Adet Dönemin Mezarlık Ziyareti Caiz mi? Kimler Girmemeli?

Adetli bir halde mezarlığa giderek sevdiklerimizin kabrini görmenin dinen bir yasağı var mı yok mu merak ediliyor. Regl zamanı kabre gidilir mi? Kimlerin kabir ziyareti yapmaması gerekir? Sık sorulan soruların yanıtını sizler için derledik. 

Dünyevi bütün keyifleri tamamen bitiren ölümü sürekli anımsayın. Bu hadis bizlere fani dünyada bir sınavda olduğumuzu, bir gün bizim de vefat eden yakınlarımız gibi toprak olacağımızı unutmamalıyız. Cuma günler mezarlığa gitme sünnettir ki birçok Müslümanın adeti durumuna gelmiştir. Ayrıca Arefe zamanı herkes akın akın mezarlıklara gider. Bu günlerde adetli olup olmamanın ziyarete dini açıdan bir mani olup olmadığı önem kazanıyor. 

Regl (Adet Dönemi) Kabir Ziyareti Caiz mi?

Kendini ALLAH yoluna adamış her kadın dinin bütün gerekliliklerini eksiksiz yerine getirmeye çalışır. Bu yüzden yasak olan şeylere çok dikkat eder. Hayız süresi boyunca mezarlık ziyaretini yasak kılan bir konu Kur’an-ı Kerim’de ya da Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hadislerinde bu konuyla ilgili özel bir bilgi bulunmamaktadır. Onun için adetliyken kabir ziyaretinde sakınca yoktur. Lakin bu dönemde elinize Kur’an-ı Kerim alıp okuyamazsınız. Ezberinizde olan duaları söyleyebilirsiniz. 

Hatta bir hadisi şerifte şöyle geçer: Hayız zamanı veya değil, kadınlar bu süre zarfında cenaze yakınında bulunabilir, açıp yüz bölgelerine bakmaları ve kabir ziyareti de kendilerine caiz kılınmıştır. 

84760