Domates En Kolay Nasıl Soyulur?

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan ve hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılan domates, yıllardan beri sebze mi meyve mi diye tartışılır. Güne A..

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan ve hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılan domates, yıllardan beri sebze mi meyve mi diye tartışılır.

Güne Amerika ile Orta Amerika anavatanı olan domates aslında otsu bir bitkinin meyvesi olmaktadır. Kanser önleyici olduğu bilinen ve içerisindeki birçok vitamin ile insan sağlığı açısından oldukça yararlı olan domatesin vitamini kabuğunda olsa da bazı durumlarda kabuklarının soyulması gerekmektedir.

Özellikle de yemeklerde kullanılacak ve salça yapılacak olan domateslerin kabukları soyulmalıdır. Son derece ince bir kabuğa sahip olan domatesin yapısını bozmadan, eziklik ve deforme oluşturmadan soymak ise oldukça zordur.

Bir de kilolarca domatesin soyulacağı gibi işlemler olursa bu daha da zorlu bir hal almaktadır. Fakat her zorluğun bir kolay yanı olduğu gibi domates soymanın kolay yolu da bulunmaktadır.

Domates Soymanın Püf Noktaları

Domates soymanın en kolay yolu için öncelikle domateslerin alt kısımlarına çarpı şeklinde bıçakla çizikler atılmalıdır. Domatesin fideden koparıldığı yere değil tam alt noktasına bu çarpı çiziğinin atılması gerekir.

Domatesin alt kısmına çizik atıldıktan sonra bu domatesler sıcak suda bekletilir. Yalnız suyun çok kaynar olmamasına ve domatesin de suda çok uzun süre kalmamasına dikkat edin. Çünkü bir süre sonra domates kaynar suda pişecek ve sertliği kaybolacaktır. Domatesin diriliğini ve sertliğini kaybetmemek için ortama olarak yarım dakika sıcak suda bekletin ve sonrasında çıkartın.

Sıcak sudan aldığınız domatesleri direkt olarak soğuk suyun içerisine atın. Atacağınız bu su buzlu olursa domatesin soyulması daha da kolay olacaktır.

Yarım dakika boyunca da buzlu suda beklettikten sonra domatesleri çıkartın ve çarpı işareti attığınız noktalardan elinizle soymaya başlayın. Bu işlemden sonra göreceksiniz ki domatesler oldukça kolay şekilde soyulacak ve hiçbir zorluk çıkarmadan kabuğundan ayrılacaktır. Bu işlemi yemekte kullanacağınız domateslere yapmayı sakın unutmayın.

Domatesleri bu şekilde yani pratik hali ile soyduktan sonra hemen yemekte kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda domatesleri poşetleyerek derin dondurucularda saklaya da bilirsiniz. Hiçbir şekilde domateste bozulma veya kullanmama gibi durumlar söz konusu olmayacaktır. Domatesin pratik soyulma şekli size zaman açısından oldukça kazandıracak ve kilolarca domatesin bir anda çabucak soyulmasını sağlayacaktır.

47732