Brokoli dondurucuda nasıl saklanır?

Brokoli dondurucuda nasıl saklanır? Günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız bazı önemli sebzeleri ve meyveleri artık teknolojinin bize sunduğu imkanlar dahil..

Brokoli dondurucuda nasıl saklanır?

Günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız bazı önemli sebzeleri ve meyveleri artık teknolojinin bize sunduğu imkanlar dahilinde dondurarak mevsimi dışında tüketme şansımız da bulunmaktadır. Insan sağlığı açısından oldukça önemli faydaları bulunan brokoli yetiştiği mevsimin dışında kullanılmak istemiyorsa eğer o da dondurularak saklanabilir. Bir kış sebzesi olan brokoli insan hayatına oldukça faydalıdır ve diyet yapanların mutlaka kullanması gereken bir ürün. Mart aylığı ne kadar tazeliğini koruyabilen ve pazarlarda rahatlıkla bulunabilen brokolinin yılın diğer aylarında kullanılabilmesi için belli başlı saklama yöntemleri gerekmektedir.

Brokoli saklamak için uygulayacağınız bazı teknikler şunlardır;

Brokoli nasıl saklanır?

Brokoli iki farklı yöntem ile saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Birinci yöntem haşlama yöntemi ikinci yöntemde şoklama yöntemidir. Haşlama yöntemi: brokoli pişirilebilir bir sebzedir bu nedenlerden ötürü dondurucuya kaldırmadan önce haşlanması ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. Dondurulması için uygun gördüğünüz brokolileri uygun büyüklerde parçalara bölerek öncelikle temizliyorsunuz. Daha sonra kaynar suyun içerisine atarak haşlama işlemi başlıyor fakat tam olarak hoşlanmaması gerekmektedir. Ardından soğumasını bekliyorsunuz ve paketler içerisine yerleştirerek dondurucuya atıyorsunuz. Şoklama yöntemi: şoklama yönteminde ise bir miktar tencere içerisinde su kaynatıldıktan sonra uygun büyüklüklerde parçalara bölünmüş olan brokoliler kesildikten sonra suyun içerisine bırakılır. Yaklaşık iki dakika kadar haşlanma işlemi gerçekleştirildikten sonra sıcak suyun içerisinden alınan brokoliler doğrudan soğuk suyun altına getirilir. Uygulanan şoklama işleminden sonra her seferinde en fazla yarım kilo brokoliyi süzerek poşetlerin içerisine atıp dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bu iki farklı metot da yaklaşık bir yıl kadar brokolileri muhafaza etmeniz için sizlere imkan sağlar. Önemli olan husus saklarken tek seferde kullanabileceğiniz miktarları hesaplayarak dondurucuya yerleştirmek. Bu sayede sadece tüketebileceğiniz kadarını dışarıya çıkartırsınız ve bir yıl boyunca brokoli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dondurma işleminden önce brokolinin iyi temizlenmesi gerekir. Kil yada kum gibi içerisinde kalan pis maddeler brokolinin saklama esnasında bozulmasına sebep verebilir. Bu durumda sağlığa zararlı birçok mikroorganizmanın oluşmasını sağlar. Bir seneden daha uzun süre brokolileri saklamanız yapısı bozulacağı için doğru değildir 2095