Ağaca Nasıl Tırmanılır?

Ağaca tırmanmak bir ağaç üzerinde yukarıya doğru tırmanarak rüyada aşağı doğru inerek gerçekleştirilen özel bir aktivitedir. Son derece eğlenceli olmakta hem d..

Ağaca tırmanmak bir ağaç üzerinde yukarıya doğru tırmanarak rüyada aşağı doğru inerek gerçekleştirilen özel bir aktivitedir. Son derece eğlenceli olmakta hem de bir spor olarak da kullanılmakta olan bu aktivite profesyonelleri mesleklerinin bir parçasıdır. Kullandığımız teknikler tamamen ağacın tipi dal sayısı ve uzunlukları ve genişliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Serbest tırmanma

Serbest tırmanma bir kişinin ip merdiven gibi hiçbir yardım kullanmadan elleriyle ağaca tırmanması durumuna denmektedir. Teknik olarak yükseklikten dolayı sadece çok tecrübeli da Hacılar tarafından kullanılması gerekmektedir. Uzun ağaçlarla çok tehlikeli olacağı için bu teknik tavsiye edilmez.

Tek İp Tekniği İle Tırmanma

Güçlü bir dala ağırlık ya da ip atılarak tırmanılmasına tek ip tekniği ile tırmanma denir.  Tırmanıcı aşağı kaymamak ve tırmanışa yardım etmesi için kıstırıcı kullanır. Bu kıstırıcı aşağı doğru baskı geldiğinde ipi basitçe kıstırarak aşağı kaymayı önler. Tırmanıcı ipe asıldığında kıstırıcı yukarı doğru çıkmasına izin verir ve açılır fakat yukarı doğru tırmanış durduğu zaman kıstırıcı otomatik olarak kitlenir. Tırmanışçılar tek ip tekniğinde iki çeşit strateji uygulayabilirler. Oturur pozisyon ve yürür tırmanma. Tırmanışçının ayağında kıstırıcı takılı bir biçimde ipe oturur pozisyonda tırmanmasına oturur pozisyon tırmanışı denir. Tırmanışçı elleri ile kendisini yukarı çekmeli ve bacakları ile destekleyerek yukarıya doğru tırmanmalıdır. Yürür tırmanma ise tırmanışçının iki bacağına da kıstırıcı takması ve sürekli birini daha yukarı alıp merdiven tırmanır gibi yukarı doğru çıkmasıdır. Tırmanışçı aynı zamanda ellerinden de güç alabilir.

Öncü tırmanış tekniği

Öncü tırmanış tekniği Biraz önce anlatmış olduğumuz tekniklerden çok daha zordur. Öncü tekniğinde ondan tırmanan bir tırmanışçı ağacı herhangi bir yöntem kullanarak tırmalar ve arkadan gelecek arkadaşı için bir çaba vaziyeti görmektedir bu tırmanışta iki arkadaşı için tutabildiği kadar saf tutarak arkadaşının tırmala bimesine imkan sağlamaktadır. 25197

Bu makalede ve Ağaca Tırmanma Tırmanma Teknikleri Güvenli Tırmanma Ağaca Tırmanma Ekipmanları Ağaca T hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.