Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu, mavi ve mor çiçekleri olan ballıbabagiller familyasından gelen bir bitkidir. Latince ismi Lavandula Stoechas’tır.   Karabaş Otu Çayı Ha..

Karabaş otu, mavi ve mor çiçekleri olan ballıbabagiller familyasından gelen bir bitkidir. Latince ismi Lavandula Stoechas’tır.

Karabaş Otu Çayı Hazırlanışı

Çayı hazırlamak çok basittir, bir kaç dal karabaş otunu fincana koyun ve üzerine kaynamış su ilave edin. Hemen demini salacaktır, bu çayı günde 3 öğün yemeklerden sonra içerseniz yemeklerden alınan zararlı maddeler ve yağlar vücuttan atılmış olur.

Karabaş otu çayının faydaları nelerdir?

Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanserinde oluşan tümörün büyümesini önler. İçeriğindeki geraniol maddesi ile kansere karşı durmaktadır. İçeriğindeki rosmarinik asit sayesinde kanı sulandırır ve damarları genişletir, kan dolaşımını düzenler. Cineole maddesinden dolayı alerji önleyici, mikrop kırıcı, sakinleştirici ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Ağrı kesici özelliğe sahiptir, stresten kaynaklanan baş ağrılarına iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir, yüksek tansiyon hastaları için faydalıdır. Antiseptik özelliğe sahiptir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Mide ve bağırsak sancılarında etki eder ve rahatlatır. Egzama gibi cilt hastalıklarında etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir. Sigara bırakmak isteyenler için destek verici bir yanı vardır. Sigarayı bırakmak isteyenler için sigara içme isteği geldiğinde bir yudum içilmesi halinde sigara içme isteği ortadan kalkar. Hafıza güçlendiricidir, düzenli olarak tüketildiğinde beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Karabaş otu içilerek değerlendirilen bir bitki olmasının yanı sıra farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Lavanta bitkisini andıran karabaş otu, kozmetik sanayiinde de kullanılmaktadır. Sabun ve parfüm yapımında karabaş otundan yararlanılmaktadır. Çiçekleri dökülmeye başladığında toplanan bitki gövdesinden elde edilen yağı ile cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır. Krem olarak da üretimi yapılıp değerlendirilmektedir. Karabaş otu yağı taze yara tedavisinde temizlemek amacıyla kullanılır antiseptik özelliği yarayı iyileştirmeye yardımcı olur. Masaj yağlarının içeriğinde de bulunmaktadır. Rahatlatıcı bir etkisi vardır ve kasları gevşetici özelliği bulunmaktadır bu nedenle masaj yağı olarak tercih edilmektedir. Karabaş otunun yan etkileri konusunda çok fazla bir bilimsel araştırma söz konusu değildir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez. Aşırı tüketildiğinde baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir, kullanırken dikkatli olunması gerekir. 84384