Ziraat Katılım Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Katılım Konut Kredisi Başvurusu  Ülkemizde birçok kişi ev sahibi olmak istiyor. Bununla beraber bankalardan kredi talep oranları da artış gösteriyor. Özellikle krediler talep edilen miktarlara istinaden taksitli şekilde faiz miktarları ile belirlenir. Bu miktarlar yıllık ve aylık oranda faiz oranları ile birlikte ödenecek taksit miktarları ile kişilere sunulur.

Ekonomik şartların getirdiği zorunluluk dolayısı ile bankalar da kamu ve özel olmak üzere   konut kredisi oranlarında iyileştirmeler yapıyorlar. Bununla birlikte ev sahibi olmak isteyen kişiler de indirim oranları ve faizleri ile birlikte konut kredisine başvuru yapıyorlar. Ziraat Katılım konut kredisi başvurularında özellikle kamu bankası olmasından dolayı birçok kişi tarafından kredi talepleri oluşuyor.

Aynı zamanda pandemiden dolayı destek paketi kredisi çıkarmıştır. Buna istinaden kamu bankası niteliğinde olan Ziraat Katılım ev kredisi başvurusu için destek paketiyle birçok ev sahibi olmak isteyen kişilerin yoğun taleplerini karşılıyor.

Ziraat Katılım Konut Kredisi Hesaplama

Ziraat Katılım konut kredisi hesaplama için ilk olarak kredi tutarı belirlenir. Kredi tutarı özellikle vade sayısında ve taksit sayısında önemlidir. Daha sonra 0.64 veya 0.74 şeklinde oranlar kredi tutarına dahil edilir. Kişilerin bütçelerine ve ödeme durumlarına göre taksit sayıları belirlenir. Bunun üzerinden toplam kredi tutarı ve son toplam geri ödeme tutarı belirlenir. Ayrıca hesaplama modülünden istenen kredi tutarına göre toplam ödemeler belirlenebilir.    

Pandemi döneminde ve sonrasında kişiler için devlet bankalarının dar bütçeli vatandaşlar için konut kredisi destek paketleri vardır. Bu paketlerden kişilerin konut ve talep ettikleri tutarlara göre 2 adet konut kredisi oranı vardır. Tamamen sıfır daire için kredi kullanmak isteyenler   %0,64 oranından yararlanabilir.  İkinci el daire için kredi kullanmak isteyenler de   %0,74 kredi oranından yararlanabilir.

Ziraat Katılım 0.64 Konut Kredisi

Ziraat Katılım 0.64 Konut Kredisi

Ziraat Katılım 0.64 konut kredisi için faiz ve diğer oranlarla hesaplama yapıyor. Buna istinaden oranlar 0.64 ve 0.74 şeklinde değişir. Fakat Ziraat Katılım 0.64 ev kredisinin şartı vardır. Bu tutarın hesaplamasında temel şartı   sıfır dairelerde geçerli olmasıdır. Bununla birlikte Ziraat Katılım konut kredisine ait 0.64 oranı için sıfır bir daire olması ve bu şekilde kredi başvurusu yapılması gereklidir.

Konut kredisi hesaplamada 0.64 oranı şu şekilde hesaplanır. Hesaplamada öncelikle ilk tutar üzerinden 0.64 oran ve sonrasında taksit sayısına göre taksit ödeme miktarı belirlenir. En son bulunacak tutar da toplam geri ödeme tutarıdır. Bu tutar taksit sayısına göre hesaplanarak değişir. 

Ziraat Katılım 0.74 Ev Kredisi

Ziraat Katılım 0.74 konut kredisi kampanyasından yararlanmak isteyenler için konutun ikinci el daire niteliğinde olması gerekir. Buna istinaden hesaplama işlemleri, ikinci el daireleri ve kredi tutarlarından yapılır. Banka bununla birlikte ikinci el dairenin ekspertiz dahil tüm masrafları ve taksit sayıları ile 0,74 oranında kredi sunuyor.

Diğer kredi oranında olduğu gibi ilk olarak kredi tutarı ve finansman talebi değerlendirilir. Bunun üzerinden konut kredisi oranı eklenir. Sonrasında kişilerin ödeyebileceği vade sayısı netleştirilir. Taksit tutarları ve ödemeleri tüm bu hesaplamalardan sonra ortaya çıkar. En on işlem de toplam geri ödeme tutarı belirlenerek konut kredisinde planlama tamamlanır.

Ziraat Katılım Konut Kredisi Şartları

Ziraat Katılım Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi için devlet ya da özel tüm bankaların bazı şartları bulunur. Bu şartlara bağlı olarak kişilere uygun kredi tutarları belirlenir. Özellikle tüm kamu bankalarında aynı planlamalar farklı faiz oranları ile belirlenir. Aynı şekilde ev kredisine başvuracak kişiler için Ziraat Katılım konut kredisi de aynı şartlara bağlı olarak ortak bir planlama şeklindedir.

Ziraat Katılım ev kredisi başvurusu şartları için kredi tutarlarında ödeme ve dairenin niteliğine göre 2 farklı şart vardır.  Kişilerin bankaya yapacakları başvuru ve sonrasında onay dahilinde ekspertiz incelemesi yapılır. Banka tarafından belirlenen   ekspertiz tutarı içinde %90’ından fazla konut kredisi hesaplanmaz. Kredi tutarları aynı zaman da illere göre değişiyor.  

Ziraat Katılım ev kredisi şartlarından biri de   vade sayısıdır. Genellikle tüm bankalar da olduğu gibi en fazla kredi vadesi 15 yıldır. Buda ay bazında 180 ay şeklinde oranlara göre hesaplanır. 

Ziraat Katılım Konut Kredisi Masrafları

Kişilerin konut kredisi için karşılamak zorunda oldukları bazı masraflar vardır. Bu masraflar ile birlikte Ziraat Katılım konut kredisinde de masraflar aynı niteliktedir. Alınan kredi miktarları faizleri ve diğer oranları ayrı olsa da kişilerin ödemek zorunda olduğu genel olarak Ziraat Katılım konut kredisi masrafları şunlardır.

Öncelikle kredi alınacak konuta dair onay almak için ekspertiz gereklidir. Bu aşama da banka tarafından evin kredisinde ekspertiz görevlendirilir.  Ekspertiz ücreti Ziraat Katılım ev kredisi masrafı olarak tahminen   850 TL ile 1.100 TL arasında değişir. Genellikle bankalar ve Ziraat bankası da krediler de ipotek şartı bulundurabiliyor. Bununla birlikte kredi masrafı olarak ipotek tesis ücreti masrafı vardır.

Bu masrafta kredi oranına göre değişen   350 TL şeklindedir. Konut kredisinde yer alan dosya masrafları kredi tutarlarına göre değişiyor. Buna istinaden konut kredisi miktarına göre masraf tutarın %0,5’i kadar belirlenir. Ayrıca kredi tutarlarında ve çekimlerinde sigortalar bulunur. Bu sigortalar ve masrafları şu şekildedir.  DASK sigortası   ve yangın sigortası, hayat sigortasıdır.   

DASK sigortası ve yangın sigortası masrafları kredi istenen konutun yüzölçümüne ve şehre göre değişiyor. Hayat sigortası da kredi talep eden kişilerin yaş, meslek ve cinsiyetlerine göre belirlenen masraflardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap