Yulaf Ne İşe Yarar?

Özellikle diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilen yulaf; vücudumuz için sağladığı sayısız faydaları sebebi ile uzmanlar tarafından tüketilmesi önerile..

Özellikle diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilen yulaf;

vücudumuz için sağladığı sayısız faydaları sebebi ile uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bitkilerin başında yer almakta ve diyet programlarının öncelikli besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Protein, potasyum ve nişasta yönünden çok zengin bir tarım bitkisi olması sebebiyle de aynı zamanda hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda lif bulunan yulaf; enerji vermesi ve güne enerjik ve canlı başlanması açısından kahvaltı da tüketilmesi önerilen bir bitkidir. Düzenli bir sindirim sistemine ve sağlıklı iç organlara sahip olunması açısından çok faydalı olan yulaf diyet yapanlara verilmekte ve diyet ürünlerinin içeriğinde çok fazla bulunmaktadır. İshal ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarında sabahları aç karnına bir kaşık yulaf tozu tüketilmesi durumunda çok kısa bir süre içerisinde hızlı bir iyileşme sağlamaktadır.

İçerdiği Vitaminler

Yulaf B6 vitamini, karbonhidrat ve fosfor yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda bakır ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır. Bu saydığımız mineraller de tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına fayda sağlamakta, sinir sistemimizi düzene sokmakta ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmamıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda akne sorunu yaşayanlar ve sivilce problemi olan kişilerinde kaynatmış oldukları yulaf kepeğini maske olarak yüzlerine uygulamaları durumunda çok kısa bir süre içerisinde olumlu sonuçlar aldığı gözlemlenmektedir. Kas sağlığımız ve kemik gelişimimiz için oldukça önemli olan yulafın; aynı zamanda içeriğinde bulunan demir ile çocuk gelişimine de katkı sağlamakta ve çocuklar tarafından da tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Özellikle sabah kahvaltılarında yenilen yulaf çocukların zihin ve beden sağlıkları açısından çok faydalıdır. Kolestrol seviyesinin düzene girmesini ve dengelenmesini sağlayan yulaf, aynı zamanda kalp ve damar sağlığımız içinde önemli bir besin maddesidir. Kullanıldığı zaman yağ oranımızda da denge sağladığı için özellikle tansiyon hastaları tarafından da kullanılması özellikle önerilmektedir. Bu besinden maksimum fayda sağlanması için sütle birlikte tüketilmesi, Kepek olarak yemeklerimizin içine katılması ve toz şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda Vücut ısımızın korunmasına yardımcı bir besin kaynağı olduğu için kış aylarında sıkça tüketilmesi gerekmektedir. 46277