Hangi Yağlar Tüketilmelidir?

Bir bedenin sağlıklı olması için tüketilen her besin gibi o an kullanılan yağlar da oldukça önemlidir. Kullanılmaması gereken yağlar insanlarda şeker, kolestro..

Bir bedenin sağlıklı olması için tüketilen her besin gibi o an kullanılan yağlar da oldukça önemlidir. Kullanılmaması gereken yağlar insanlarda şeker, kolestrol ya da damar tıkanması gibi sorunları da beraberinde getirecek olmasından dolayı dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar halk arasında tüm yağlar zararlı gibi düşünülüyor olsa bile bazı yağlar insan sağlığı için oldukça önemli olarak yerini korumaktadır. Kullanılmasına dikkat edilecek olan yap alternatifler

Zeytinyağı;

Her ne kadar insanlar arasında ne kadar yararlı bir yapıda olduğu bilinmiyor olsa bile kullanılması doktorlar tarafından kesinlik ile önerilen yağlardan biridir. İçerisinde yüzde seksen oran ile doymamış yağ asitleri, yüzde dokuz oran ile doymamış yağ ve yüzde on bir oran ile de doymuş yağ içerir. Bir yağın doymuş yağ oranı ne kadar az ise o kadar sağlıklı olan bir yapısı de bulunmaktadır. İçerisinde yer alan asitler ise yetişkinlerin daha çok kalp hastalıklarından korunmasına yardımcı olur. Bitkisel yapıda olmasından ötürü de bağırsaklar içinde olan emilim hızının artmasına olanak sağlar.

Fındık yağı;

Yüzde seksen doymamış yağ asidine oran ile on iki doymamış yağ ve sekiz oran ile de doymuş yağ içerir. Bitkisel kaynaklı olarak üretilen yağlardan biri olmaktadır. A, E ve B vitaminleri açısından oldukça zengin olmasına karşın bir yandan da en hafif yapıda sıvı yağlar arasında kullanım için yerini almaktadır.

Kanola yağı;

Diğer yağlara nazaran yüzde altmış bir tekli doymamış yağ asidi, otuz bir oran ile doymamış yağ asidi ve yedi oran ile de doymuş yağ asidi yerini alır. Oleik asit ile oldukça zengin bir yapısı yer alırken bir yandan da hem E hem de K vitamini açısından zengin yapısı olmaktadır.

Mısır özü yağı;

E vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra koenzim Q olarak da zengin yapılı kaynak olarak bilinmektedir. Bitkisel olarak yer alan yağların yanı sıra fitosterol mısır yağı da içinde barındırır. 32 doymamış yağ asidi, 52 çoklu doymamış yağ asidi, ve 16 oran ile de doymuş yağ asidi yer alır.

Ayçiçeği yağı;

20 tekli doymamış ve 67 çoklu doymuş yağ asidine karşın 13 oran ile de doymuş yağ asidi yer alır. En yüksek oran ile bakılacak olur ise E vitamini burada yer alır. 54764