Evvabin Ne Anlama Gelir? Evvabin Namazı Kaç Rekâttır, Nasıl Kılınır? Faziletleri ve Sırları

Evvabin namazı nafile namazlar içerisinde yer alır. Akşam namazı ve yatsı namazındaki kalan süre kısa olsa da bu arada kılınır. Özellikle sürekli tövbede bulunanlar ve ALLAH’ın elçilerinin yaptığı ibadetler arasındadır. Böylesi faziletli bir namaz kılmak istiyorsanız öncelikle; kaç rekâttır, nasıl kılınır bilmeniz gerekiyor. Evvabin kelime anlamı ve bu namazla ilgili hadisleri sizler için derledik.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v), bizlere bu nafile namazı önermektedir. Kendini ALLAH yoluna adayan, salih kişilerce kılınan bir namazdır. Özellikle tevbe eden, Rabbinden mağfiret dileyenlerin ibadetidir. ALLAH’ın Resulü bu namazın ne kadar erdemli olduğunu hadisleriyle bizlere aktarmıştır.

Evvabin Namazı altı rekâttır. Rabbinin rızasını almayı dileyen, O’na her daim yakın olmak isteyen, müminlerin tercih ettiği namaz türüdür. Akşam namazı zamanı ikişer rekât olarak kılınır. ALLAH’ın Resulü şöyle demiştir: Akşam namazı eda edilmesinin ardından geçen zamanda, dilinden kötü cümleler dökülmeden 6 rekât namazı kılanlar 10 yıllık ibadet kazanır.

6 rekât namaz oldukça kısadır. Bu kadar kısa sürede kılınmasına karşın çok büyük sevapları defterimize yazdırabiliriz. Faziletiyle de bilinen evvabin namazını tövbeniz olsa da olmasa da kılmanız yaranınızadır.

Evvabin Manası Nedir, Namazı Kaç Rekat Kılınır?

Tövbekarların namazı olarak geçen Evvabbin, kelime manası olarak da tevbe edenler demektir. Evvab kökünde türemiştir, bin kelimesi çoğul takısıdır. Rabbine sürekli yönelen manası da taşır. Akşam namazı eda etmenizin ardından 2-6 rekât kılınır ki ALLAH’ın Resulü bir hadisinde şunları söylemiştir: Akşam namazı ardından, altı rekat eda edenler, evvabinden (Rabbinin istemediklerini yapıp vakit kaybeden tevbe edenlerden) sayılır. Ardından da İsra Suresi 25.ayette geçen şu cümleleri sarf etmiştir: Rabbiniz, kalplerinizde olanı en iyi bilendir. Eğer Salih iseniz, şüphesiz O, tevbe edenleri ve Allah’a kulluktan dönenleri bağışlar.

Duruma göre evvabin namazını 2-4-6 rekât olarak kılabilirsiniz. Ama hadisi şeriflerde Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) altı rekât dediği için faziletleri daha fazladır. Başka bir rivayette ALLAH’ın Resulünün akşama namazı ardından iki rekât olarak kıldığı da söylenmektedir. Önceki zamanlarda yaptığı hatalar, çiğnediği kurallar sonrası pişmanlık duyarak Rabbine gerçekten de kalpten, samimiyetle yönelerek bağışlanmayı dileyen müminlerin sürdürmesi gereken namazdır.

Bir hadisi şerifte: Hangi mümin ki akşam namaz bittikten sonra 6 rekât nafile namazı eda ederse, O kulun günahları deniz köpüğü gibi olsa da bağışlanır.

Evvabin Namazının Faziletleri ve Sırları Nelerdir?

Evvabin namazını yazımızın başında Peygamberlerin namazı olarak adlandırmıştır. Hz. Sevban’ın anlattıklarına bakacak olursa hadisi şerifte şöyle denmektedir: Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), günün yarısı tamamlanınca namaz eda etmekten hoşlanırdı. Hz. Aişe Annemiz bir gün, Ya ALLAH’ın Resulü, Sen bu zamanlarda da mı namaz eda etmekten hoşlanıyorsun? Dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v) cevaben: Tam da bu vakitlerde gök kapıları ardına kadar açılır ve Rabbimiz bu zaman diliminde yarattıklarına rahmetle bakar. Bu namaz ki Hz. Âdem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim ve Hz. İsa’nın sürekli kıldıkları bir namazdır.

Ruhani olarak bizleri arındıracak olan Evvabin namazı için başka bir hadisi şerifte şunlar bize nakledilmiştir: Akşam-yatsı ezanlarının okunduğu zaman  dilimi arasındaki namazlara önem verin, Çünkü bu nafile namaz, akşam namazından önceki gündüz zamanında yapılan hataların manevi pisliklerini temizle ve günün bitimini daha güzel kılar.

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

Evvabin Namazı Birinci Rekât Kılınışı

 • Her namazda olduğu gibi niyet ettim Rabbimizin rızası için Evvabın namazını eda etmeye denir.
 • ALLAH-u Ekber kişinin kendisini duyacak kadar sesli okunduktan sonra eller birleştirilir ve evvabin namazına başlanır.       
 • Sübhaneke suresi, Besmele, Fatiha suresi ardından da namaz surelerinden okunması gerekir.
 • ALLAH-u Ekber denmesinin ardından Rükûa gidilir ve 3 sefer “Sübhane Rabbiye’l-Azim” söylenir. Rüku etmenin ardından doğrulma sırasında “Semi Allahü Limen Hamideh” denir ve dik konuma gelindiği zamanda “Rabbena Lekel Hamd” söylenir.
 • ALLAH-u Ekber denmesinden sonra 2 sefer Secdeye eğiliriz ve 3 kere de “Sübhane Rabbiyel-a’lâ” söylenir.
 • ALLAH-u Ekber dedikten sonra kıyama durulur ve 2.rekâta geçilir.

Evvabin Namazı İkinci Rekat Kılınışı

 • Evvabin namazı ikinci rekâtın başında besmele çekilir.
 • Fatiha, namaz suresi okunur.
 • ALLAH-u Ekber denmesinin ardından Rükûa gidilir, tekrar ALLAH-u Ekber denir ve 2 sefer Secdeye eğiliriz.
 • Oturuş aşamasında ilk olarak Tahiyyat duası, Allahümme Salli-Bari ve Rabbena söylenir.
 • İlk olarak sağ omzumuza “Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah” sonra sol omzumuza dönerek “Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah” denir ve Evvabin namazı tamamlanır.
35946