İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İnternette ilanlarının son zamanlarda çoğalması, daha doğrusu ticaretin internet üzerinden gerçekleşmeye başlaması ile beraber ikinci el araç satın alırken kişilerin aklında birçok sorulara cevap aranıyor. Hasarlı araç almamanız, daha doğrusu dolandırıcılar hakkında oldukça dikkatli olmanız önemli bir husustur. Tüm haklarını üzerinize alacağınız arabanın seçiminde çok titiz davranmanız gereklidir. İkinci el araç alırken sorulması gereken, nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. İkinci el araç alışverişinizi gerçekleştirmeden evvel sormanız gereken tüm soruların yanıtlarını içerisinde bulunduran bir yazı hazırladık.

Almayı düşünülen,  ikinci el otomobil ekspertiz işlemini kesinlikle yapılması gereklidir. Buna göre bu aracın paranızın karşılığında alabileceğiniz bir araç olup olmadığını anlamak mümkündür. Normal zamanda çok temiz olarak görülen ilanda incelen araç hiç tahmin edilmediği bir şekilde hasarlı olabilir. Veya ekstra farklı alanlarda masrafları çıkabilir.

İkinci el otomobil alırken bu otomobili ederinden fazla değerinde yatırım yapmak doğru olmadığından öncelikle değerinin hesaplanması daha doğru bir karar olacaktır. Almaya karar verilen aracın boyalı olup olmadığını yani daha evvel kazası olup olmadığını açığa çıkaracak olan renk uyuşmazlığını gün ışığında net olarak fark edilebilecektir. Boyalı olan kısım daha parlak olarak göze yansıyacaktır.

İkinci El Araç Alırken Trafik Sigortası Yaptırılması Gerekli mi?

İkinci El Araç Alırken Trafik Sigortası Yaptırılması Gerekli mi?

İkinci el araç alırken trafik sigortası yaptırma kesinlikle şarttır. Bundan sonraki süreç içinde aracın sahibi siz olduğunuzdan dolayı aracı satın aldığınız dan itibaren ilk 15 gün içinde tüm sigorta işlemlerini kendi üzerinize yaptırmanız gereklidir. Zorunlu trafik sigortası için verilen 15 günlük süreyi aşmanız halinde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sigorta fiyatları ise aracın mevcut durumuna göre belirlenecektir. İkinci el araba satın alırken plaka değişikliği yapmak istediğiniz takdirde notere başvurmanız gerekiyor. Plaka değişikliğine gitmeden evvel aracınızın tüm muayenelerini tam olarak yaptırmanız gereklidir.

Başka İçerik:  Yurtdışı Seyahat Sigortasında Koronavirüs Düzenlemeleri ve Test Ücretleri

Aracın Kaza Durumunu Bilmek İçin Yapılması Gerekenler
Aracın Kaza Durumunu Bilmek İçin Yapılması Gerekenler

Aracın Kaza Durumunu Bilmek İçin Yapılması Gerekenler

İkinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında ise araç için ekspertiz raporu almak geliyor. İkinci el otomobil alımında yakın bir zamanda zorunlu duruma gelecek olan ekspertiz raporu yeni kullanıcı için çok önemlidir. Ekspertiz raporu sayesinde almayı düşünülen aracın değerini ölçebilir. İkinci el piyasasında sahtecilik durumları çok fazla yaşanmaktadır.

Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için ekspertiz raporu işlemi uygulanır. Bu konuda uzman, ekspert olan birisi farklı kriterler içerisinde alınacak olan aracı inceler. Araç satın aldıktan sonra herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına bu işlem oldukça önemli bir işlemdir. Ekspertsiz işlemleri belirli mekanikler ile beraber gerçekleştirilir.

Ekspertsiz İşlemi Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

Ekspertsiz İşlemi Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

Alınmayı düşünülen aracın hasar durumu öğrenmek için ekspertsiz incelemesi oldukça önemlidir. İleride açabilecek masraflar gibi daha pek çok şey bu incelemeler ile beraber belirlenir. Aracın parçaları detaylı bir şekilde incelenerek bu gözlemler rapor edilir. İnceleme işlemleri tamamlandıktan sonra raporu isteyen bireye rapor sunulur ve kişi aracı satın almadan evvel gerçek değerini öğrenilmiş olur.

Bu uygulama sayesinde sahtecilik gibi durumların önüne çok rahat bir şekilde geçilebilir. Son zamanlarda internet üzerindeki yapılan ilanlarda temiz olduğu kastedilen fakat pek çok sorunu bulunan arabalar yer almaktadır. Ekspertsiz işlemi de işte tam bu sebepten dolayı gereklidir. Bir aracı almayı düşünülmesi halinde aracın sahibine araç için ekspertsiz işlemi istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu istek doğrultusunda İnternet ortamında yapılan sahtecilik ve dolandırıcılığın önüne geçmiş olunur.

Araç Almadan Önce Kasko Değerini Kesinlikle Kontrol Edin

Araç Almadan Önce Kasko Değerini Kesinlikle Kontrol Edin

İkinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinden biri de kasko değer listesidir. Bu liste Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenir. Bu listeyi inceleyerek sigorta acentesi ile görüşmenizi sağlayabilirsiniz. İkinci el satın alırken satın almış olduğunuz araçlarda asla kasko değerinden yüksek bir fiyat vermeyin. Sıfır araçlarda dâhil istisnai durumlar harici araçlar kasko değerinin altında olurlar. Kazalı olan aracı ederinden daha fazla fiyata satın almayın.

Başka İçerik:  Motosiklet Ekipmanları Olmazsa Olmazları

İkinci el araçlardaki vergi ödeme aşamasında son düzenlemelere göre satın alan kişiye aracı satan tarafa araç alırken uygulanmış olan vergi uygulanıyor. Bunun beraberinde aracınızın teknik yeterliliğinin araç muayenesi ile teste tabi tutulması gerekiyor. Otomobil kamyon otobüs motosiklet vesaire araçları araç muayenesi kapsamında belgelendirilmesi gerekiyor.

İkinci El Araç Alırken Doğru Vakit Ne

İkinci El Araç Alırken Doğru Vakit Ne Zamandır?

Araç fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Dönemin döviz kuru gibi etkenler bu piyasada çok fazla rol oynuyor. Genel olarak bakıldığında otomobil pazarlarında yaz aylarında talep oldukça fazladır. Bayram tatilleri zamanlarında ikinci el otomobil alışverişi daha fazla gerçekleşir.

Fakat kış aylarında bu durum farklılık gösterir. Mevsimsel şartlara bağlı olarak otomobil fiyatları daha uygun bir seviyeye düşer. Her yıl farklı şartlara bağlı olarak bu durum değişiklik gösterebilir. Genel olarak kış mevsimlerinde ikinci el otomobil satın almak daha doğru olsa da her yıl piyasayı düzenli olarak takip etmekte fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap