Arpacık Hastalığı En Çabuk Nasıl Geçer? Göz Rahatsızlıkları için Okunacak Şifa Duaları 

Gözde arpacık çıkması, bütün günün berbat olmasına neden olacak kadar kötü bir rahatsızlıktır. Tabii, Doktorunuzla görüşerek buna çare bulmaya çalışın ama şifa için Rabbinize de dua etmeyi ihmal etmeyin. Öyle ki birçok hastalık için etkili dualar vardır. Özellikle göz rahatsızlıkları, arpacık, yanma vb. durumlar için okunacak şifa dualarını sizleri için derledik.

Arpacık bir nevi gözün mikrop kapmasından ortaya çıkar. Aynadan baktığımızda kabarık bir nokta veya kırmızılık fark edebilirsiniz. Her insan farklı şekilde yaratılmıştır. Kiminin vücudu yağlı kiminin de kurudur. Eğer yağlıysa bu tür hastalıklar rahat bir şekilde ortaya çıkabilir. Göze kötü görünmesi belki çok umurunuzda olmaz ama bütün gün her gözünüzü kırptığınızda sizi rahatsız eder, kimi zaman da yanma hissedebilirsiniz. Zaten mikrop nedeniyle ortaya çıkar, bir de siz elinizle sürekli kaşırsanız daha kötü sonuçlar doğurabilir. 

Arpacık, normal şartlarda kısa sürede geçer. Özellikle Doktorunuz merhem yazdıysa çabucak deva olur. Lakin bazı kötü durumlarda operasyon gerekebilir. O aşamaya gelmeden önce arpacığa iyi gelen dualardan okuyarak ALLAH’a sığının. 

Arpacık Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Arpacık, göz rahatsızlıklarından birisidir. Göz kapağı yağlı bir yapıya sahiptir ve kimi zaman burada iltihap oluşur. Toz, toprak, kirli ellerle ovuşturma gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi, sağlıklı beslenmezseniz gerekli vitaminleri de alamazsınız, bu da arpacığa neden olabilir. Göz kapağının üst noktalarında olması belki çok rahatsız etmez ama iç tarafta olursa durum kötü olabilir. Arpacık nasıl anlaşılır? Belirtileri neler?

 1. Göz çevresinde batma hissi, sıcaklık ve kaşıntı
 2. Gözün ara ara dolması,
 3. Aynaya bakıldığın fark edilen şişlik,
 4. Eğer iç kısımda ise göz açma kapama sırasında batma hissi,
 5. Çapak gibi sarı iltihabın topaklaşması,
 6. Uykudan kalkma sırasında arpacık olan gözün zor açılması, 
 7. Parlak ışıklara karşı bakmak istememe,
 8. Arpacık ayrıca burnunuzun da kapanmasına neden olur. Belirtiler aşağı yukarı böyledir. 

Arpacık Neden Çıkar? Nazardan Çıkması Gerçek mi? Arpacık Olan Kişi Zengin Olur mu?

Arpacık çıktıktan sonra birisi size gelir de: Hadi yine iyisin, zengin olacaksın derse bu gerçek mi diye araştırmaya başlamışsınız demektir. Tabii ki bu bir hurafedir, zengin olmak için çok çalışmak ya da zengin bir ailede olmak gerekir. Tabii ALLAH’ın da size yürü ya kulum demesi lazım. 

Arpacık nazardan mı çıkar sorusuna gelelim. Birçok kişi böyle bir şey olduğuna inanmasa da ALLAH’ın Resulü ümmetine bununla ilgili çok güzel bir hadisle yanıt vermiştir. Hadis: Nazar yaşamımızın için vardır “Nazarın hak olduğunu bilin, eğer ki kaderi sürekli takip eden ve onu yetişip geçmek isteyen bir varlık olsa idi, nazar ki onu alt etmeyi başarır yani kaderin de yönünü değiştirebilirdi. ” Onun için, birinin çocuğunu gördüğünüzde, yeni bir şey aldığında ne güzelmiş gibi överken “Mâşâallah la kuvvete illa billah” demeyi ihmal etmeyin. 

Çok güzel ya da yakışıklıysanız, birileri gelip ne kadar da güzel gözleri var der ve ardından arpacık çıkabilir. Eğer nazar olduğunu düşünüyorsanız üç kere ihlas suresini, bir kere de Fatiha suresini okuyun. Tamamlamanızın ardından yedi sefer Ayetel Kürsi okuduktan sonra ellerine nefes verin ve arpacığa dokunun. 

Arpacık Hastalığı En Çabuk Nasıl Geçer? Göz Rahatsızlıkları için Okunacak Şifa Duaları 
Arpacık Hastalığı En Çabuk Nasıl Geçer? Göz Rahatsızlıkları için Okunacak Şifa Duaları 

Arpacık Hastalığı Nasıl Geçer? Hangi Dualar Geçirir?

Günümüzde tıp ALLAH’ın izniyle de çok ilerledi. Onun için olası bir hastalığın daha fazla ilerlememesi, bize zarar vermemesi için öncelikle hekimlere başvurmamız gerekir. Tabii, bu aşamada duaları da eksik etmeyelim. Birçok alim de bu konuda hemfikirdir. Arpacığı geçiren duayı isterse kişi kendisi okur dilerse bir başkası da okuyabilir. Hatta bir yakınınızın okuması da etkili olabilir. Farz namazının tamamlanmasının ardından üçerse sefer besmele çekere okuyun. 

Arpacık Geçiren Dua Arapça Latince Okunuşu

 • Allahümme inni eselüke ve etevec cehü ileyke bi haybiykel mustafa indeke ya habiybena ya muhammedü inna neteves selü bike ila rabbike feşfa lena indel mevlel azıymi ya nımer rasülüt tahir.
 • Allahümme şefi hü fina bi cahihi indek. 
 • Allahümme vecalna min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel varidiyne aleyh.
 • Ve min ahyaril mühıbbiyne fihi vel mahbübiyne ledeyh. 
 • Ve ferrıhna bihi fi arasatil kıyameti vecalhü lena deliylen ila cennetin neıymi bi la meunetin ve la meşekkatin ve la münakeşetli hısabi vecalhü mukbilen aleyna ve la tecalhü ğadıben aleyna vağfir lena ve li cemiyıl müslimiynel ahyai minhüm vel meyyitiyne ve ahıru davana enil hamdü lillahi rabbil alemiyn

Arpacık Geçiren Dua Türkçe Meali Anlamı

Arpacığın iyileşmesi için okunacak duanın Arapça, Latince kısmını okuduktan sonra bir sefer de dilimizce anlamını okumanız iyi olacaktır.

Rabbim! Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) saygısına yalnız senden istiyorum ve senin yoluna giriyorum. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), en pak ve en latif Liderimiz, bu kullar seni yaradan ALLAH’a vesile ediyoruz, ALLAH’ın Resulü olarak sen de ulu Rabbimizin katında bu aciz kulların affedilmesi için aracı ol. ALLAH’ım! Nezd-i ilahindeki yüksek değer sahibi olman hürmetine Resulünü bu kullarına bağışlanmaları için aracı kıl. 

Rabbim! Bu kullarını Senin Resulüne sürekli olarak salat-selam gönderenlerden, O’nun yaptıklarını uygulayan ve O’na sevgi gösterenlerin ilki olanlarda ve O’nun yakınında olup da sevgiye mazhar olanlardan eyle! O kaçınılmaz gün bizi mahşerde topladığında Resulünün hürmeti için bu kullarını da mutlu et, dertsiz, kolay ve hesaba çok ayrıntıları ile çekilmeden, Cennetine bizleri alırken Resulünü bu kulların için yol gösterici eyle! O ki bizlere yönelmekten ve hoşnutsuzluk duymasın. Bu kullarını, eceli gelmiş olsun ya da olmasın tüm müminler bağışla. Âlemleri yaradan Rabbim! Mevla’mıza hamd olsun. 

Arpacı Duası Gerçekten İşe Yarar mı? Göze Ne Yararı Var?

Arpacık duasını deneyerek rahatsızlığını gideren birçok kişi var. Siz bu hastalıktan sonra gerekli ilaçları kullanın ve Rabbinize de dua edin. Biiznillah Rabbimiz şifa verecektir. Dua ederken Rabbinizin ne kadar güçlü olduğunu, O’nun her şeyi yönettiğini, bildiğini, gördüğünü, O’ndan üstün güç olmadığını aklınızda çıkarmayın, yürekten dua edin, o zaman işe yarar. 

Arpacık Duası Nasıl ve Kaç Kere Okunur?

Arpacık için etkili ve kısa yöntemlerden biri de: Hangi gün olduğu fark etmeksizin, gürültü olmayan bir odaya, yere gidin, namazdaki oturma pozisyonuna geçin ve ön bölgeniz kıblede olsun, yedi sefer besleme çektikten sonra ellerinize üfleyin ve arpacık olan gözünüzde elinizi gezdirin. (Bunlar yapılırken gözleriniz kapalı olsun ki dünyevi şeyler dikkatinizi dağıtmasın)

Bunları tamamlayın ve ardından gözlerinizi açabilirsiniz. Açtık sonra: Rabbim! Yüreklere ve yarattığın gözlere deva olabilecek bir tek Sensin, Rabbimden gözümdeki arpacığın geçmesi için istekte bulunuyorum ve bu amaçla bağışlayıcılığına sığınıyorum. Bu dua bittikten sonra 77 sefer ”Ve iza meriztü fehüve yeşfîn” dedikten sonra tekrar ellerinize nefesinizi verin yine gözlerinizde gezdirin. Gözlerinizi yumduktan sonra kalbinizden hissederek 77 defa “Ya Şafi” diye söyleyin. Gözlerinizi tekrar açtıktan sonra edilecek dua: 

Sen ki bu kullarının gözlerine nur, yüreklerine sevinç veren, ebedi sağlık kaynağını şahsım olarak gözümde hissetme isterim Rabbim. Devanın tek noktası olan, büyük bağışlayıcıya sığınarak, Rabbim senden bu arpacık hastalığının geçmesi için talepte bulunuyorum. Bu isteğimi, duamı, Senin o ulu dergâhında onlayarak bu kuluna şifa ve şefkat kapılarını ardına deyin aç Rabbim! Âmin. 

Göz Ağrısına İyi Gelen Dualar Nelerdir?

Günün ilk namazının farz kısmını kıldıktan sonra sünnete geçmeden önce sağ avucunuzu açarak alnınıza dayayın ve 15 sefer Rabbenâ etmim lenâ nûranâ vaġfir lenâ(s) inneke ‘alâ kulli şey-in kadîr(un) ayetini okuduktan sonra beş sefer Yâ Nûr, yâ Basîr! Yâ Nûr, yâ Basîr! Ardından da Ya rabbi kavvi besari allahümme eşfi enteşşafi allahümme a’fintelmuaf. Okuyun. 

5696