Kadınlar İçin En Etkili Saç Gürleştirme Yöntemleri

Saç Gürleştirme Kadınlar için saç bakımı çok önemlidir. Özellikle bazı modeller için gürleştirme yöntemlerini uygulamalar gerekir. En etkili olanları sizler için derledik.

Saç Gürleştirme

Saç Gürleştirme Yüzyıllardır kadınlar için güzel görünmenin en doğal yöntemi saçlar olmuştur. Düz saçlara sahip olan kadınlar kıvırcık, kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar ise düz saçlara sahip olmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışmış, bu uğraşlar sonucunda yıpranmış ve dökülen saçlarla karşılaşmışızdır.

Bu yazıda ve Kadınlar Saç Gürleştirme Yöntemler Etkili Saç Gürleştirme Saç Bakımı Saç G hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu yöntemleri denerken aslında dikkat etmemiz gereken bir şeyi unutmuşuzdur. Saç bakımı saçlara sadece işlem uygulayan kişiler için değil herkes için önemli bir noktadır. Saç diplerinin nefes alması ve beslenmesi her yaşta yapılması gereken bir iştir. Saçlarımızın dökülmemesi ve gürleşmesi için evimizde yapabileceğimiz basit yöntemler bulabiliriz. Yapmamız gereken tek şey ise saç dökülmesi için doğal yöntemler konusuna bakmaktır.

 Ancak tabii ki saç dökülmesi ve yıpranması sadece bu sebeplerle değil, bazen genetik bazen de hastalık gibi nedenlerle olabilir. Tüm bu nedenlerin sonuçları aynı olsa da çözüm aslında tek bir noktada toplanabilir. Saç gürleştirme yöntemleri bu noktada bize yardımcı olacaktır.

Saç Gürleştirme

Saç Gürleştirme Yöntemleri

Herkesin de bildiği ve uyguladığı birden fazla yöntem vardır elbette ancak bu uygulamalar kişiden kişiye değişmektedir. Hatta bazen kullanım koşulları deri gibi etkenlerde biz kadınları değişik saç gürleştirme yöntemleri kullanmaya itebilir. Gelin şimdi kadınlar için en etkili doğal saç bakımı nelerdir hep birlikte göz atalım.

Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri

Hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan yağların etkisini bilmeyen yoktur. Ancak bilinmelidir ki her yağ aynı etkiyi vermeyebilir. Önemli olan bizim için en uygun olan saç bakımı yöntemi nedir bunu bulabilmektir.

Vitamin yönünden oldukça zengin olan zeytinyağı hafif ısıtılarak saç derisine masaj yapılarak uygulandığında etki edecektir. Saçta 30 dakika kalması yeterli olan bu yağ ılık su ile durulanmalıdır.

Doğal saç gürleştirme yöntemleri arasında en çok kullanılan yağ olan argan yağı vitamin yönünden oldukça zengin ve Farsların vazgeçilmezi idi. Ancak bu yağ mucizesini temiz saçta veya duştan sonra nemli saçta kullanımında göstermektedir.

Durulama istemeyen bir başka yağ ise badem yağıdır. Badem yağı saç diplerini harekete geçirerek kadınlarda saç dökülmesi bakımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca badem yağı saçların hızlı uzamasında etkili olduğu için dolgun ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

Yine saç diplerine uygulanan biberiye yağı kan dolaşımını harekete geçirerek saç oluşumunda unutulmaması gereken bir diğer yağdır. Ancak biberiye yağı diğer yağlar gibi tek başına veya doğrudan saça uygulanmamalıdır. Bir başka yağla seyreltilip kullanılmalıdır. Zeytinyağı bunlardan en çok tercih edilenidir.

Antiseptik özelliği bulunan ada çayı saç derisi hastalıklarına iyi geldiği gibi kadın saç gürleştirme yöntemleri arasında da popülerliğini korumaktadır. Kullanım koşulu ise yarım litre suya demleme usulü hazırlanmış adaçayı oda sıcaklığına geldiğinde saça uygulanmasıdır.

Kadın Saç Bakım Önerileri

Kadın saç bakım önerileri konusuna baktığımızda ise birçok otla karşılaşmamız mümkündür. Örnek verecek olursak çemen otu saç gürleştirme yöntemi olarak kadınlar tarafından sıklıkla uygulanır. Kullanımı ise oldukça sert olan çemen otu bir gece önceden suda bekletilir ve yumuşaması sağlanır. Yumuşayan tohumlar macun haline getirilir ve saça sürülür. Ardından 30 dakika sonrasında ılık su ile durulanır. Çemen otunun saç bakımı nasıl olmalı sorusuna da yanıt vermekledir.

Kadın saç bakım konusunda bir diğer başrol ise sarımsaktır. Efsane bir kokuya sahip olan sarımsak geçmişten günümüze kendini koruyarak gelmiştir. Sarımsak çiğ tüketildiğinde de vücuda çok faydalı bir üründür.

Havan yardım ile sarımsakları ezip suyunu çıkartıp saç dibine uygulayarak kullanılır ya da direkt sarımsak ikiye bölünür ve saç köküne sürülerek de kullanılır. Kokusundan rahatsız olanlar için aynı işlem sarımsak yağı ile de uygulanabilir. Sarımsak saç gürleştirmek için bitkisel yöntemler arasına da girmektedir.

Evde Saç Bakım Yöntemleri

Peki evde saç bakımı nasıl olmalıdır? Evde saç bakımı yapabilmemiz için öncelikle saç tipinize karar vermelisiniz. İnce telli ve seyrek saçlar, kolay kırılan ve mat saçlar, yıpranmış saçlar gibi ayırmak mümkündür. Saç birleştirmesi için evde saç bakımı karışımı yapılabilir. Yumurta kadın saç bakım önerilerine örnek verilebilir.

Bu karışımlara örnek olarak verilebilecek zeytinyağı yumurta ikilisi başta gelmektedir. Yumurta sarısı çok eski zamanlardan beri saça ipeksi ve sağlıklı hale getirmek için ev yapımı saç maskelerinde kullanılmıştır. Saçınızın tamamına yetecek oranda yumurtanın sarısı beyazından ayrılarak zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanmaktadır. Durulaması ise ılık suyla yapılmalıdır.

Tabii ki zeytinyağının nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği de göz ardı edilmemelidir. Bu saç bakım maskesi yıpranmış saçlar için uygulanmaktadır. Maskenin iyi yani ise erkek saç gürleştirme yöntemleri olarak bildiğimiz karışımlarda da uygulanabilir olmasıdır.

Saç bakım konusu ile ilgili bir başka kür ise sarımsaklı zeytinyağıdır. Uygulama konusunda rahatsız ancak her an elinizin altında bulunması konusunda aşırı iyi bir yöntem olan bu kür size zamandan tasarruf ettirecektir. 4 adet sarımsağı bir küçük kavanoz zeytin yağının içine atın ve bir gün bekletin. Ardından 1-2 yemek kaşığı maskeden alın ve saçınıza uygulayın. Kadın saç gürleştirme yöntemleri hiç bu kadar pratik olmamıştı.

Bir başka kadın saç gürleştirme karışımı ise mayonez maskesidir. Evet bildiğiniz markette satılan mayonezden bahsediyoruz. Bu maske koparak dökülen saç tipleri için uygun olup, saç diplerine mayonezi uygulayarak yapılabilir.  Ancak daha doğal bir karışım uygulamak isterseniz evde saç bakımı için yumurta beyazı, zeytinyağı, limon, su, karabiberden oluşan kendi mayonez maskenizi yapabilirsiniz.

Hazır limondan bahsetmişken bir limonlu bakım maskesinden bahsetmeden geçmeyelim. Kadın saç gürleştirme maskelerine örnek olarak limonlu bir karışımda hazırlayabiliriz. Limon her evde bulunan ve temizlik konusunda da kadınlara destek olan bir sebzedir. Saçı yağdan ve kirden arındıran limon tek başına değil açıcı ile kullanılmalıdır. Limon açıcı olarak da sirke veya su kullanılmalıdır. Bu maske ise saçlarınız yağlıyken kullanabileceğiniz naçizane bir maskedir.

Halihazırda tüm marketlerde elinizin altında hazır kadın saç bakım ürünleri de mevcut. Bu tarz maskeleri de tercih edebilirsiniz. Maskelerine içeriğini okuyarak istediğiniz doğal malzeme içerikli maskeleri satın alıp saçınızda uygulayabilirsiniz.  Çünkü zaman günümüzün vazgeçilmezi. Tabii ki bu maskeleri de deneyebilir, memnun kalabilirsiniz. Hatta onlar bizim yerimize saç tiplerine göre ayırmış ve ona göre maskeler geliştirmişlerdir. Zamanı değerlendirmek isteyen kadınlar saç gürleştirmek için bu hazır maskeleri tercih edebilirler.

Bakım Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakım sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer kural ısı kuralıdır. Saçlarınıza maske uyguladıktan sonra saçlarınızı dinlendirmeli ve herhangi bir yapay işlem kullanmamalısınız. Saçlarınıza doğal yöntem olan havlu ile kurutma yöntemi uygulanmalı, yapılan saç gürleştirme bakımı tavsiye edilen miktarda ve zamanda saça uygulanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki tüm bu saç bakımı yöntemleri yanı sıra saç ektirme, PRP gibi işlemlerde vardır. Ancak bu işlemler yaptırılmadan önce çok iyi araştırılmalı, vücut vitamini dengesi ölçülmelidir. Yapay işlemlere başvurmadan önce doğal saç gürleştirme yöntemleri konusunu araştırıp deri tipinize uygun maskeleri yapabilirsiniz. Eğer hala istediğiniz düzeye gelemiyorsanız o zaman diğer yöntemlere başvurmanız tavsiye edilir. Saçlarımızın başımızın üzerindeki kısmı ölü saç, saç diplerimizin altındaki kısmı ise canlıdır. Yani değişim içten başlarsa hayat olur.

16421