Aralık Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

Kış aylarının gelmesi ile oluşan soğuk havalar balıklarda yağlanma olmasına sebep olur. Kış aylarının en çok tüketilen balık türü hamsi de soğuyan havalar ile ..

Kış aylarının gelmesi ile oluşan soğuk havalar balıklarda yağlanma olmasına sebep olur. Kış aylarının en çok tüketilen balık türü hamsi de soğuyan havalar ile balıkçı tezgahlarındaki yerini almaya başlar. Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan hamsi, Aralık ayında karşımıza çıkan uygun fiyatı ve tazeliği ile en çok tüketilen balık çeşitlerinden oluyor.

Aralık Ayında Tüketilen Balıklar;

1- Hamsi

Soğuk havalar ile birlikte yağ oranı artan hamsiler, Aralık ayında en fazla tüketilen balık türü oluyor. Kızartması, ızgarası, tavası ve hatta pilavı yapılabilen hamsileri satın alırken yeterince iri ve yağlı olması önemlidir. Temizlendikten sonra iyice yıkanan hamsiler, ızgara olarak tercih edilecekse sık aralıklı tel kullanılmalıdır. Hamsileri ızgarada pişirmenin diğer yöntemi ise çöp şişe geçirmektir. Hamsiler çöp şişte pişirilecekse şişlerin yanmaması için pişirme öncesinde bir süre suda bekletilmesi gerekir. Balıkların şişte dönmemesi ve iyi pişmesi için baş ve kuyruk kısmı olarak iki yerden şişlere geçirilmesi uygundur. Lezzeti ile vazgeçilmez olan hamsi, tavada pişirilerek de oldukça güzel bir tat oluşturulabilir. Hamsileri pişirmek için ince, düz ve yapışmaz bir tava tercih edilmelidir. Pişirim için olabildiğince az yağ kullanılmalıdır. Temizlenmiş ve yıkanmış hamsiler, tavadaki yerini almadan önce una bulanmalıdır. Mısır unu, daha lezzetli ve sağlıklı olması için birinci tercih olmalı, ancak evde bulunmuyorsa buğday unu da kullanılabilir. Una bulanan hamsiler, tavaya çember şeklinde, sıkışık olarak dizilir ve her iki tarafı da eşit biçimde pişirilir. Hamsi, ızgara ve tava dışında fırında pişirilebilir, pilavı, yahnisi ve buğulaması yapılabilir.

2- Mercan

Bol etli ve oldukça yumuşak olan mercan balığını tüketmek için en uygun ay Aralıktır. Mercan balığı hamsiden farklı olarak az yağlı bir balık türüdür. Aralık ayında en taze biçimiyle tüketilen mercan, genel olarak tavada pişirilir. Yağ oranı az olduğu için ızgarası tercih edilmeyen bu balık türünden buğulama ve yahni de yapılabilir. Mercan balığının bol etli olması çorbasının da yapılmasına olanak sağlamaktadır. Aralık ayında hamsi ve mercan dışında iskorpit, levrek ve torik balıkları da taze olarak tercih edilebilir. 42530