Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile hekimi, kişilerin sağlığını geri kazanmalarını sağlamak için Bakanlık tarafından atanan, kişilerin yakınlarında bulunun kurumlarda çalışan doktor ya da uzman doktordur. Her türlü hastalık ve sağlık sorununda kişiler aile hekimine başvurur. Aile hekimi, kendi sistemi üzerine bağlı olan kişileri tedavi eder. Bunun yanı sıra aile hekimine bağlı olmayan kişileri de misafir olarak tedavi eder.

Aile hekimine kayıt olmak kadar Aile hekimini değiştirmek istemek de olağan bir durumdur. Aile hekiminden memnun olmayan ya da başka bir yere taşındığı için aile hekimini değiştirmek durumunda kalan kişiler hekim değişikliği yapabilir.

Aile hekiminizin kim olduğunu e-devlet ya da e-nabız sistemi üzerinden, İl Sağlık Müdürlüğünden ya da Aile Sağlığı Merkezinden kısa süre içinde öğrenebilirsiniz. Ancak aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız en kolay yol olan e- nabız ve e- devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalar üzerinden yer alan ‘Aile Hekimi Değiştirme kategorisinden aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişimi yaparken bakmış olduğu hasta sayısı ve nüfusu az olan aile hekimini seçebileceğinizi unutmamanız gerekir. Aile Sağlığı Merkezi ya da İl Sağlık Müdürlüklerine direkt başvuru yaparak da aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Bu birimlerde size verilen dilekçeyi eksiksiz, hatasız ve kusursuz olarak doldurmanız yeterlidir. Sonrasında dilekçeniz işleme alınır ve aile hekimi değişikliği dilekçenizin onay alması halinde aile hekimi değişikliğiniz yapılır.

Aile Hekiminizin Kim Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Aile Hekiminizin Kim Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Aile hekimi, çalışma alanı olan yerdeki ve kendisine bağlı olan hastaların tedavisini yapar ve onların tüm işlemlerini takip eder. Ayrıca bunlara ek olarak kişileri bilgilendirerek sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetlerde yer alır. Anne ve çocuk sağlıkları ile ilgili hizmet verir. Aile planlaması konusunda da halkı bilinçlendirir.

Başka İçerik:  Kasko Yaptırmak için Evinizden Ayrılmayın

Tüm bunların yanı sıra aile hekimleri reçete yazar, sağlık raporu hazırlar, sevk belgesi verir. Sağlık hizmetleri kapsamında yaptığı bu işlerden de sorumludur. Eğer aile hekiminizin kim olduğunu bilmiyor iseniz (tukiye.gov.tr) adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Ancak bu adrese girmek için E- devlet şifrenizin olması gerekir. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile girerek aile hekiminizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir?

E- devlet sistemi üzerine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız sonrasında arama motorunda ‘Aile Hekim Bilgisi Sorgula’ şeklinde bir arama yaparak aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. Aile hekiminizin kim olduğunu aramanız halinde kayıtlı bir aile hekiminiz görünmüyor ise en yakın Aile Sağlığı Merkezine başvuru yaparak, size verilen dilekçeyi doldurmanız yeterlidir. Sonrasında ise dilekçeniz işleme alınır ve size aile hekimi atanır.

İşlemler sonrasında E- Devlet ve E- nabız uygulamalarına giriş yaparak aile hekiminizin sorgulamasını dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu uygulamaları kullanmıyor ya da kullanamıyor iseniz bulunduğunuz yerdeki Sağlık Müdürlüğünden ya da Aile Sağlığı Merkezinden aile hekiminizin kim olduğunu kısa süre içinde öğrenebilirsiniz.

Taşınma Halinde Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Taşınma Halinde Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimi, kişilerin ikamet ettiği yere göre faaliyet verir. Ancak mücbir sebepler ya da isteğe bağlı olarak adres değişikliği yapılarak taşınmalar mevcut olabilir. Peki, bu taşınma işlemi sonrasında aile hekimi nasıl değiştirilir? Kişilerin en çok merak ettiği ve endişe duyduğu konuların başında bu soru gelir.

Aile hekimini seçmek kadar aile hekimini değiştirmek de kişilere verilen bir hak olarak bilinir. Taşınma neden olarak gösterildiğinde aile hekimini değiştirmek oldukça kolay bir hal alır. Bunun yapılması için belli bir süre beklemeye gerek yoktur. Adres değişikliği yapmanız halinde aile hekiminizi değiştirmek için hemen işlem yapabilir, başvuruda bulunabilirsiniz.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Adres değişikliği olması halinde sistemde otomatik olarak aile hekimi değişikliği mümkün olmaz. Kişilerin bu durumu bildirmesi ve başvuruda bulunması gerekir. Bunun yanı sıra taşınma nedeni ile adres değişikliği olduğunda aile hekiminizi değiştirmek istediğinize dair bir işlem yapmadı iseniz 30 gün içinde taşınan kişiye aile hekimi atanır. Bu işlemi Toplum Sağlığı Merkezi ya da İlçe Sağlık Müdürlüğü yapar.

Kendi İsteğiniz İle Aile Hekimi Değiştirmek

Kendi İsteğiniz İle Aile Hekimi Değiştirmek

Taşınma durumunuzun gerçekleşmesi sonrasında kendi isteğiniz ile aile hekiminizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçenin teslim edilmesinin üzerinden 1 ay geçtikten sonra aile hekimiz yeni adresinizde atanır.

Taşınma nedeni ile aile hekimini değiştirme işleminde bekleme süresi yoktur. Aile hekimine yapılan ilk kayıtta ikamet bölgesi esas alınarak aile hekimi atanır. Ancak zaman içinde taşınma gibi durumların olması sonrasında kişilerin kendi istekleri ile değişiklik talebinde bulunması şartı bulunur.

Aile hekiminin değiştirilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Taşınma nedeni ile kişiler yeni taşındıkları ikamet adresine en yakın aile hekimine atanabilirler. Bu bir yasal hak olarak kişilere sunulmuştur. Her yaştaki birey bu haktan faydalanarak aile hekiminin değiştirilmesini talep edebilir ve bu haktan yararlanabilir.

Farklı Hangi Sebepler ile ve Nasıl Aile Hekimi Değiştirilebilir?

Aile hekimi uygulaması ile ikamet edilen adrese en yakın yerdeki aile hekimi atanır. Ancak bu aile hekiminden memnun kalınmama durumları da görülür. Bu durumda aile hekiminizi değiştirebilme hakkınızın olduğunu bilmelisiniz. Aile hekiminizden memnun kalmıyorsanız sanal ortamda yapacağınız işlemler sonrasında ya da yazılı bir dilekçe ile değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Ancak bu değişikliğin olması için aile hekiminde en az 3 ay kayıtlı olarak görünmeniz şarttır. Aile Sağlığı Merkezlerinden size verilen dilekçeye ‘aile hekimi değişikliği istiyorum’ talebi ile değişiklik isteğinizi dile getirebilirsiniz. Bu durumda bize sadece ikamet değişikliğinde değil, kendi istekleriniz neticesinde de aile hekiminizi değiştirebileceğinizi gösteriyor. Fakat 3 ay içinde sadece 1 kez aile hekimi değişikliği yapabileceğinizi bilmelisiniz.

Başka İçerik:  Araç Yağ Eksiltme Nedenleri Nelerdir?

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesinde Neler Olur?

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesinde Neler Olur?

Aile hekimi, bireylerin evlerine en yakın konumda olan, ulaşılması kolay olan yerdeki kurumda çalışan kişidir. En yakın sağlık kuruluşu olarak hizmet veren aile hekimleri, sunmuş oldukları faydalar ile kişilere yardımcı olur. Ancak farklı sebepler ve mücbir sebepler ile aile hekimi değiştirilebilir. Kişilere sunulan bu hak neticesinde bireyler, aile hekimi değişikliği için Toplum Sağlığı Merkezi ya da İlçe Sağlık Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilir.

Aile hekimi seçerken bölge sınırlaması bulunmaz. Ancak aile hekiminin adresinize en yakın yerde olması ulaşım ve sağlık hizmetinden hemen yararlanma olanağını sağladığı için önemlidir. Aile hekimi, uzman doktor ya da doktorlardan oluştuğu için Sağlık Bakanlığı tarafından atanan kişilerdir. Fakat değişiklik istendiği durumlar da olur. Kişiler bu durumda Aile Sağlık Merkezine bizzat başvuru yaparak aile hekiminin değiştirilmesini talep edebilir.

Aile hekimi değiştirme dilekçesinde doldurulması zorunlu alanları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilekçenizin sonucu olumlu yanıt almış ise aile hekiminiz değiştirilir. Bunun yanı sıra internet üzerinden de Aile Hekimi Değiştirme dilekçesini indirip doldurarak da talep oluşturabilirsiniz. Bu dilekçede değişiklik isteme nedeniniz ve kişisel bilgileriniz yer alır. Bu bilgileri doğru şekilde doldurmanız dilekçenizin sonucunun olumlu olmasında etkili olan faktör olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap