Isırgan Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu, karasal iklim de dahil olmak üzere hemen her iklimde yetişebilen otlardandır. Eldiven olmadan toplanması imkansız olan bu bitkinin faydaları sayma..

Isırgan otu, karasal iklim de dahil olmak üzere hemen her iklimde yetişebilen otlardandır.

Eldiven olmadan toplanması imkansız olan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Ciddi anlamda magnezyum içermesi nedeniyle immün sistem olarak geçen yani bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli yere sahiptir. Kış aylarında topraktan göğe gülümseyen bu bitki, saçlarda oluşan kepeklenme, kaşıntı ve dökülme problemine savaş açan mucizevi bir bitkidir. Bir çok bitkisel şampuan grubunun içerisinde yerini alan ısırgan bitkisi, saça olan faydalarından dolayı tüketici tarafından da yoğun talep görmektedir. Aynı zamanda ısırgan otunu haşlayıp suyunu süzdükten sonra, saçlar bu su ile durulandığı takdirde saçların daha canlı, parlak ve dökülme probleminin de bittiği görülmektedir.

Isırgan Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Isırgan Otu Yemeği:

Pazardan aldığınız ya da evinizin bahçesinden toplamış olduğunuz ısırgan otunu, elinizi kaşındırmaması için eldiven yardımı ile yıkayarak istenilen ebatta doğrayınız. Sonrasında tencerenize bir adet orta boy soğanı doğrayın. İçerisine zeytin yağı ilave ederek soğanın bir miktar pembeleşmesi gerekir. Ardından içerisine pul biber ilave edilir. Son olarak da doğranan ısırgan otu ilave edilerek karıştırılır. 5dakika kadar kavrulan ısırgan otunun içerisine su ilave etmeye gerek yoktur. Çünkü ısırgan da bir miktar sulanır. Son olarak ocağın altı kapatılarak servis tabağına alınır. Üzerine ise bol miktarda sarımsaklı yoğurt ilave edilerek servis yapılır.

Isırgan otlu börek:

Yıkanıp doğranan ısırgan otu , kenarda dinlenmeye bırakılır. Tavanın içerisine zeytin yağı ve küçük doğranmış kuru soğan ilave edilerek kavrulur. Pembeleşen soğanın içerisine, az salça ilave edilerek biraz daha kavrulur. Son olarak ise ısırgan otu ve lor peyniri ilave edilir. İsteğe bağlı olarak bir miktar pul biber eklenerek ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Tepsi bir miktar zeytin yağı ile yağlanır. Yufka serilir. Tekrar yufka yağlanır. Toplamda üç kat yufka serildikten sonra, kavrulan ısırgan otu yufkanın üzerine eşit miktarda yayılır. Sonrasında işlem tekrarlanarak bu defa 2 kat yufkayla örtülür. Tekrar ısırgan eşit olarak tekrar yayılır. Son olarak tekrar iki kat yufka arası zeytin yağı ile yağlanarak yayılır. Son olarak ise bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı zeytin yağı çok az da çörek otu çırpılarak en üstüne yayılarak. Bir bıçak yardımıyla dilimlenerek 180 derece ısıda kızarana kadar pişirilir. 11132