İyilik Eden İyilik Bulur Atasözü Ne Anlama Gelir?

İyilik eden iyilik bulur atasözü, belki de dedelerimizin bizler için verdiği en iyi öğütlerden biridir. İnsanların iyi yolu tercih etmesi için söylenmiş bu sözün doğruluğunu hayatın birçok noktasında görebiliyoruz. 

İçeriğimizde ve İyilik Eden İyilik Bulur Atasözü Anlam Türk Atasözleri İyilik İyilik Anlamı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Öncelikle iyilik yaparken birinin de bizlere iyilik yapmasını beklemek karşılıklı bir şey olur ki o zaman bu iyilikten çıkar, çıkar ilişkisine dönmeye başlar. Eğer bir kişi, gönülden hiçbir şey beklemeden iyilik yaparsa gün gelir, döner dolaşır o iyilik bizi tekrar bulur. 

İyilik
İyilik Eden İyilik Bulur Atasözü Ne Anlama Gelir?

İyi insanlar çok sevilir, her zaman hürmet görür, güler yüzlülükle karşılanır. Dedikodu yapan, fesat davranışlar sergileyen, kendinden başkasına faydası olmayan kişiler de her zaman dışlanır. 

Çok zor durumda kalmış bir kişiye karşılıksız şekilde yardım ederseniz, siz de bir gün benzer bir duruma düştüğünüzde yardım ettiğiniz kişi de size elini uzatır ve iyiliğin karşılığını iyilikle öder. 

Yardımlaşma, dayanışma bunların hepsi bir iyilik örneğidir. Yardıma muhtaç bir yakınıza birkaç kişi birleşerek toplu iyiliklerle de bulunabilirsiniz. Ne ekersen onu biçersin atasözünde olduğu gibi, iyilik eden de iyilik bulur. Yani iyilik ekerseniz iyilik toplarsınız. Kötülük ekerseniz de kötülük bulursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir