İftihar Belgesi Nedir? Kimlere Verilir?

İftihar belgesi nedir ve kimlere verilir

İftihar belgesi okullar veya bazı kurumlar tarafından verilen başarı belgesi olarak kabul edilmektedir. Özellikle üstün başarılarda veya özel programlanmış yarışmalarda verilen bir belgedir. 

Bu içerikte ve İftihar Belgesi Kimlere Verilir İftihar Belgesi Nedir Belge İftihar Ödül Başarı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İftihar Belgesi Kimlere Verilir? 

İftihar belgesi almak için İlkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  Sınıflarda olmak en önemli özellik olmasının yanında bu sınıflarda bulunan öğrencilerin derslerindeki başarı durumuna bakılmadan da tüm ulusu temsil etmek veya uluslararası yarışmalarda temsil etmek ve ilk beş dereceye girmek ile elde edilmektedir. 

İftihar
İftihar Belgesi Nedir? Kimlere Verilir?

İftihar belgesi ile ödüllendirilmek için sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek gerekmektedir. Üstün başarı gösteren öğrenciler İftihar Belgesi  ile ödüllendirilmektedir. 

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi Almanın Şartları Nelerdir? 

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

1. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden

2. 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar Teşekkür,

3. 85.00 puan ve yukarı olanlar Takdirname,

4. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar Üstün Başarı,

5. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar Başarı belgesi ile ödüllendirilir.

Ayrıca, ilköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın;

  1. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren

2. Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren

3. Öğrenciler Onur Belgesi ile ödüllendirilir. Bu ödüller, e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası ödül belgesinin tarih ve numarası olarak kabul edilir. İftihar Belgesi kimlere verilir? İftihar Belgesi alabilmek için ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmanız ve bu yarışmalarda ilk beş dereceye girmeniz gerekir. Ya da çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılıp bu etkinliklerde üstün başarı göstermeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir