J Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

J harfi pek sık kullanılmayan harfler arasında yer alır. Dünya üzerinde baş harfi J olan 2 tane ülke mevcuttur. Herkesin bildiği Japonya ve diğer ise Jamaika’dır. Bu ülkelerin başkentleri ve ülkeler hakkında kısa bilgileri sizler için derledik.

Yazımızda ve J Harfiyle Başlayan Ülkeler Ülkeler ve Başkentleri J Harfiyle Başlayan Başkentler Ülke Bilgileri detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

J harfi ile ülkeler ve başkentleri nerelerdir?

  • Jamaika Başkenti: Kingston
  • Japonya Başkenti: Tokyo
J
J Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

J harfi ile başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Japonya

Dünyanın en okuryazar ve teknik olarak gelişmiş ülkelerinden biri olan Japonya, dört ana adadan ve 6.800’den fazla adadan oluşan bir Doğu Asya takımada ülkesidir. Japonya’nın çoğu dağlarla ve yoğun ormanlık alanlarla kaplı olsa da, ülke halkı belirgin bir kentsel yaşam tarzına öncülük ediyor. Uzun zamandır komşularından kültürel olarak etkilenen ülke, Batı yaşamının yönleriyle eski geleneklerini harmanlıyor.

Medeniyet 8. yüzyılın sonlarından 12. yüzyılın sonlarına kadar gelişti ve ardından daha da fazla asırlık askeri yönetim geldi. Ülke, 1600’lerin başından 19. yüzyılın ortalarına kadar izole edildi ve bu noktada limanları Batı’ya açıldı. Japonya’nın 1900’lerde büyük toprak hırsları vardı, birkaç ülkeyi işgal etti, ancak II. Dünya Savaşı’nda yenildi.

Japonya, anayasal monarşiye sahip bir parlamenter hükümete sahiptir. İmparator hala ulusal birliğin sembolü olarak unvanını elinde tutuyor, ancak seçilmiş politikacılar fiili karar verme yetkisine sahipler.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip ülke olan Japonya, 2011 depremi ve tsunami felaketinin neden olduğu üretim kesintisinden büyük ölçüde geri döndü. Ülke, dünyanın en büyük motorlu taşıt, elektronik ekipman ve çelik üreticileri arasında yer alıyor. 

Jamaika

Jamaika, Karayip denizinde bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 10.990 km²  ve toplam sahil şeridi 1.022 km’dir. Amerika’nın en küçük 27. ülkesi ve dünyada 167. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 57) şehirlerde yaşıyor. Her beş kişiden biri Kingston’da yaşıyor.

Jamaika, deniz seviyesinden ortalama 340 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Blue Mountain Peak) 2.256 metredir. Ada grubu 28 adadan oluşmaktadır. Jamaika’nın doğrudan komşusu yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir