Kırkkilit Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Antik Roma ve Yunan İmparatorluğuna kadar uzanan eski çağlarda kullanılan kırkkilit otu, atkuyruğugiller ailesine ait otsu ve tek yıllık bir bitkidir. Dünyanın..

Antik Roma ve Yunan İmparatorluğuna kadar uzanan eski çağlarda kullanılan kırkkilit otu, atkuyruğugiller ailesine ait otsu ve tek yıllık bir bitkidir. Dünyanın her bölgesinde yetişme imkânı bulabilen bu bitkinin anavatanı kesin olarak bilinememektedir. Çayı hazırlanmak suretiyle tüketilen kırkkilit otu bitkisinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Kırkkilit Otu Çayının İnsan Vücudunda Yarattığı Olumlu Etkiler

Kırkkilit otu çayı böbrek taşının vücuttan atılması konusunda oldukça etkilidir. İdrar yolları enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmekte olup idrar söktürücü özelliği vardır. Kırkkilit otu çayı; vücuttaki protein fazlalığından dolayı gelişen Gut hastalığına bağlı olarak oluşan kıkırdak ve eklem güçsüzleşmesi vakalarına birebir iyi gelmektedir. Antiseptik etki göstermektedir. Vücudumuzda dolaşan kanı temizleyebilmektedir. Kanın daha çabuk pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durdurucu özelliği mevcuttur. Saçların daha çabuk ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Mide şişkinliğini azalttığı gibi mide ülserini de tedavi edici özelliği vardır. Eklemlerde oluşan ağrılara iyi gelmektedir. Grip ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Dizanteri ve ishale karşı iyi gelmektedir. Safra taşı tedavisine iyi gelmektedir. Ciltteki yaralara ve hafif derecelere yanıklara iyi gelmektedir. (Sürülerek kullanılınca) Diyet programlarında zayıflamaya yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Su ve tuz metabolizmasını desteklemektedir.

Çayın Hazırlanışı

Kırkkilit otu çayı, gerek taze ve gerekse kurutulmuş kırkkilit otundan hazırlanabilmektedir. 1 Bardak çay için 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kırkkilit otu yâda 2 dal taze kırkkilit otu yeterlidir. Gerek kuru ve gerekse yeşil durumdaki kırkkilit otu su içinde kaynatılarak çay haline getirilmektedir. Kaynamayı müteakip 10 dakika kadar demlenen çay tüketime hazırdır. Ancak kırkkilit otu çayını tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunlar;

Kırkkilit otu çayı maximum 3 hafta boyunca ve günde en fazla 2 bardak olarak içilmelidir. Aşırı tüketimi vücuttan suyun atılmasına neden olacaktır. Safra yâda böbrek taşı varsa mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara ile beraber alınmamalıdır. Vücutta Potasyum eksikliği varsa kırkkilit otu çayı tüketilmemelidir. İdrar söktürücü ya da kan inceltici tarzında ilaçlar kullanılıyorsa kırkkilit otu çayı tüketilmemelidir. 5148