Yeşil Sebzelerin Temizlenmesi

Sağlıklı beslenme anahtarı olan yeşillikleri soframızda sık sık bulundurmalıyız. Yeşil ve çiğ olarak tüketeceğimiz sebzeler genellikle otsu bitkiler olduğundan..

Sağlıklı beslenme anahtarı olan yeşillikleri soframızda sık sık bulundurmalıyız. Yeşil ve çiğ olarak tüketeceğimiz sebzeler genellikle otsu bitkiler olduğundan toprağa yakın büyürler. Boylarının yakınlığı, içlerinde birçok yabancı maddenin yerleşmesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca iyi temizlenmemiş sebzelerden kum tanecikleri, çeşitli bakteriler ve virüs bulaşma olasılığı da bulunmaktadır. Özellikle çiğ şekilde tükettiğimiz yeşil sebzelerin dikkatle temizlenmesi gerekmektedir.

Yeşil sebzeleri temizleme

Yeşil sebzeler pazardan veya marketten alındıktan sonra mutfağa girmektedir. Bu nedenle dikkatle temizlenip kurutularak saklanması gerekmektedir. Köklü yeşil sebzeler poşet içerisindeyken köklerinden ayrılmalı ve kökleri eğer kullanılmayacaksa ayrılmalıdır. Yeşilliklerin sararmış ve çürümüş yaprakları köklerle birlikte ayrılır. Topraklı bölümleri kullanılmayacaksa bıçakla kesilir. İlk aşamada sirkeli ya da limonlu suda bekletmek gerekmektedir.

Neden sirkeli su?

Sirke veya limonlu suda bekletilen sebzelerin kum ve diğer maddelerde ayrılması sağlanmaktadır. Yaprakların büyümesi esnasında kullanılan ilaçların kimyasallarının ayrıştırılması gerekmektedir. Ayrıca yapraklara yapışan toprak, kimi zaman küçük böceklerin sirkeli su içerisinde ayrılması sağlanır. Bir kap içerisindeki suyun üçte bir oranında sirke veya limon karıştırılır. Sebzeler doğranmadan, bütün halde bu suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi 15 dakikayı aştığında sirke ve limonun özelliği nedeniyle yeşilliğin vitaminleri de gitmektedir. Canlı ve temiz yeşillik için 10 dakika yeterlidir. Sirke çeşitleri arasında üzüm, elma sirkesi veya piyasada bulunan beyaz sirke kullanılabilir.

Son yıkama

Yavaş akan bir suyun altında yeşillikler tek tek yıkanır. Bu yıkama soğuk ve akarsuyla yapılmalıdır. Böylece yeşilliklerin diriliği ve temizliği sağlanmış olur. Teker teker yıkamanın gerekçesi ise tüm artıklardan ve kimyasallardan kesin bir biçimde temizlenmesidir.

Saklama

Yeşilliklerin saklanması için temiz ve kuru olmaları şarttır. Islak yeşilliklerin kısa sürede çürüdüğü gözlenmiştir. İyice yıkanan yeşillikler temiz ve kuru bir mutfak havlusu üzerinde kurutulur. Bu iş için özel olarak bir bezi de ayırabilirsiniz. Kurumalarını hızlandırmak için sarabilirsiniz. Bunun için kâğıt havlu ya da mutfak havlusu kullanmak yaygındır. Sebze kurutmak için çeşitli malzemeler de satılmaktadır. Salata kurutucu olarak piyasada bulunan ürünlerden faydalanabilirsiniz. Temizlenmiş ve kurutulmuş yeşillikleri nem geçirmeyen kaplarda buzdolabında güvenle saklayabilirsiniz. 36579