Zikir Çekmenin Adabı! Nelere Dikkat Edilmeli?

Allah’a yakın hissetmek ve O’nun rızasını kazanmak için adını sürekli olarak anmaktan daha iyi bir yol yoktur. Özellikle zikir çekmenin adabında bu vardır. Gün içerisinde sürekli olarak Allah’ı düşünmek ve onun muhteşem isimlerini zikretmek bile bir Müslüman’ın kalbinde çiçekler açmasına neden olabilir. Ki Ankebut 29/45 diyor ki ‘’Allah’ı sürekli olarak anmak, en güzel ibadetler arasındadır’’. Allah buyruğunun bunu söylüyor olması zaten zikretmenin faziletlerini doğruluyor.

Aynı zamanda Salih amellerine yönelmiş ve dünyevi telaşından uzaklaşarak ahiret hayatını önemsemiş her Müslüman için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı örnek teşkil etmektedir. O da her zaman hadis-i şeriflerinde aslında zikretmenin ne kadar önemli bir ibadet şekli olduğunu bize nasihat etmiştir. Tesbihatlerde, zikirlerde daha da fazla sevap kazanmak, Allah’a daha içten yönelmek ve O’nun sevgisini hissetmek için Ebu Hureyre’nin rivayetine bakmak yeterlidir.

Ebu Hureyre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) için olan rivayetinde ‘’Her zaman beni anan kullarımın yanındayım. Her kim ki benim ismimi gizlice içinden geçirirse ben onun daha da yanında olurum. Eğer ki bir cemaat içerisinde benim ismim zikrediliyorsa daha da hayırlı bir topluluk içerisinde onların yanında olurum. Eğer ki bir kulum bana adım adım gelirse ben ona doğru koşarım. Bana bir karış gelene, ben bir arşın, bana bir arşın gelene ben bir kulaç yakınlaşırım’’ buyurmuştur.

Peygamberimizin Gece Çektiği Zikirler

Şüphesiz ki biz Müslümanlar için örnek alınabilecek en önemli rol model Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olmuştur. O’nun zikirleri, duaları, ibadetleri ve bize öğütleri yol göstericimiz olmaya devam eder. Yine Hz. Aişe annemizin rivayetlerinden birisinde peygamber efendimizin gece ibadetlerine değinmiştir. Resulallah’ın geceleri uyandığında 10’ar defa “Elhamdülillah”, “Sübhanallahi vebihamdih”, “Sübhanallahil melikul kuddüs”, “Estağfirullah”, “La ilahe illallah” zikirlerini çeker, akabinde de 10 defa “Allahümme euzubike mindikkidünya vediki yevmül kıyame” dediğini ifade ediyor. Anlamı ise ‘’Allah’ım hem bugünün hem de kıyamet gününün tüm sıkıntılarından ve yaratmış olduğun tüm varlıklarından bir tek sana sığınırım’’ şeklindedir.

Aynı zamanda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in her zaman zikrini dilinden eksik etmediğini pek çok sahih kaynakta görebiliyoruz. Öyle ki uyku hali haricinde yürürken, bir iş yaparken, dinlenirken, muhabbet arasında, şükür ederken, mutlu hissettiğinde, üzüntülüyken ya da korktuğu zamanlarda her zaman Allah’ı anmaya devam ederdi. O’nun isimlerinden birisini zikretmenin ne kadar faziletli olduğunu anlamanın en kolay yolu da budur.

Zikir Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Zikir çekmenin adabı ile ilgili en belirleyici noktalardan birisi zikrin hangi tonda ya da hangi yükseklikte çekileceğidir. Aslında bunun sessiz olarak çekilmesinde bile bir sakınca yoktur. Zira Allah her zaman kullarını görür, duyar ve onların yanındadır. Bununla alakalı olarak rivayetlerden birisinde vadide yürüyen sahabelerin tekbir getirmeleri ve bunu bağırarak yapmaları üzerine bir hikâye bulunmaktadır.

Sahabeler bağırarak Allahu Ekber diyerek tekbir getirerek yürürlerken Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) onlara dönerek ‘’Kendinizi yıpratmayın ve olabildiğince yumuşak davranın. Çünkü siz ne sizi duymayana, ne de bir sağıra hitap ediyorsunuz. Sizi çok iyi bir biçimde işiten, sizi çok iyi bir biçimde gören ve sizin daima yanınızda olana sesleniyorsunuz. Unutmayın O hep sizin yanınızdadır’’ diyor.

Dolayısıyla Allah’ın isimlerini anmak, zikir çekmek, tesbihat yapmak her zaman için kendimizle Allah arasında olmalıdır. Burada zikir ve tesbih ile ilgili en önemli kıstasların başında ise hangi durumlarda tesbih çekilmemeli noktasında olabiliyor.

Tesbih çekilmemesi gereken durumlar içinse şöyle bir ifade biçimi mümkündür. Bazı durumlarda zikretmek yerine sükunet daha yeğdir.

  • Tuvalet esnasında, küçük ya da büyük fark etmeksizin ihtiyacınızı görürken zikretmek mekruh sayılır.
  • Cinsel birleşme esnasında zikretmek mekruh sayılır.
  • Cuma hutbesi tamamıyla sessiz bir biçimde dinlenmelidir. O esnada zikretmek, dünyevi bir meseleyi konuşmak, dua etmek veya konuşan birisine sus dahi demek hoş karşılanmaz.

Cuma Zikirleri ve Anlamları

Cuma vakti namaz kılmadan önce ya da Cuma namazını kıldıktan sonra zikredebileceğiniz, anlamıyla sizi maneviyata götürecek bazı zikirler vardır. Aynı zamanda bu zikirler Cuma günü öneriliyor olsa da aslında dilediğiniz bir gün ya da zaman diliminde de çekmenizin bir sakıncası yoktur.

  • Ya Allah, Ya Hu

Hayırlı dilek dilemek için kullanılacak bir kalıptır. Cuma namazını kılmadan evvel 100 kez zikredilebilir.

  • Lâ ilahe illâ ente yâ Hannânü ya Mennânü yâ bedî’as semâvâti vel arzı yâ zel Celâli vel İkrâm

Cuma günlerine özel olarak okunması gereken bu dua sevap ve Salih amellerinin peşinde olan her Müslüman için okunması gereken dualar arasındadır.

  • Ya Bâis

Cuma gününün faziletini hissetmek isteyenler Ya Bais zikrini 1062 kez tekrarlayabilir. Bekârlar için kısmetini açmak, hayırlı bir yuva kurmak gibi taleplerde etkilidir.

  • Ya Rahman

En çok zikredilen Allah’ın isimleri arasındadır. Cuma günleri namazınızı kıldıktan sonra 100 kez tekrarlayarak kalbinizi nurlandırabilir, girdiğiniz gafletten kurtulmayı dileyebilir ve unutkanlığınıza çare olmasını isteyebilirsiniz.

  • Ya Gaffar

Affedilmeye ihtiyacınız varsa 100 kez ya Gaffar diyebilirsiniz. Cuma namazından sonra tekrarlandığında mağfiret için en etkili yöntemler arasında gösterilmektedir.

63916