Araç Alımı Satımı için Yeni Bir Soluk Geliyor

Araç Alımı Satımı için Yeni Bir Soluk Geliyor Taşıt satışlarında yeni bir dönem başlangıç yapıyor. “Araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelik ” adı altındaki yürürlüğe girmesi ile pek çok kolaylık sağlanıyor. T.C Resmî Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren bu yeni kararların yıllık işlem sayısı dokuz milyon civarında olan araçları kapsıyor.

 Araç tescil, satış ve devir işlemlerine büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu yeni oluşan uygulama sayesinde motorlu trafik belgesi masrafı ve posta masrafı tamamen ortadan kalması bekleniliyor. İşlem yapanlar 131,5 Türk lirası yerine sadece 15 Türk lirası ödeme yapıyor.

Araç Alımı- Araç Satımı- Araç Devir- Araç Tescil İşlemleri Kolaylık Geliyor
Araç Alımı- Araç Satımı- Araç Devir- Araç Tescil İşlemleri Kolaylık Geliyor

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konular hakkında açıklamalar yaptı. Yeni düzenlemenin verimlilik artışı ile iş gücü, zaman, para tasarrufu sağlanması bekleniliyor. Yönetmelikle daha eskiden beri trafik tescil birimlerinde yapılmış olan birden fazla işlem noterliklerde devam edip oradan devrediliyor.

 
Bu nedenle yeni araçların kayıt işlemlerini ilgili belgelerin yenilenmesi, tescil, plaka değiştirme, hak mahrumiyeti gibi standart işlemleri hizmetli noterlikler tarafından yürütülmektedir. Bu sayede kolay ve hızlı işlem yapılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü personeli bakımından da önemli bir iş gücü kazanç sağlanıyor. Bu işlemler için görevlendirilen 1727 personelin büyük kısmının trafik denetleme birimlerine aktırılması planlar dahilinde.

Hizmet Noktası Artışı Sayesinde Kalite de Artış Devam Ediyor
Hizmet Noktası Artışı Sayesinde Kalite de Artış Devam Ediyor

Hizmet Noktası Artışı Sayesinde Kalite de Artış Devam Ediyor

Yeni oluşan yönetmeliklerle taşıtların ilgili hukuki değişiklikler, haciz, rehin, ihtiyati tedbir gibi şerhlerde noterlikler üzerinden elektronik ortamda kayıt altına alınıyor. Ayrıca Türkiye Noterler Birliği ve İçişleri Bakanlığının bilgisi dahilinde taşıtların verilen plaka harf ve rakam gruplanmaları belirleniyor.

Başka İçerik:  Tramer Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Araç Alımı için Noterlerin Gizlilik Kararlarına Önem Vermesi

Taşıt sicili ve bu sicilin kayıt altına alınması dayanak gösterilen belgenin gizli olması ve 10 yıl süre zarfında saklı kalması sorumluluk noterlere veriliyor. Noterler bu gerekli evrakları gizli olmak şartı ile saklaması zorunludur.

Bu belirtilen belgeler teftiş ve denetim yetkisi olan kişiler haricinde kimse tarafından görülüp inceleme altına alınamaz. Ancak mahkemeden veya cumhuriyet savcılığından gelen belgeler doğrultusunda bakılabilir. Yol güvenliği, kamu sağlığı ya da çevre koruması bakımından risk oluşturan taşıtların sahibi ile ilgili iletişim bilgileri de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına verilir.

Trafik Belgesiyle Birlikte Posta Masrafı Ortadan Kalkıyor
Trafik Belgesiyle Birlikte Posta Masrafı Ortadan Kalkıyor


Trafik Belgesiyle Birlikte Posta Masrafı Ortadan Kalkıyor

Trafik güvenliğini olumlu yönde etkileyen bu adımlar sayesinde noter sayılarında artış bekleniliyor. Hizmete kolay ulaşım, işlem yaptırma süresinin azaltılması, iş kalitesinin ve memnuniyettir artış göstermesi için hizmet noktası sayısının 615’den 1913’e çıkartılması bekleniliyor.

Taşıt sahiplerinin üzerindeki 131.5 Türk lirası yükü alan yeni yönetmelik güvenli, kaliteli, hızlı hizmet sayesinde birden çok alanda tasarruf yapıyor. Noterlik hizmetleri bu saye de artışı devamlılık gösteriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap