Yozgat İçin Detaylı Hava Durumu

Yozgat Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Yazımızda ve Yozgat Hava Durumu Detaylı Hava Durumu Yozgat Hava Durumu Yozgat İçin Hava Durumu 6 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Yozgat Hava Durumu Tahmini

Yozgat için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

YOZGAT

Yozgat için 5 Günlük Hava Tahmini

YOZGAT

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Yozgat

Yozgat hem İç Anadolu bölgesinde hem de Karadeniz bölgesinde yer alan ilimizdir. Telefon alan kodu 0354 olan şehrin plaka kodu ise 66’dır. Türkiye’de nüfus yoğunluğu olarak ortalama şehirler arasında yer alır. Zira 2022’de açıklanmış verilere bakıldığında 419.095 nüfusa sahip olduğu görülebiliyor. Yüzölçümüne kıyasla bakıldığında ise nüfusu ortalamanın altında kalmaktadır.

Nüfus verilerinde Yozgat nüfusu 209.838’i kadın, 209.257’si erkekten oluşuyor. Şehrin deniz seviyesinden yüksekliği 1.317 metre iken tahmini olarak öne çıkan tarih geçmişin ayak izlerini taşımaktadır. Çok fazla arkeolojik çalışmaya ev sahipliği yapmasa da binlerce yıldır yerleşim yeri olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. 

Yozgat Coğrafi Konum

Yozgat konum olarak Bozok platosunda yer alan bir şehirdir. Ki şehrin de eski ismi Bozok’tur. Kuzey tarafında Amasya, Tokat ve Çorum bulunmaktadır. Sınır komşusu olduğu diğer iller arasında ise doğuda Sivas, batıda ise Kırşehir ve Kırıkkale’dir. Güney kesimlerinde de Nevşehir ile Kayseri’ye komşudur. 

Şehrin coğrafi açıdan en büyük avantajı uluslararası karayolu taşımacılığı için önemli geçiş güzergahları olarak nitelendirilebilecek otoyolların buradan geçiyor olmasıdır. Dağlık bir araziye sahip olmamasına karşılık 14.123 kilometrekarelik yüzölçümünde kilometrekareye düşen kişi sayısı 31’dir. Dolayısıyla nüfus yoğunluğu düşük illerden birisidir. Toplamda 14 ilçeye sahip olan şehrin bazı ilçeleri Karadeniz bölgesine kalmaktadır. Bunlar Kadışehri, Aydıncık ve Çekerek’tir. 

Yozgat Hava Koşulları

Yozgat’ın hava şartları incelenirken yarı kurak bir iklim geçişine rastlanmaktadır. Dolayısıyla İç Anadolu bölgesinde sıklıkla karşımıza çıkan karasal iklimin özelliklerini taşıdığını ifade etmek gerekiyor. Denize kıyısı olmadığı gibi kıyı şeridiyle de ciddi bir mesafesi olduğundan ötürü yaz aylarında kurak ve sıcak bir havayla karşı karşıya kalınır. 

Kış aylarında ise soğuk hava hakim olmasına karşın yağışlı bir iklim geçişi gözlemlenir. Dolayısıyla yağışın olduğu dönemde yağmurun havayı daha da yumuşattığına şahit olunabilir. Fakat bu belirli dönemlerde yaşanan bir süreçtir. Daha çok yüksek sıcaklık farkları oluşmasıyla gündeme gelmektedir. Örneğin gündüz hava sıcaklığıyla gece hava sıcaklığı arasında çok büyük farklar oluşabilmektedir. Ki aynı durum yaz aylarındaki yüksek hava sıcaklığının ardından kış aylarında eksiye düşen sıcaklıklarla da açıklanabilir. 

Yozgat Tarihi ve Kültürü 

Yozgat geçmişine yönelik yapılan araştırmalarda ortalama olarak 5.000 yıllık bir süreci kapsayan tarihiyle öne çıkıyor. Aslında bu M.Ö 3.000 yılına tekabül ediyor. Dolayısıyla Hititlerin egemen olduğu dönemlerde halen daha Çorum’a dahil olan Hattuşaş civarında yerleşimin başlamış olması tarihi açıdan önemli bir nokta olarak kabul ediliyor. Elbette ki Hititler sonrasında da çeşitli egemenlikler burada kalıcı olarak yaşamaya devam ediyor.

Aynı zamanda civar illerle birlikte Yozgat’ın bulunduğu alanın Osmanlı döneminde de sancak olarak ilan edilmiş olması tarihin önemli yerleşim yerlerinden birisi olduğunu gösteriyor. Yozgat Sarıkaya Roma Hamamı ile kalıntılara bakarken bu tarihlerin arasında ufak bir gezintiye çıkabiliyorsunuz. Bıçakçılık günümüze kadar ulaşmış kültürel mirası iken çok sayıda efsaneye, halk müziğine ve halk oyununa da sahiplik etmektedir. Yorgancılık, gümüş işlemeciliği ve kalaycılık ise halen sürdürülür. 

Yozgat Mutfağı

Yozgat mutfağı parmak çörek ile sürekli kendisinden bahsettirse de ana yemek olarak zengin bir menüye sahip. Desti kebabı tamamıyla Yozgat yöresinin yemeğidir. Çiğdem pilavı, Yozgat arabaşı, mısır tatlısı, çanak peyniri, madımak yemeği, gınnıç, sulu köfte gibi yöresel tatlara rastlayabilirsiniz. 

Ekşili kabak ve kabak çiçeği dolması gibi geleneksel yemekler için de şehir genelinde pek çok yerel işletmeye rastlanabiliyor. Bölgenin belirli güzergahlar üzerinde yer alması turistler için uğradıkları bir destinasyona dönüşmesini sağlıyor. 

yozgat hava durumu, hava durumu yozgat, yozgat hava, yozgatta hava durumu, yozgat hava durumu 5 günlük, yozgata hava durumu, hava yozgat, yozğat hava durumu

47619