Egzama Neden Olur?

Egzama derinin üzerinde oluşan farklı bir komplikasyon sonucunda psikosomatik sebeplere dayanan dermatolojik bir rahatsızlıktır. Cilt üzerinde görülen tepkimel..

Egzama derinin üzerinde oluşan farklı bir komplikasyon sonucunda psikosomatik sebeplere dayanan dermatolojik bir rahatsızlıktır. Cilt üzerinde görülen tepkimeler arasında kızarıklık, kaşınma ve şişme en çok rastlananlar arasındadır. Genellikle herhangi bir yaş grubunu hedef almaz. Zira çocuklardan tutunda yaşlılara kadar geniş bir görünme yelpazesine sahiptir.

Bu makalede ve Egzama Egzama Nedenleri Egzama Belirtileri Egzama Tedavisi Cilt Hastalıkları Dermatoloji hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı türleri bulunmasına karşın tıp alanındaki tüm gelişmeler Egzama sebepleri, oluşumu, tedavisi ve gelişimi hakkında kati suretlere varamamaktadır. Bunun sebeplerinin ise cildin ve insan vücudunun belirli enfeksiyonlara bu şekilde iltihaplarla cevap vermesidir. Yaşanan iltihapların estetik görünümü zedelemesinin dışında kişiyi psikolojik olarak depresyona sokabilecek düzeye taşınabi

Her ne kadar günümüz koşulları Egzama neden olur sorusunun cevabını tam manasıyla veremese de bu noktada yapılan araştırmalar birçok türüne tedavi şansı sunmaktadır. Bazen kesin olarak bitiren bir tedavi uygulaması olamasa da etkileri azaltma ve zararlı yönlerini törpüleme noktasında başarı sağlanmıştır.

Egzama Nedenleri?


Egzama’nın nedenleri arasında genetik faktörlerin barınma olasılığı bir hayli fazladır. Ancak bunun dışında çevresel faktörler çok daha fazla göz önünde bulunur. Birçok yönden ise cilt ve ciltte yaşanan deformasyonlar ana unsurlar arasında sayılır.

Yanlış İlaç Kullanımı


Egzama oluşumu belirli bir zamanı kapsayarak yavaşça meydana gelir. Yanlış bir ilacı derinize uygulamanız sonucunda alacağınız sonuç bu olabilir. Aynı zamanda yalnızca krem ya da merhem değil, farklı ilaç türlerinin de yan etki olarak cilt rahatsızlıklarına sebep olabilmesi mümkündür.

Kimyasallar


Genellikle kadınların ellerinde oluşması tabi ki bir tesadüfü açıklamaz. Ev işlerinde kullanılan temizlik malzemelerinden ötürü el egzaması olarak adlandırılan cilt rahatsızlığı görülür.Temas egzaması olarak tanımlanan türün ise kaynağında şampuan, saç boyası, oje, aseton ve buna benzer farklı kimyasallar başroldedir.

Enfeksiyonlar


Tıbbi araştırmalar egzama ve enfeksiyon arasındaki bağlantıyı henüz çözememiştir. Zira egzama oluşumu esnasında enfeksiyon oluşabileceğini savunan dermatoloji uzmanları vardır. Bazı uzmanlara göre ise oluşan enfeksiyon sonucunda egzama görülür.

Çevresel Unsurlar


Giydiğiniz elbisenin boyasından tutunda elinizi dezenfekte etmek için kullandığınız sabuna kadar geniş bir yelpazeyi çevresel faktör olarak sıralayabiliriz. Bunların içeriğindeki bileşenlerin sağladığı zararlar neticesinde gerçek anlamda egzama sebepleri doğabilmektedir. Aynı şekilde sert hava koşulları bunun başlıca sebepleri arasında yer alabilir.

Alerji


Herkes için aynı alerjenler söz konusu olmazken nikel, zehirli sarmaşık, yumurta, fıstık, ev tozu, kedi ve köpek kılı gibi farklı türlere sahip olabilir. Alerjiler sonucunda deri üzerinde ciddi kaşınmalar başlar. Oluşum süresinin ardından ise Egzama teşhisi alerjik egzama olarak konur.

Genetik


Ailesel yapının bir parçası olarak kalıtımsal sonuçlar görülebilir. Aynı zamanda yine genlere bağlı olarak sinir, stres ve bağışıklık sistemi etkenlerini göz önüne alarak genetik egzama problemleri gözlemlenebilir.

Genel etkiler dışında Egzamayı tetikleyen unsurları da sıralamakta fayda var.

Ani hava değişimleri
Yün ve yoğun boyalı kumaşlar
Toz, kir ve kum
Ter
Sık sabunlanarak çok uzun süren sıcak duşlar almak
Sigara tüketimi
Cilt yapısının aşırı kuru olması
Egzama Tedavisi
Kronik egzama olarak düşünülen sürekli olarak tekrar eden rahatsızlığın tedavisi için hastanın ciddi bir oto kontrole geçmesi gerekir. Yaraları kaşımamak, onlara dokunmamak ve her enfeksiyon riskini dikkate almakla başlayabilirsiniz.

Her ne kadar hayati tehlikesi olmasa da Egzama ciddi bir rahatsızlıktır. Daha da ciddisi ise tam manasıyla tedavisinin mümkün olmayışıdır. Etkilerin azaltılması ve hatanın daha rahat bir yaşam sürmesi mümkün olabiliyorken iyileşmenin %100 seviyesinde olması imkânsızdır. Sürekli kendini yineleyen, tamamıyla silinemeyen, ancak buna karşın hem görüntüsünün hem verdiği rahatsızlığın dozajının düşürülebildiği bir hastalık tipidir.

Bu yüzden Egzama tedavi yöntemleri arayanlar için bu konuyu kabullenmeleri doktorları içinde kendileri içinde çok daha kolay olacaktır.

35736