Fındık Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Fındık ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Fındık ağaçta yetişen, sert kabuklu bir meyvedir. İnsan sağlığına oldukça büyük bir etk..

Fındık ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Fındık ağaçta yetişen, sert kabuklu bir meyvedir. İnsan sağlığına oldukça büyük bir etkisi vardır. İçerisinde bol miktarda yağ, mineraller ve nişasta bulunmaktadır. Fındık tek başına yenilebilen bir meyve olduğu gibi çeşitli yiyeceklerle de birlikte kullanılabilmektedir. Fındık özellikle hamur işlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle kek, pasta gibi yiyeceklerde sıklıkla kullanılarak bu tür yiyeceklere ayrı bir tat vermektedir. Fındık aynı zamanda çikolatalarda oldukça sık kullanılan bir besindir.

Fındığın Yemeklerde Kullanımı:

Hamur İşlerindeki Kullanımı:

Fındık hamur işlerinde iç olarak kullanılmaktadır. Fındık içi ile lezzetli ekmekler, kurabiyeler ve kekler yapılmaktadır. Hamur işlerinin yapımında iç malzeme olarak en sık kullanılan meyvelerden bir tanesidir.

Tatlı ve Muhallebiler de kullanımı:

Fındık ezilerek kreması yapılabilen bir meyvedir. Özellikle kahvaltılarda çikolata ile kullanılabilmektedir. Muhallebi tatlıların içinde ise büyün halinde kullanılmaktadır. Fındık dövülüp toz haline getirilerek muhallebilerin ve sütlaçların üzerinde görsellik katmak amacı ile de kullanılmaktadır. Fındık özellikle, incir tatlısı, baklava, sütlü kadayıf tatlısı, irmik, sultan tatlısı gibi tatlıların üzerlerinde toz olarak kullanıla bilmektedir.

Yemeklerde ve Salatalarda Kullanımı:

Fındığın yağı çıkartılarak kullanılabilir. Fındık yağı özellikle salaya ve yemeklerde kullanılmaktadır. Yemek ve salatalara oldukça hoş bir tat vermektedir. Fındık yağı kokusuz ve renksiz bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yemek ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Fındık Yağının Kullanımı:

Fındık cilt bakımı için oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle fındık yağı ile yapılan cilt bakım ürünleri cilde oldukça iyi bir görünüm ve canlılık vermektedir. Bu nedenle bir çok kozmetik ürününün içinde fındık yağı bulunmaktadır. Fındık yağının aynı zamanda selülit giderici özelliği de bulunmaktadır. Cildi güzelleştiren fındık yağı diğer yağlar ile de karıştırılarak kullanılabilmektedir. Fındık, insan sağlığına oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Özellikle cilt bakımı için oldukça büyük bir faydası vardır. Sadece çerez niyetine yenilebileceği gibi diğer kuru yemişler ile karıştırılarak da yenilmektedir. Sert bir kabuğu olan fındığın özellikle kan dolaşım sistemini düzenlemesi açısından büyük bir faydası vardır. 90835