Yatarak Tedavi Avantajları Nelerdir?

Yatarak Tedavi Avantajları Nelerdir? Bir kişi hastane gittiğinde iki şekilde tedavi olabilir. Bunlar ayakta tedavi ve yatarak tedavidir. Ayakta tedavi sadece ilaç tedavisini gerektiren durumları kapsar. Fakat yatarak tedavi gözlem gerektirene, operasyon gerektiren, düzenli ilaç verilmesi gereken durumları kapsar. Bu iki tedavi türü tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında da yer alır.

Fakat hangi bu tedavi türlerinin farklı teminatları vardır. Ayakta tedavi için sağlık sigortası yaptırırsanız muayene, ilaç, röntgene gibi çeşitli işlemlerden faydalanabilirsiniz. Fakat yatarak tedavi yaptırdığınız bunlara ek olarak farklı işlemlerde teminatın kapsamına alınır. Yatarak tedavinin kapsadığı işlemler oldukça geniş bir skalaya sahiptir.

Oda, yemek masrafları, refakatçi masrafları, yatarak tedavide kullanılacak ilaçlar, ameliyat, kullanılacak ekipmanlar, tanı sırasında yapılan işlemlerin masrafları, doğum yapılacak ise bu konudaki masraflar, fizik tedavi ve daha sayamadığımız birçok işlem teminat kapsamında yer alır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası ile ilgili farklar mevcuttur. Bu yazımızda bu farklara açıklık getirerek tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız.

Yatarak Tedavi Nedir?
Yatarak Tedavi Nedir?

Yatarak tedavi işlemi ayakta tedavinden farklı olarak yapılır. Çünkü yatarak tedavi işleminden hasta doktor gözetiminde olmalıdır. Yatarak tedavi de hastanın hastalığı için düzenli aralıkla ile ilaçlar verilmesi gerekir. Hastalık için verilen ilaçların yanı sıra hastalığın seyrinin nasıl gittiği de düzenli aralıklar ile doktor tarafından kontrol edilir.

Beklenmedik bir durum ile karşılaştığı zaman ise hemen doktorun müdahale etmesi gerekiyor. Ayakta tedavi de zaman ve kontrol etme olmaz. Fakat yatarak tedavi de kontrol farkı ve zaman farkı vardır. Ayakta tedavi 24 saat altında gerçekleşirken yatarak tedavi 24 saatten fazla süre gerektirir.

Ayakta Tedavi Ne Demektir?

Sigorta kapsamında ayakta tedavi ile birlikte bazı teminatlar verilir. Bu teminatlar; Mr, röntgen, rutin kontrol, görüntüleme hizmetleri ve tahliller gibi içeriklerden oluşur. Fizik tedavi de bu teminatlara eklenebilir. Siz de ayakta tedavi sigortası yaptırmak istiyorsanız şirket danışanlarından bilgi alabilir ve ardından başvurunuz tamamlayabilirsiniz. Size uygun bir de ödeme planı çıkarılacaktır. Bazı sigorta indirimlerinden faydalanarak paranızın cebinizde kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Bunun için şirket kampanyalarını araştırabilir ve seçtiğiniz şirket ile sigorta konusunu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Yatarak tedavi de ise teminata alınan ve kapsam içinde karşılanan masraflar; refakatçi masrafları, evde bakım, hamilelik ve doğum, yoğun bakım, oda, yemek ve yatak için olan masraflar, ameliyat gibi durumlardır. Bu gibi durumlarda sigorta şirketinizin size teminat sağlar. Yani özetlemek gerekirse yatarak tedavi ve ayakta tedavi sigortaları birbirinden farklı olarak yapılır. Size en uygun tedavi türü hangisi ise onu seçerek hastane masrafları konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. İki tür teminattı barındıran sigorta türleri de vardır.

Bu türlerde doktora gittiğinizde basit bir rahatsızlığınız var ise ayakta tedavi teminatı uygulanır. Eğer ameliyat gibi bir durum söz konusu ise yatarak tedavi kullanılır. Yatarak tedaviye doktorunuz tarafından karar verilir. Karar verildikten sonra sigorta şirketi sizin için oda hizmetiniz harekete geçirir. Ardından gereken diğer teminatlar karşılanır ve ameliyat olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Karşılar Mı?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasını birbirinden ayıran farklı etkenler vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan kişilerin muhakkak SGK’ lı olmalıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının en büyük koşulu budur. Ancak özel sağlık sigortasında böyle bir koşul bulunmaz. Özel sağlık sigortasına SGK’ sı bulunmayan kişiler ya da SGK’ lı kişiler de başvuru yapabilir. Fakat birbirlerinden prim konusunda ayrılırlar.

Tamamlayıcı sağlık sigortasındaki primler özel sağlık sigortasında yer alan primlere oranla daha düşüktür. Bu düşük primler sebebi ile tamamlayıcı sağlık sigortası daha fazla tercih edilir. Aynı olan özellikler ise iki sigorta türünde de teminatlar bulunur. Yatarak tedavide ameliyat, oda, refakatçi gibi teminatlar vardır. Ayakta tedavide uygulanan röntgen, tahlil gibi teminatlar ikisinde de vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı bu şekilde oluşur.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Tamamlayıcı Sigorta Nedir?
Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Tamamlayıcı Sigorta Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Tamamlayıcı Sigorta Nedir?

