Yer Kirazı (İnka Eriği) Neye İyi Gelir?

Oldukça karmaşık bir isim haznesine sahip olduğundan insanların kafalarını karıştıran bir meyveyle karşı karşıyayız. Genel anlamda İnka eriği, Altın çilek ya d..

Oldukça karmaşık bir isim haznesine sahip olduğundan insanların kafalarını karıştıran bir meyveyle karşı karşıyayız. Genel anlamda İnka eriği, Altın çilek ya da Yer kirazı olarak tanımlandığından ötürü birçok meyvenin karışımıymış hissi vermektedir. Aslında görüntü olarak en çok İnka eriğini andıran kırmızı ve turuncu karışımı kabuğu vardır. Dolayısıyla bir erik gibi düşünülebilen, kabuğunun altında ise sarı bir meyvesi bulunan yemişin Türkiye’de böyle anılmasının bir sebebi var. İlk olarak yurt dışında Physalis Peruviana ismiyle bilimse olarak lanse edilmiş olan meyve satıcılar tarafından kısa sürede Golden Berry ismiyle tezgahlarda yerini aldı. Bu tabi ki Altın çilek isminin meyveyle özdeşleşmesinde en önemli faktör oldu. Fakat Türkiye’de çoğunlukla yer kirazı olarak anılıyor ve yetiştiriciler tarafından bu şekilde tanımlanıyor. Mersin ve Antalya en sık yetiştirilen topraklara sahip. Aynı zamanda civar iller yine sıkı bir yetiştiricilik oranını elinde bulunduruyor. Diğer bölgelerde ise ekimi ve üretimi yapılmıyor. Farklı bölgelerde Yer Eriği, Kış Kirazı, Güvey Feneri gibi isimlerle anıldığına şahit olunabiliyor.

Yer Kirazı Zayıflatır Mı?

Yer kirazı ile zayıflamak oldukça kolay diyebiliriz. Meyvelerin bazı özellikleriyle zayıflamaya yardımcı olduklarını vurgulamak gerekiyor. Bu özelliklere sahip olan her besin doğrudan zayıflamak için yeterli şartları sağlayabilir. Dolayısıyla Yer kirazı zayıflatır mı sorusuna bilimsel açıdan yapılan araştırmalardan edinilen sonuçlarla cevap vermek en doğrusu olacaktır.

Besin Lifi

Lifli gıdalar muhakkak ihtiyaç duyduğumuz, sindirimimizi kolaylaştırırken boşaltım sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayan besinlerdir. Yer kirazı lif zengini bir meyve olduğundan bunu kolaylaştırır. Üstelik kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olması kilo vermenin önünü açan bir diğer unsurdur.

Terletici

Terletici gıdalar her ne kadar birçok kişi tarafından farklı görülse de aslında önemli bir yer kaplar. Örneğin Yer kirazı belli olmamasına karşılık vücuttan zararlı toksinleri ter yoluyla atabilecek yapıya sahiptir. Dolayısıyla terleme vasıtasıyla kilo vermeniz için ideal ortam yaratılır.

İçindekiler

Birçok vitamin ve mineral barındıran meyvelerin kilo vermede etkisi bazı etken maddelere göre şekillenir. Yer Kirazı içerisinde yer alan Papain maddesiyle beraber yağ yakımı için gereken ortamı hazırlar. Yağların parçalanmasını, kalıtsal olarak bulunan hallerinin soyutlaşmasını sağlar. Doğal olarak yağ yakımı ile zayıfladığınız için kalıcı kilo vermeyi mümkün hale getirir.

Yer Kirazı Reçeli Nasıl Hazırlanır?

Türkler meyvelerin ve sebzelerin reçelini yapmakta bir hayli ustalar. Özellikle meyve reçelleri ise bizim kültürümüzde önemli bir yer kaplıyor. Haliyle Yer kirazı reçeli dendiğinde aslında şaşırılmaması gerekiyor. Sonradan Türkiye’ye gelen ve henüz 2009 yılından beri yetiştirilen bir meyve olduğundan Yer kirazı reçel tarifi çok yaygın değil. Fakat lezzetinin yanı sıra faydalarıyla ön plana çıkan bir reçel olduğundan şüpheniz olmasın.

Malzemeler

1 Kilogram Yer Kirazı 1 Kilogram Toz Şeker 1 Yemek Kaşığı Limon Suyu 2 Su Bardağı Su

Hazırlanışı

Öncelikle ne kadar yapmak istiyorsanız malzeme miktarını arttırarak uygulayabilirsiniz. İlk olarak Yer kirazlarını tencerenin içerisine attıktan sonra üzerine 2 su bardağı suyu ilave ediyoruz. Sonrasında ise 1 kilogram toz şekeri ekleyerek 24 saat boyunca meyvelerin şekeri çekmesini sağlıyoruz. 24 saat geçtikten sonra tenceremizi ocağa alarak altını açıyoruz. Kaynaması için gereken süre boyunca müdahale etmiyoruz. İlk kabarcıklarla beraber 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ilave ediyoruz. Hali hazırda kaynayan Yer kirazı reçelini 10 dakika daha kaynatıp ocaktan indiriyoruz. Dilerseniz sıcak, dilerseniz soğuk olarak kavanozlara döküp doğal Yer kirazı reçelini kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz.

Yer Kirazının Faydaları

Yer kirazının faydaları arasında tartışılan birçok konu var. Örneğin araştırmalar neticesinde hemen her hastalığa faydası olduğu görülen bu meyvenin daha fazla tüketilmesini savunan doktorlar var. Ancak doktorlar diyabet hastalarının, kalp hastalarının, damar tıkanıklığı sorunu yaşayanların, tirod bezlerinden rahatsız olanların asla tüketmemesi gerektiğini vurgulayabiliyor. Hamileler için önerilmeyen, zayıflama hapı olarak suni üretilen kimyasal ilaçların kullanılmaması konusunda da uyarılarını eklemek gerekiyor.

Yer Kirazının İyi Geldiği Hastalıklar

Kadınlarda kısırlık ve adet düzensizliğine iyi gelen, Prostat, Gut, Tansiyon, Astım, Solunum yolları enfeksiyonu, Mide sorunları, Sıtma gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Önleyici olarak kullanıldığı birçok alan bulunsa da doktorunuza danışarak tüketmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Cilt Sağlığı

Cildin daha genç görünmesi için gereken pigmentleri aşılayabilen bir meyvedir. Bu cilt kırışıklığı ve yaşlanma belirtilerini en aza indirmesini sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemi

En ufak bir enfeksiyondan en büyük rahatsızlıklara kadar birçok noktada direnç noktasını arttırır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı çok daha güçlü hale getirir.

Zayıflama

Terleme yaratan etkisinin yanı sıra tokluk hissini vücudunuza hissettirecek enerjiyi içerir. Bu zayıflamak için kullanılabilecek besinler arasında olmasını sağlamaktadır.

Ateş Düşürücü

Yaşanan ani ateş yükselmesi durumlarında hemen kullanılabilir ve ateş düşürücü olarak tüketilebilir. 60946