Araba Geri Vites Atmıyor Neden?

Araba Geri Vites Atmıyor Neden  ?Son zamanlarda otomatik vites olan araçların daha sık kullanılması sebebiyle manuel olan araçlar kullanım açısından daha zor olarak düşünülebiliyor. Zaten bilindiği üzere manuel vitese sahip olan araçların kullanımı otomatik vites olan araçtan daha meşakkatli ve zor olabiliyor. Aslında kullanımını bilen kişiler tecrübe sahibi olarak iyice pratik olduğunda kullanım zorluğu çekmeselerde, bazen manuel vites olan araçlar sıkıntı oluşturabiliyor. Vitesin atmaması otomatik araçlarda meydana gelmezken manuel olanlar da sık sık rastlanabiliyor. Bu da strese ve probleme yol açabiliyor. Böyle durumlarda vitesin neden atmadığı tespit edilmeli ihmal etmeksizin çözüme başvurmalıdır. 

Vites araçta süreci etkileyen ve aracın kullanımını yöneten detaylardan birisidir. Aracın hız değiştirmesi ve geçiş yapması vites aracılığı ile olduğundan dolayı önemi büyüktür. Zira vitesin atmasıyla devir değiştiren, bir halden diğer hale geçiş yapan araç sağlıklı bir kullanım sürdürüyor demektir. Fakat vites takılırsa araçta problem meydana gelmiş demek olup, hemen bu meselenin halledilmesi gerekir. Bunun için muhakkak aracı tamirciye veya servise götürerek aracın muayene edilmesi şart olur. Aksi halde ihmal edilen bu problem araçta farklı hasarlar olmasına sebebiyet verirken küçük kazalara da neden olabilir. 

Vites Neden Takılır? 

Araçta vites takılması durumu bilindiği üzere otomatik vitesli araçlarda meydana gelmeyip sadece manuel olanlarda gerçekleşir. Zira otomatik vitesli araçlar kendiliğinden devir değiştirip gidişatı ayarlayabilirken manuel olanlar sürücü tarafından kontrol edilir. Sorunlar tabi ki sadece manuel olanda meydana gelmeyip otomatik vitese sahip olan araçlarda da gerçekleşir fakat, araçta vites atmaması genellikle manuel araçların vites dişlerinde takılma yapma probleminden kaynaklabilir. Başka birçok sebebi olsa da bu ihtimal daha olağandır. 

Vİtesin Takılma Sebepleri 

Araçta vitesin takılma ve atmaması durumu basite alınabilecek türden bir problem değildir. Bu sebeple ihmal etmeden muhakkak sebebi bulunmalı ve acilen çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi halde hem şöför hem de aracın sağlığı tehlikeye girebilir. Vitesin takılma sebepleri incelendiği vakitte birçok neden ile karşılaşmak mümkündür. Bunları sırasıyla söylemek gerekirse; 

  • Vites dişlerinin takılması ve aşınması 
  • Olması gereken vitese değil yanlış vitese geçmek 
  • Baskı veya debriyaj balatasının bitmesi 
  • Şanzıman içerisinde sorun olması veya yağının azalması 
  • Vites kutusunun içerisinde bulunan senkromeçin arıza vermesi 
  • Vitesin boşa düşmesi ve daha bir kaç sebep söylemek mümkündür. 

Başka İçerik:  Beyaz Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Geri Vites Atmıyor Çözümü

Araba geri vites atmıyor araçta büyük sorunların oluşmaması ve hiç beklenmedik yerlerde problemle karşılaşıp mağdur olmamak için aracın vites sorununun halledilmesi gerekir. Vites kutusu zamanla kontrol edilip herhangi bir arıza ya da aşınma durumu olup olmadığı tesbit edilmediğinde hiç beklenmedik bir anda birden viteste takılma belirir. Böyle durumlarda önce vites kutusu incelenmeli ve sorunun ana kaynağına inmeye çalışmalıdır.

Üstün körü dokunuşlar ile araç kullanılmaya devam edilirse, bu durum sorunun daha da büyümesine sebep olur. Bundan dolayı takılan vites sorununun ya da vitesin geri atmamasının nedeni uzman ve tecrübeli kişiler tarafından belirlenerek çözüme kavuşturulmalıdır. Vites kutusunda problem çıktıysa bu ortadan kaldırıldığında vites te eski haline dönecektir. Fakat vites kutusu değil de şanzıman ya da debriyaj sorunu ise yine vakit kaybetmeden tamir gerekir. 

Vİtesin Takılması Her Zaman Sorun Habercisi midir?  Araba Geri Vites Sorunu

Araç kullanırken bir kere olan sorunlar bazen bir problemin habercisi olmayıp anlık takılma olabilir. Bu durum vites için de geçerlidir. Eğer vites atmak istediğinizde boşa düşer veya anlık takılma yaşanırsa tekrardan denenmeli ve kontrol edilmelidir. İkinci kez denendiğinde herhangi bir problem yoksa vitesin dişlerinden kaynaklı anlık problem olduğu ortaya çıkar ve büyütmeye gerek yoktur. Fakat eğer vites takılma problemi birkaç kere gerçekleştiyse bu sefer altında büyük sorun olduğu ortaya çıkar ve ihmal etmeden tamir edilmesi gerekir. 

Ufak Dokunuşlarla Problemin Büyümesini Engelleme 

Bazen de birkaç kere tekrarlanan takılmalar çok küçük sebeplerden meydana geliyor olabilir. Örneğin şanzıman yağının bitmesi veya azalması durumunda vites geri atılmaz ve kendisinde takılma meydana gelir. Bu durumlarda sadece şanzıman yağının takviye edilmesi sonucunda  problem ortadan kalkacağı için büyütmeye gerek kalmaz ve herhangi bir tamire de ihtiyaç duyulmayacaktır. 

Başka İçerik:  Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Araba Geri Vites Atmıyor Sorunun Pratik Tesbiti 
Araba Geri Vites Atmıyor Sorunun Pratik Tesbiti 

Araba Geri Vites Atmıyor Sorunun Pratik Tesbiti 

Araçta herhangi bir sorun meydana geldiği zaman kullanıcı olan kişinin asla panik yapmaması ve sakin kalmaya çalışması gerekir. Bu problem her ne olursa olsun ve nerede meydana gelirse gelsin telaşa kapılıp aracı zorlamadan, gayet olgun bir şekilde problemin kaynağına odaklanmak en sağlıklı davranış olacaktır. Aracın vites atmaması durumunda pratik bir çözüme ulaşabilmek için kontrol edilmesi gereken kaynaklar; şanzıman, debriyaj ve vites kutusudur. Bunu bilen kişi bu üçüne de tek tek baktıktan sonra problem muhakkak ortaya çıkacak ve bu araştırma sonucunda çözüm de daha kolay ve vakit kaybetmeksizin gerçekleşmiş olur. 

71141