Ahududu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ahududu Dondurucuda Nasıl Saklanır? Görüntü itibariyle çileklere oldukça benzeyen ahududu son bahar ve yaz aylarında rahatlıkla marketlerden ve manavlarda temi..

Ahududu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Görüntü itibariyle çileklere oldukça benzeyen ahududu son bahar ve yaz aylarında rahatlıkla marketlerden ve manavlarda temin edilebilir. Özellikle ülkemizde pasta süsleme işlerinde ve tatlı soslarında sıklıkla kullanılan ahududu diğer meyve ve sebzelerde olduğu gibi dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilir. Yaz ayları bittiğinde kışın bir pasta yapmak istediğinizde ya da bir süsleme yapmamız gerektiğinde saklamış olduğunuz ahududu meyvesini dondurucudan çıkartıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ahududunun saklanmasında önemli birkaç teknik bulunmaktadır bunları uygulayarak uzun süre tazeliğini koruyabilir.

Ahududu buzlukta nasıl saklanmalı?

Ahududu saklamadaki ilk aşama meyveyi taze olarak almaktır. Taze olarak almadığınız meyveler üzerinde bir ezik yada çürüme belirtisi bulunuyorsa bunları tercih etmeyiniz. Taze ve lekesiz ahududuları aldıktan sonra ilk aşamadan bol su ile beraber yıkamanız gerekiyor. Narin bir meyve olduğundan dolayı yıkarken bastırmanın yapısını bozacak dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda tazyikli su akarken altına koymanız da yapısını bozabilir bu konuya dikkat ediniz. Yıkama işleminden sonra ahududuyu öncelikle süzgece alarak suyunu olmasını bekleyin. Ardından ahududu üzerinde kalan fazla su bir bez yardımıyla silindikten sonra dondurma işlemine artık başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli konu ahududu saklama işlemi yaparken bütün meyveleri tek bir kap ya da tek bir poşet içerisinde saklamanız gerektiğidir. Çünkü kışın ihtiyaç halinde dondurucudan çıkartırken her birinin çözülmesi gerekecek ve ardından çözülen bütün ahududu yu tüketmeniz gerekiyor. Tekrardan dondurucuya koyamazsınız bu yapısını bozacaktır. Belirli gruplar halinde buzdolabı poşetlerinin içerisine yada ağızı kapanabilen poşetlerin içerisine yerleştirdikten sonra poşetlerin havasını almanız gerekmektedir. Ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapattıktan sonra poşetleri yayarak buzluğa yerleştirebilirsiniz. Poşetlere yerleştirilmiş olduğunuz ahududuların üzerine başka bir gıda koymayın çünkü kolay ezilen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde saklama işlemini gerçekleştirdiğiniz ahududular yaklaşık bir yıl boyunca tazeliğini muhafaza edebilirler. Ahududu arı çıkartırken porsiyon şeklinde çıkarttıktan sonra bir tepsinin üzerine yayarak çözülmesini bekleyin. Oda sıcaklığına geldikten sonra istediğiniz tüm malzemeler için kullanabilirsiniz.Ahududuları saklarken üzerine tarih atlanır son kullanma tarihi ile ilgili olarak sizlere avantaj sağlar. 75935