Araç Sigortaları Yeni Teknolojilerden Etkilenir mi?

Araç Sigortaları Yeni Teknolojilerden Etkilenir mi? Teknoloji hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri oldu. Her alanda kullandığımız teknoloji hızla araç donanımlarında da kullanılmaya başlandı. Araçların güvenlik donanımlarında kullanılan teknoloji trafik sigortası ve kasko sigortalarının maliyetlerinde de etkin bir rol oynuyor.

 Araçların sigorta primleri belirlenirken birçok risk göz önünde bulunduruluyor. Fakat yeni nesil teknolojik araçların trafikte yer alması riski azaltırken sigorta maliyetlerinde düşünmesine sebep oluyor. Yeni teknolojiler araç sigortalarını bu şekilde etkiliyor. Sigortayı etkileyen yeni nesil araçlar ise şunlardır:

Sürücüsüz araçlar uzun yıllardır teknoloji çalışmalarında icat edilmesi beklenen bir hayaldi. Yalnızca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sürücüsüz araçlar herkesin hayali süsleyen bir model olarak hayatımızda yerini almıştı. Zamanla yapılan çalışmalar ile sürücüsüz araçlar icat edilmeye başladı. Hayaller gerçek olmuştu.

Bu araçlar sayesinde artık kazaların azalacağına inanılıyordu. Çünkü dünyada yapılan araştırmalarda araç kazalarının %90’ı insanlar tarafından yapılıyor ve insanların kusurları sebebi ile bu kazalar gerçekleşiyordu. Sürücüsüz araçlar ise insan kontrolünde olmayacağı için kazaların azalacağı düşünülüyor. Kazalar azalınca da sürücülerin sigorta primlerinin düşeceğini öngörülüyor. Sürücüsüz araçlar trafikte ne kadar fazla olursa kazalarda o kadar azalacak aynı oranla sigorta primleri de düşecektir.

Fakat sürücüsüz araçların yanı sıra bazı araçlarda park etmeye yardımcı sistemler, otomatik fren sistemleri sayesinde arkadan çarpma olaylarındaki kazalarda da ciddi oranlarda azalmalar görülüyor. Yapılan araştırmalarda bu tip araçlar kullanıcıların %38 oranında azalmalar meydana gelmiştir. Yeni teknolojik araçlar ile artık sigorta şirketlerine yüksek fiyatlar ödenmeyecek.

Sigorta şirketleri yeni teknolojik araçlar sebebi ile azalan riski poliçelere yansıtarak müşterilerini daha düşük fiyatlara sunabiliyor. Bu yeni sigorta poliçe türleri, sistemlerin yazılım veya donanımından kaynaklı bir sorun olduğunda sürücüyü de kapsar şekilde düzenlenmiştir.

Başka İçerik:  Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kara Kutu Sigortası
Kara Kutu Sigortası

Kara Kutu Sigortası

Uçaklarda yer alan olmazsa olmaz parçalardan birisi kara kutudur. Uçaklarda yer alan kara kutu sayesinde uçuş süresi boyunca uçak hakkındaki tüm veriler bu kutuya kaydedilir. Uçaklarda olmasına alışık olduğumuz bu sistem artık araçlarda da yerini alıyor. Sürücülerin nasıl araç kullandığını kullanmak içinde kullanılıyor.

Bunun sebebi ise sigorta şirketlerinin sürüş davranışlarına dayalı olarak sürücülere özel prim paketlerini sunabilmek içindir. Kara kutu sistemleri sayesinde ölçülen hız, frenleme ve araç kullanma süreleri verileri bu kutuya kaydediliyor. Kara kutuyu inceleyen sigorta şirketleri sürücünün risklerini tespit ederek ona özel bir prim teklifi sunuyor. Her sigorta poliçesi farklı olduğu gibi kara kutu uygulamaları da farklılık gösterebiliyor.

 Bazı sigorta şirketleri kara kutuların poliçelerini standart sigorta poliçelerinden daha uygun fiyatlar ile sunarken, bazı şirketler de ise sürüş davranışlarınızı takip ederek, güvenli sürüşünüz karşılığında belirli periyotlarda ya ödeme yapıyor ya da size bazı ödüller teklif ediyor.

Araç İçi Kamera Sistemleri ve Araç Sigortaları
Araç İçi Kamera Sistemleri ve Araç Sigortaları

Araç İçi Kamera Sistemleri ve Araç Sigortaları

Bir araç kaza yaptığı zaman ilk olarak araç içi kameraları gözden geçiriliyor. Dash cams olarak da bilinen bu araç içi kameralar, aracın ön paneline yerleştirilerek aracın her açısını rahatlıkla görebiliyor.

 Bu sayede kaza anında hangi sürücünün hatalı olduğu anlaşılıyor. Kazada sürücü hatasının tespiti kameralar ile kolaylıkla saptandığından sigorta işlemleri de hızlandırılıyor. Yapılan araştırmalarda eskiden kazalara karışan kişiler masum olsalar bile bunu delil yetersizliğinden dolayı kanıtlayamıyorlardı.

 Suçsuz olsa da sürücünün tazminat talebi reddediliyordu ve poliçe için yenileme dönemleri başlıyordu. Eskiye oranlar daha fazla poliçe ödeyerek haksız yere para kaybı yaşanıyordu. Artık bu durum araç içi kameralar ile sona erdi. Hatta aracınızda bulunan araç içi kamera onaylanmış bir kamera ise sigorta şirketleri size özel indirim sağlayabiliyor.

Başka İçerik:  Egzoz Emisyonunun Çevreye Verdiği Zararlar Nasıl Azaltılır?

Ekstra Güvenlik Önlemleri Primlerinizi Düşürüyor!
Ekstra Güvenlik Önlemleri Primlerinizi Düşürüyor!

Ekstra Güvenlik Önlemleri Primlerinizi Düşürüyor!

Aracınızda yer alan güvenlik donanımları ne kadar fazla ise sigorta primleriniz o kadar düşük olacaktır. Sigorta şirketleri size teklifler sunarken sadece kaza riskini göz önünde bulundurmaz. Aracın çalınması, tahrip edilmesi ya da saldırıya uğraması gibi sizden kaynaklanmayan riskleri de göz önünde bulundurur.

 Bu sebeple aracınızda yer alan bir alarm ya da araç takip sisteminin olması çalınma ve tahrip riskini azaltacaktır. Sigortalarda azalan riski göz önüne alarak size daha uygun fiyatlı sigorta primleri teklif edecektir. Siz de bu sayede hem aracınızı farklı tehlikelerden korumuş olacaksınız, hem de daha az sigorta primi ödeyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap