Armut Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Armut Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ülkemizde ve dünyada son derece yaygın olarak tüketilen meyvelerin başında gelen armut, türü itibariyle gülgiller familyasınd..

Armut Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ülkemizde ve dünyada son derece yaygın olarak tüketilen meyvelerin başında gelen armut, türü itibariyle gülgiller familyasından gelir. Sürekli tüketimde insan sağlığına büyük faydaları bulunan armut, içerisindeki vitamin ve mineralleri sayesine hastalıklara karşı koruma özelliğine sahiptir. Sonbahar meyvelerinden olan armut, mevsimi dışında tüketim için seralardan alınabilir. Bununla birlikte sera armutları vitamin yönünden düşük olacağı için, dondurucuda muhafaza etmek sağlık armut tüketimi için daha iyi olacaktır. Armutları buzdolaplarında dondurucuda saklamak için belirli teknikleri bulunmaktadır.

Armutlar dondurucuda nasıl muhafaza edilir?

Armutlu dondurucuya koymadan önce taze armut seçtiğinizden emin olmamız gerekiyor. Dondurucuda saklarken armutların taze kalması çözüldükten sonra da lezzetli bir şekilde tüketilmesi için imkân sağlayacaktır. Dondurucuya yerleştirmeden önce armutların izin kararmaması için bazı önlemler almanız önemli. Öncelikle her kabuklu meyve içerisinde olacağı gibi kabuklarını ayırıyoruz. Aynı zamanda çekirdeklerinin de çıkartılması gerekmektedir. Kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra armudu daha uzun bir süre sağlıklı bir şekilde muhafaza etmeniz kolay hale gelir. Eğer bunu gerçekleştirmeniz çekirdeklerden ötürü armut kısa bir zaman dilimi içinde kararmaya başlayacaktır. Soyulma işlemini tamamladıktan sonra armutlarınızı kısa bir süre limonlu su içerisinde bekletiyorsunuz. 2 litrelik suyun içerisine 2 çorba kaşığı kadar limon suyu ekledikten sonra karışımı elde etmiş olacaksınız. Ortalama 15 dakika kadar suyun içerisinde beklettikten sonra armudun asidik yapısından dolayı gözünüzde göremeyeceğiniz zararlı bakteriler armudun içerisinden temizlenecektir. Eğer isterseniz limon yerine aynı işlemi sirke ile de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat armut hassas bir meyve olduğu için sirkeli suyun keskin kokusu ve yapısı çok fazla tercih edilmiyor. Sirkenin fazla miktarda karışımın içerisine giriyor olması armuda zarar vereceği için bu riski almanızı tavsiye etmiyor. Son olarak da derin dondurucudaki saklama kaplarımıza ya da buzdolabı poşetleri bize parmaklarınızı yerleştirip dondurucuya koyuyorsunuz. İstediğiniz herhangi bir boyutta armutlarınızı keserek rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Tamamen buzdolabınızın içerisindeki yer tutmasına göre keyfinize göre ayarlama şansımız bulunuyor. Bu metot ile armutları saklamaya kalktığınızda ortalama bir yıl kadar sağlıklı bir şekilde armutları koruyabilirsiniz. Armutları çıkartıp tüketmek istediğiniz zaman yemeden 6 saat kadar evvel çıkartıp oda sıcaklığında bekletmenin avantaj olacaktır. Ardından ilk günkü gibi armutlarımızı tüketebilirsiniz. 74458