İstanbul’dan Sonra Nüfus Yoğunluğu En Yüksek İl Hangisidir?

Türkiye’de nüfus yoğunluğu ekonomik faaliyetler ve sosyal çevre anlayışı ile etkilenen bir unsurudur. Ülkemizdeki nüfus yoğunluğuna neden olarak yaşam koşullarının zorluğu, işsizlik ve eğitim faktörleri bazı bölgelerde taşınma nedeniyle nüfus yoğunluğunun daha hızlı artmasına neden olmuştur. En yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan İstanbul’dan sonra gelen il hangisidir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Bu içerikte ve – İstanbul – Nüfus yoğunluğu – En yüksek – İl – Sonra – Türkiye nüfusu – Türkiye illeri – Nüfus ist konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Türkiye’de nüfus hızı ve artışının yaşanması devam ederken yapılan araştırmalar Türkiye genelinde bir kilometrekareye düşen kişi sayısının 109 kişi olduğunu ifade etmektedir. En yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan İstanbul’da ise bir kilometrekareye düşen kişi sayısı 2 bin 976 kişi olarak kabul edilmektedir.

İstanbul’dan
İstanbul’dan Sonra Nüfus Yoğunluğu En Yüksek İl Hangisidir?

Nüfus yoğunluğunun en az olduğu iller arasında ise kilometrekareye düşen kişi sayısı 11 olarak belirlenen Tunceli ili başta olmaktadır.

İstanbul’dan sonra kilometrekareye düşen kişi sayısı en yüksek olan ilimiz Kocaeli dir. Kocaeli’nde kilometrekareye düşen kişi sayısı 553 ondan sonra gelen il ise İzmir olmakta ve İzmir’de kilometrekareye düşen insan sayısı 366 kişi olarak belirlenmektedir.

Soru : Türkiye’de İstanbul’dan sonra nüfus yoğunluğu en yüksek olan il hangisidir

  1. Bursa
  2. İzmir
  3. Kocaeli
  4. Ankara

Doğru Cevap: Kocaeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir