Bankalar Konut Kredisinin Yüzde Kaçlık Oranını Veriyor?

Bankalar Konut Kredisinin Yüzde Kaçlık Oranını Veriyor? Kiracılıktan kurtulmak ya da yeni bir konut sahibi olmak isteyen kişiler bu anlamdaki destek paketlerini haklı olarak merak etmektedirler. Çünkü günümüzde birçok etkenin tetiklemesiyle hemen her şeyin fiyatı arttığı için ev satın almak da bu nispette zorlaşmıştır. Bu nedenle bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor gibi sorular da merak konusu olmaktadır.

Bankalar konut kredisinin yüzde kaçını veriyor ya da kredi çekerken maksimum limit nedir, hesaplama kriterleri nasıldır gibi sorular elbette ve mutlaka irdelenmelidir. Ancak bunu yaparken her halükarda işinde profesyonel finans uzmanları yahut da bankacılarla iletişime geçerseniz tüm haklarınızı da öğrenmiş olursunuz. Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor sorusu da bu minvalde bilinmesi gerekenler arasındadır.

Bankalar Konut Kredisinin Ekspertiz Masrafının Yüzde Kaçını Veriyor?

Uzun zamandır bankaların belirlediği ekspertiz ücretleri birtakım güncellemelerle günümüzde farklı değerlerde işlenmektedir. Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor sorusuna da bu bakımdan yanıt vermek mümkündür. Yani ekspertiz ücretinin %80’i bankaların konut kredisi için belirledikleri orandır.

Konut kredisi masrafları %80 değerinde kredilendirilip, %20’lik kısmı da peşinat olarak sayılırdı. Fakat Covid 19 pandemisi nedeniyle hem ekonomik açıdan paranın piyasada gezmesi hem de zor durumda olanlara maddi destek bakımından bu oran güncellenmiştir. Konut kredisi ekspertiz oranları %80 iken %90’lara kadar çıkmakta olup, kişilere uzun soluklu bir rahatlama sunmaktadır.

Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor belirsizliğini bu sayede özetlemiş olurak detaylarını anlatmaya devam edelim. Çünkü konut kredisi almak isteyenler konuyla ilgili akıllarında hiçbir soru işareti kalmadan adım atmalılardır.

Konut Kredisi Peşinat Ödemesi Hesaplama

Konut Kredisi Peşinat Ödemesi Hesaplama

Konut kredisi peşinat hesaplama, kredi çekme planı yapıyorsanız kesinlikle bilmeniz gereken bir ayrıntıdır. Çünkü konutun niteliği konut kredisi miktarı belirlemede bir etken olsa da makul konut finansmanı belirlemek sizin mesleğiniz ve geliriniz doğrultusunda netleştirilmelidir.

Bir konut sahibi olmak istiyorsanız gereken paranın tamamını kredi çekerim gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Zira kredi çekeceğiniz tutar ne olursa olsun öncesinde ödemeniz gereken bir peşinat söz konusu olacaktır. Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor kısmından sonraki barem işte tam da bu noktayı yansıtır. Kredi peşinatı hesaplaması belli standartlardadır.

Ekspertiz raporu sonucu %90’a kadar kredi çekme olanağınız bulunsa bile kalan %10 oranındaki tutar peşin ödemeniz gereken borcunuz olmaktadır. Ekspertiz denetlemesi ise konutu satın aldığınız tutar üzerinden hesaplanmaz. Bu sebeple bankaların çoğu konut kredisi peşinatı alır. Hangi banka ile çalışacaksınız bankanızın müşteri hizmetleri biriminden ya da direkt şubeden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilmek için Neler Gerekir?

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilmek için Neler Gerekir?

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır tarzındaki araştırmalar kredi çekmeyi düşünenleri yakından ilgilendirir. Çünkü konut kredisi çekme masrafları ve ödemelerine ek olarak bir de peşinat olarak ödemeniz gereken tutar zorlayıcı olabilmektedir.

Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor sorusundan ziyade peşinat ödeme hususunda ne yapılabilir kısmı aslına bakılırsa birçok kişiyi daha da meraklandırmaktadır. Konut kredisi alacaklar her ayrıntıyı es geçmeden öğrenmelilerdir.

Konut kredisi mevzuatı dahilinde konutların ekspertizlerce tespit edilen değerinin belli bir kısmına kredi verilebilmektedir. Kalan oran ise peşinat olarak ödenmektedir. Ancak bazı bankaların uygulamaları farklılık göstermektedir. Buna göre; peşinatsız konut kredisi imkanından yararlanabilmeniz için birtakım koşulları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Peşinatsız Konut Kredisi Vermekte Olan Bankalar 2022

Peşinatsız Konut Kredisi Vermekte Olan Bankalar 2022

Bankalar konut kredisinin ne kadarını veriyor ve bankalar peşinatsız konut kredisi verir mi kaygısı, kredi alacakların uykularını kaçırabilir. Ancak strese girmenize gerek yok. Çünkü ekonomik açıdan hareketlilik olması adına bankalar da pek çok esnek paket uygulamalarını müşterilerine sunmaktadırlar. 2022 konut kredisi detaylarından en avantajlı olanaklardan biri de peşinatsız konut kredisi olmuştur.

Peşinatsız konut kredisi şartları kredi alabilmek için yerine getirilmelidir. Bunlar; sabit faizli kredilerdir. Ekspertiz masrafı ile ödemelerinizin tümünü kredilendirmek için izlemeniz yollar basittir. Sizin 3. bir kişi adına alacağınız ikinci bir konut ipoteğiyle beraber, yeni alacağınız konutun %100’ünü kredilendirebilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar; Qnb Finansbank, Akbank, Garanti Bankası başta olmak üzere seçkin bankalardır. Diğer banka kredi koşulları ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak adına müşteri temsilcileriyle görüşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap