Yün halıdaki lekeler nasıl çıkar?

Yün halıdaki lekeler nasıl çıkar? Halılar her birimizin evinde bulunan ve oldukça önemli ısı yalıtımı ve görüntü için kullanılan araçlar arasında yer almaktadı..

Halılar her birimizin evinde bulunan ve oldukça önemli ısı yalıtımı ve görüntü için kullanılan araçlar arasında yer almaktadırlar. Hemen her odada bulunan halıların başına zaman zaman bazı ufak tefek kazalar gelir. Evimize misafir geldiğinde küçük çocukları varsa dikkatsiz davranışları sonucunda allah ya bazen yemek yada içecek dış atabilirler.

Bu makalede ve Yün Halı Lekeler Lekeleri Çıkarma Halı Temizliği Yün Halı Temizliği Lekeli Halı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Özellikle yün halılar da oluşan lekelerle boş etmeyi bilmiyorsanız ciddi anlamda problem yaşayacaksınız demektir. Fakat lekeye doğru bir şekilde müdahale gerçekleştirebilirsiniz bu durum sizler için bir kabus olmaktan çıkar.

Yemek yerken yaptığımız domates sosu veya salçadan yapılmış sosların içerisinde hem kırmızı renk hem veya bulunduğu için halıya sıçradığı zaman temizlenmesi oldukça zor bir durum olacaktır.  Böyle bir durum ile karşılaşırsanız eğer bir kağıt havlu ile lekenin üzerindeki artıkları toparlayın ve kesinlikle bastırmayın.

Adından farklı bir bez ile birlikte oksijen içeren bir sıvıyla beraber lekeyi dışarıdan içeriye doğru hafif hafif silerek temizleme işlemini tamamlayın.


Eğer halımıza yad anladıysam öyle ki oluştuysa yapacağınıza en önemli yöntem soda veya mısır nişastası kullanmak olmalıdır. İkisinden herhangi birinin halıya yerleştirin ve bir gece bekletin ertesi gün ıslak bir bez ile lekeli bölgeyi silin.

Ramazan sakız da ağzınızdan halıya düşebilir ve yanlışlıkla üzerine basabilirsiniz bu gibi durumlarda yapmanız gereken çalışma çok basittir. Halıdaki sakızın üzerine buzdolabından almış olduğunuz bir bozuk tutun ve dondurun ardından çok kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Eğer gün halınızın üzerine çay döküldü ise çok hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz çünkü çay sıcak olduğu anda halıya çok hızlı nüfus eder. Önce dökülen çayı bir kağıt havlu yardımıyla emin ve ardından bir miktar suya sirke atarak çok bastırmadan bu bölgeyi temizlemeye başlayın.

Halınızın üzerine eğer elinizde yada kolunuzda olan bir kesikten dolayı kanda anladıysa yapmanız gereken temizleme yöntemi 1 su bardağı ağartıcı içermeyen deterjan ve beraber su karışımı gerçekleştirerek vekili bölgeye olmak olacaktır.

80893