Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş, çiçekli bitkiler kategorisinde yer alan gelincikgiller ailesinden, iki veya çok yıllık olan bitki türüdür. Haşhaşın yenilebilen bölümü ile birlikte yen..

Haşhaş, çiçekli bitkiler kategorisinde yer alan gelincikgiller ailesinden, iki veya çok yıllık olan bitki türüdür. Haşhaşın yenilebilen bölümü ile birlikte yenilemeyen, yenildiğinde ise sağlığa zararı olabilen bölümü mevcuttur.

Bu yazıda ve Haşhaş Haşhaşın faydaları Haşhaş tohumu Sağlık Beslenme Doğal tedavi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Haşhaşın zehirli ilaç etkisi gösteren bir özelliği de bulunmaktadır. Haşhaşın zehirli ilaç etkisi gösteren bölümüne afyon adı verilmektedir.

Haşhaş aynı zamanda uyuşturucu yani sakinleştirici özelliğe sahip bir bitkidir. Haşhaş morfin gibi kimyasal maddeler içermekte olup, içermiş olduğu bu tür kimyasal sayesinde, eski zamanlar içinde ilaç olarak ve ya keyif vermesi için sakinleştirici madde olarak da kullanılmıştır.

Eski Mısır medeniyetlerin de doktorlar hasta kişilere, ağrılarını dindirmesi için haşhaş tohumu önerip hatta bu tohumu kullandırmıştır. Haşhaş tohumu az miktarda da olsa morfin içermektedir. Morfin gibi kimyasallar günümüzde ağrı kesici ilaç üretimine katkı sağlamakta hatta bu ilaç üretimi için kullanılmaktadır.

Ama haşhaşın üretilmesi yasal olmayan bölümü ise sakinleştirici rahatlatıcı etkisinden ötürü eroin üretiminde de kullanılmaktadır. Fakat yasal işlem olmadığı gibi aynı zamanda da yasaktır.

Haşhaşın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Haşhaş sakinleştirici özelliğinden dolayı oldukça etkili ve çok iyi bir ağrı kesicidir. Günümüzde birçok ilacın da ham maddesini olarak kullanılmaktadır. Astım gibi mide hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Göz bozuklukları gibi rahatsızlığı olan kişilerin tedavisinde de oldukça etkilidir. Haşhaş, ağız yaralarına hem iyi gelir hem de oluşacak yaralara karşı korur, aynı zaman da kabızlığı giderir, uyku problemlerini iyileştirme adına yardımcı olur.

Kalp sağlığı açısından kalp koruyan bu şifa deposu haşhaş, kemik sağlığına karşı da koruma alanı oluşturur, kişilerin beyin fonksiyonlarını düzene sokar.

Haşhaş, cilt rahatsızlıklarını, cilt enfeksiyonlarına karşı cildi korur, temizler, ve ciltte kırışık oluşumunu önler. Saç sağlığını koruduğu gibi, kepek oluşumunu engeller, bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir.


Haşhaş hiç duymadınız belki ama kolesterolü düzenlemektedir. Aynı zamanda tansiyonu dengelemektedir. Kalp krizi ayrıca felç riskini düşürmekte olan haşhaş, böbrek taşı ya da kumu gibi rahatsızları da önlemektedir.

Sinir sistemini sakinleştirdiğinden dolayı, insomnia gibi rahatsızlığı uyku problemleri gibi sorunlarınızı gidermeye yardımcı olur. Tüm vücut için gerekli enerjiyi sağladığı için, hücre yenilemesini sağlar ve meme kanseri riskini oldukça azaltmaktadır.

73270