Civan Perçemi Neye İyi Gelir?

Civan Perçemi Neye İyi Gelir? Herkes Civan Perçemi olarak bilmese de geçmişi oldukça köklü bir bitkiyle karşı karşıyayız. Günümüzde adı pek okunmamasına rağmen..

Herkes Civan Perçemi olarak bilmese de geçmişi oldukça köklü bir bitkiyle karşı karşıyayız. Günümüzde adı pek okunmamasına rağmen eski Yunan dönemine dayanan efsanesiyle bilinir. Yunan mitolojisinde Aşil yaralı asker tedavisi için bu otu önererek sağlık adına büyük bir reforma imza atmıştır. Hemen ardından ise otun iyileştirici etkisi üzerine birçok yazılı kaynak oluşturulmuştur. Bunlar ışığında uzun süredir diş ağrıları için kullanılan en etkili bitkisel yöntemlerden birisi olduğunu belirelim.

Civan perçemi bitkisi farklı isimleriyle şöyle görülebilir.

Kandil Çiçeği Akbaşlı Otu Barsama Otu Binbir Yaprak Civan perçemi bitkisinin yararları ortaya çıktığından beri farklı kullanım alanları açılmaya başlamıştır. İlaç sektöründe aktif bir alana sahip olması bundan kaynaklanmaktadır. Günümüzde sık sık görülmekte olan hastalıkların tedavisi için önemli bir bileşen olarak düşünülür. Civan perçemini nasıl kullanırız diye merak edenler içinse ortak yol bitki çayından geçer.

Civan Perçemi Çayı Nasıl Demlenir?

Diğer bitkilerle kıyaslandığında ortak bir kullanım alanı olarak çayın tercih edilmesi Türk insanının isteklerini su yüzüne çıkarmaktadır. Çünkü bizler bitkisel yöntemleri en çok çay olarak tüketmeye alışkın bir nesiliz. Her zaman için bu değişmeyen faktör ışığında Civanperçemi çayı demlerken de tarifin ve hazırlık yönteminin önemine vurgu yapacağız.

Malzemeler

– 1 Bardak Siyah Çay – Çeyrek Bardak Civanperçemi – 2 Çay Kaşığı Civanperçemi Tohumu – 1 Çay Kaşığı Civanperçemi Kabuğu – Su

Hazırlanışı

Hazırlık aşamasında sayılan Civanperçemi türlerinden yalnızca bir tanesini kullanmalısınız. Normal bir bardak çaya eğer kabuğundan ilave edecekseniz yalnızca bir çay kaşığı ekleyip demleyin. Kabuk yerine tohum kullanacaksanız miktar 2 çay kaşığına çıkarken, bitkinin kendisinden kullanmanız dahilinde çeyrek bardak koymanız gerekecek. Tercihinize bağlı olarak iste Civanperçemi bitkisi, ister tohumu isterseniz de kabuğunu normal bir bardak çay için hazırlıyoruz. İlave ettiğimiz karışımı su ile birlikte kaynamaya bırakmak için ocağa çekiyoruz. Ocağın altını açıp bir süre içerisinde kaynamasını gördükten sonra ocaktan indiriyoruz. Normal demlenme süresi 5 dakika olarak bilinse de arzu ettiğiniz lezzete bağlı olarak çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Uygulanışı

Gün içerisinde Civanperçemi çayı içebilmenize karşılık bunun miktarını belirlemeniz gerekiyor. Eğer fazla tüketim söz konusu olursa yan etkilerinin görülebileceğini hatırlatalım.

Civanperçemi Kürü Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi kürü birçok kişi tarafından kullanılabilir. Nitekim tansiyon, gaz sorunları, sindirim ve hazımsızlık problemleri gibi farklı alanlarda etkiler sağlamaktadır. Doğal olarak Civanperçemi kürü bilhassa kadınların adet dönemi için tanındığından ilgiyi burada yakalamıştır. Genel kullanımı ise kadınlar tarafından yapılır. Adet dönemi girmeden 3 gün evvelden başlayıp düzenli kullanmak gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Malzemeler

– 1 Tutam Civanperçemi (5 Gram) – 0,5 Litre Su

Hazırlanışı

Kaynama evresine yaklaşan yarım litre suyun doğrudan içerisine bir tutam civanperçemi eklenir. Bu ilaveyle birlikte ocağın üzerinde toplamda 3-4 dakika durması yeterli olacaktır. Sonrasında soğuma işlemi başlar ve ılınmasıyla birlikte süzülerek içilmeye hazır hale getirilir.

Uygulanışı

Toplamda 2 aylık süre boyunca yalnızca regl dönemini kapsayan 10 günlük bir periyotta uygulanır. Şöyle ki; adet olmadan 3 gün önce başlayacağınız kullanımda sabahları ve akşamları birer bardak tüketmeniz gerekir. Tüketim miktarınızı arttırmayıp adet döneminin son gününe kadar devam etmelisiniz. 3 gün önceden, 7 gün ise adet dönemi olarak hesaplanırsa ayda 10 gün kullanılıp ara verilir. Bir sonraki adet dönemine 3 gün kala tekrar aynı sistemle kullanılmaya başlanır.

Civanperçemi Bitkisinin Yan Etkileri Var Mı?

Net bir yan etkisi olmasa da alerjen bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Çünkü papatya ile aynı familyadan gelmektedir. Eğer alerjiniz varsa dikkat etmeniz gerektiğini söylemek gerekiyor. Fazla kullanılması tansiyonu çok daha fazla düşüreceğinden bu aşamada dikkat edilmesi gerekiyor. Hamile kadınların ise kullanması tavsiye edilmiyor.

Civanperçeminin Faydaları

Civanperçeminin yararları genellikle kan temizleyici ve rahatlatıcı etkileriyle tanınıyor. Hazımsızlık konusunda yardımcı olması ise ayrıca bir artı katıyor.

Kan Temizleyici

Kansızlığa iyi geldiği gibi mevcut kanın temizlenmesinde de önemli bir yer kaplamaktadır. Civanperçeminin İyi Geldiği Hastalıklar Hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, mide kanseri ve diğer mide rahatsızlıkları için kullanılmaktadır.

Sindirim Sistemi

Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırarak şişkinliği almaktadır. Bu sindirim sisteminin daha aktif çalışmasına olanak tanır. Vücut Direnci Vücudunuzun daha güçlü ve dengeli olmasını sağlar. Bu sayede baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi etkileri azaltarak yok eder.

Psikolojik

Sinir sistemini onarıcı ve geliştirici yönü kanıtlanmıştır. Depresyon gibi olumsuz psikolojik durumlardan çıkmanızı sağlar. Stres, kaygı, endişe ve sinir gibi durumları yatıştırıcı etkisiyle bilinir.

Öksürüğü Keser

Öksürmekten bıktıysanız ve bitkisel bir çözüm arayışındaysanız sorunun çözümünü Civanperçemi ile bulabilirsiniz. 14337