Zeyd İsminin Anlamı

Zeyd İsmi

Zeyd İsminin Anlamı Erkek çocuğu için isim arayışı içerisinde olan ebeveynlerin dini anlamı olan ve güzel anlamlar barındıran isimleri tercih etme yoluna gittiği görülebilmektedir. Bu bağlamda alternatifleri araştıran kişilerin karşısına Zeyd ismi de çıkmaktadır. Bu noktada Zeyd ismi ile karşılaşan anne ve baba adaylarının  Zeyd isminin anlamı nedir? sorusunu araştırdığı görülmektedir. Bu isim anlamsal olarak incelendiğinde Zeyd ismi artma manasına gelmektedir. Bu ismin aynı zamanda büyüyen, ilerleyen, gelişen gibi bir anlamı da olduğu görülmektedir Bu bağlamda incelendiğinde Zeyd isminin anlamı oldukça hayırlı anlamlar olarak tekabül etmektedir.

Dini açıdan anlamı oldukça büyük olan ve yeri önemli olan bu isimle ilgili olarak Zeyd ismi Kur’an’da geçiyor mu? sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Bu isme Kur’an içerisinde rastlanmaktadır. Ahzap Suresi 37. ayette Zeyd ismine yer verilmektedir. Bu ismin dini anlamda öneminin bu denli büyük olmasının sebebi Zeyd Bin Harise isimli sahabenin Hz. Muhammed’in evlatlığı olarak kabul edilmesidir. Bu anlamda ismin hem Kur’an’da geçiyor olması hem de dinen böyle büyük bir manasının olması dikkatleri ismin üzerine çekmektedir.

Çocuğuna dini anlamları bulunan, güzel olan ve hayırlı bir isim koymak isteyen anne ve baba adaylarının buna bağlı olarak rahatlıkla Zeyd ismini tercih edebilmesi mümkün olmaktadır. Dilbilim incelemesi yapıldığında Zeyd isminin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. Aynı zamanda bu ismin genellikle Arap kültüründeki isimler içerisinde sıklıkla kullanıldığı da görülmektedir. Dini anlamının büyük olması sebebiyle Türklerde de bu ismin kullanımına rastlanmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde 974 kişinin Zeyd ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu ismin istatistiği incelendiğinde Zeyd isminin en sık kullanılan 2880. isim olduğu görülmektedir. Son bir yılda 166 kişinin daha bu ismi kullanmaya başladığı da tespit edilmiştir. Bu isme sahip 237 kişi İstanbul’da, 49 kişi Ankara’da, 32 kişi ise İzmir’de yaşamaktadır. Geriye kalan kısmını ise farklı bölgelerde ikamet ettiği görülmektedir.

Zeyd ismi çocuğa konulmadan önce bu ismin kişilik özellikleri de araştırılmaktadır. Özellikle Zeyd isminin olumlu özellikleri anne ve baba adayları tarafından merak edilmektedir. Bu isme sahip kişilerin sessiz, sakin, yumuşak başlı, merhametli, gizemli, şefkatli, uyumlu, empati kurma yetisine sahip, fedakar, yüksek inançlı ve romantik kişiler olduğu görülmektedir. Zeyd ismine dair olumlu pek çok niteliğe rastlanmakta olup  bu sebeple de çocuklara konulması hayırlı olan isimler arasında Zeyd ismi de yer almaktadır.

Olumlu anlamlarını yanı sıra Zeyd isminin olumsuz yönleri olduğu da görülebilmektedir. Bu isme sahip kişilerin duygularını bastırdıkları ve genellikle sabit fikirli oldukları görülmektedir. Bunun haricinde bu ismin kişilerde olumsuz bir özelliği ortaya çıkardığına da pek rastlanmamaktadır. Bu sebeple de çocuklara konulması iyi olan isimler arasında Zeyd ismine de rastlanabilmektedir.

İsimle ilgili merak edilen bir diğer nokta da Zeyd isminin fiziksel özellikleri olmaktadır. Bu isme sahip kişilerin koyu renkte gözleri, geniş omuzları, gamzeleri, kalın dudakları, orantılı yüz hatları, kalın telli ve dalgalı saçları belirgin elmacık kemikleri, köşeli çeneleri, güz ve geniş bir alımları olduğu görülmektedir. Aynı zamanda kemerli bir burun yapısı da bu isme sahip kişilerde görülebilen fiziksel özellikler arasında yer almaktadır.

Zeyd ismi araştırılırken Zeyd ismine sahip ünlüler araması da  gerçekleştirilmektedir. Bu isme sahip ünlüler kategorisinde güncel bir isim bulunmasa da bilinen bir şahsiyet olarak Zeyd Bin Haris öne çıkmaktadır. Hz Muhammed’in evlatlığı olan bu ismin hem dini anlamda hem de kültürel anlamda öneminin son derece büyük olduğu görülmektedir.

zeyd-isminin-anlami-23049
Zeyd İsminin Anlamı

Zeyd isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Artma Manasındadır.
  • 2 – Büyüyen, ilerleyen, gelişen, ileri giden.
  • 3 – Hz. Muhammed’in evlatlığının adı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Zeyd ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zeyd ismini kullanan 974 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zeyd ismini kullanan 237 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zeyd ismini kullanan 49 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zeyd ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.

Zeyd isminin Türkiye sıralaması

Zeyd en çok kullanılan 2880. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1393. isimdir.

Zeyd ismini kullananların sayısı, son bir yılda 166 kişi artmıştır.

Zeyd isminin Harf Analizi

Kişiye Zeyd ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Zeyd İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zeyd ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zeyd isminin anlamını gözden geçirin!

Zeyd İsminin Numerolojisi

Zeyd isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
Y: yirmi sekiz
D: beş
TOPLAM: 68

“Zeyd” ismiyle öne çıkan bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Zeyd bin Harise: İslam peygamberi Muhammed’in evlatlık oğlu ve sahabelerinden biri. İslam tarihinde önemli bir figürdür.
  2. Zeyd ibn Thabit: İslam peygamberi Muhammed’in sahabelerinden biri ve Kuran’ın derlenmesinde yer alan bir isim. Aynı zamanda Kuran’ın yazılı kaynaklarını toplamakla görevli olan kişidir.
  3. Zeyd Khan: Hint oyuncu ve film yapımcısı. Bollywood sinemasında aktif olarak çalışmaktadır.
  4. Zeyd Abo-Hamed: Filistinli futbolcu. İsrail Premier Ligi’nde oynamaktadır.
  5. Zeyd Hadi: Iraklı futbolcu. Orta saha pozisyonunda görev almaktadır.

Bu, “Zeyd” adıyla bilinen bazı ünlülerin sadece birkaç örneğidir.