Özel sağlık sigortası için tercih edeceğiniz ve başvuracağınız hastane gruplarını siz seçebilirsiniz. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortası sadece SGK kapsamında olan hastaneleri tercih edebilirsiniz. Yalnızca bu hastanelerinin olanaklarından faydalanabilirsiniz. Hangi hastanelerin bu kapsamda olduğunu bilmiyorsanız SGK Kapsamında belirlenen hastane listesine çevrimiçi ortamdan ulaşabilirsiniz.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Prim Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ulaştığınız listeden istediğiniz hastaneye gidebilirsiniz. Bu listenin dışında bir hastane giderseniz orda yapılan tetkiklerin, muayene masraf karşılamaz. Mağduriyet yaşamamanız için listeye bakmanız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat açısından özel sağlık sigortasına oranla daha fazla avantaja sağlıyor. Primin düşük olması da kişileri cezp ediyor.

Yatarak Tedavi Teminatları Nelerdir?

Nasıl ki ayakta tedavinin kendine has teminatları varsa yatarak tedavinin de teminatları vardır. Hastaneye gittiğiniz zaman yapılan tetkikler ile hastanede kalmanıza gerek olmadığı görülürse ayakta tedavi teminatları uygulanır. Ayakta tedavi çeşidinin ilk teminatı doktor muayenesidir. Sigorta teminatı muayene giderlerini karşılar.

Doktor size herhangi bir ilaç verirse, farklı enjektörler uygularsa bunların ilaç ücretini de sigorta teminatı karşılar. Tüm bunlar sigorta teminatını içerisinde yer alır. Fakat verilen tüm ilaçlar reçeteli olmalıdır. Reçetesiz olarak verilen ilaçları tamamlayıcı sigorta karşılamaz.  İkinci bir teminat ise hastalıkta konulan tanının giderleridir. Hastaya teşhis koyma aşamasında doktorun uyguladığı tüm tetkik ve işlemler tanı giderleri olarak adlandırılır. Doktor tanı için tahlil, röntgen çekilmesi, Mr gibi işlemleri talep edebilir. Tüm bu işlemler sigorta teminatı altında güvenceye alınır.

Ayakta Tedavi ile Yatarak Tedavi Teminatları Nelerdir?
Ayakta Tedavi ile Yatarak Tedavi Teminatları Nelerdir?

Ayakta Tedavi ile Yatarak Tedavi Teminatları Nelerdir?

Ayakta tedavi ile ilgili yapılan çoğu işlem sigorta teminatı kapsamında yerini alır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile tüm bu işlemler güvence altındadır. Fakat hastalığınız ayakta tedaviye uygun değilse doktorunuz yatarak tedaviye karar verebilir. Yatarak tedavi teminatları ise ayakta tedavi teminatlarından biraz daha farklıdır. Yatarak tedavinin size sunduğu ilk teminat ameliyat masraflarının karşılanmasıdır.

Ameliyat anında ameliyat ücreti, doktor ücreti, anestezi ücreti, ameliyathane kullanım ücreti sizden istenir fakat tüm bunlar sigorta teminatları ile karşılanır. Siz masrafları ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca yatarak tedavi gören hasta hastanede belirlenen süre içinde kalmalıdır. Bu durumda oda masrafı ve yemek masrafı, refakatçi masrafı gibi masraflar ortaya çıkacaktır.

Yatarak Tedavi Fizik Tedavi Teminat Kapsamları

Sigorta şirketi bu konuları da teminat altına alarak masrafları sizin için karşılar. Yatıştan sonra size uygulanan tedavi, kullanılan ilaçlar da teminat kapsamında yer alır. Yatarak fizik tedavi görmeniz gerekiyorsa fizik tedavi masrafı, korse ve diğer fizik tedavi ürünleri tıbbı ürün kategorisinde değerlendirildiği için teminat olarak sayılır. Eğer ki hastalığınız ile ilgili olarak bulunduğunuz hastane işlemler yapılamıyorsa hava ve kara ambulansı ile bu operasyonu yapacak başka bir hastane nakliniz teminat ile gerçekleştirilir.

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Değişir mi

Son olarak doktor takibi ve doğum da teminatta yer alır. Bir annenin doğum sonrasında hastanede kalması gerekecektir. Bunun için gerekli olan her şey teminat ile karşılanır. Ayrıca doğan bebeğe yapılacak aşı, bakım ve benzeri durumları da sigorta teminatı karşılar.

Yatarak Tedavide Refakatçi Giderleri Nelerdir?
Yatarak Tedavide Refakatçi Giderleri Nelerdir?

Yatarak Tedavide Refakatçi Giderleri Nelerdir?

Yatarak tedavi sırasında hastanın yanında bir yakını kalmalıdır. Hatta ciddi operasyonlar ve ciddi durumlarda refakatçi kesin şart olarak koşuluyor. Hastanın yanında bir kişi bulunmalıdır. Hemşirenin hastaya yardımcı olamayacağı durumlarda hasta ile ilgilenmek için bir yakını olmalıdır.

Hastanın kişisel bakımlarını bu yakın olan kişi üstlenmelidir. Bazı durumlarda hemşirelerden yardım talep edebilir. Refakatçinin yatacağı yer, yemeği ve diğer giderleri sağlık sigortaları tarafından karşılanır. Yatarak tedaviler de refakatçi de hasta ile aynı oda da kalır.

Yatarak Tedavide Doğum Teminatı Nedir?
Yatarak Tedavide Doğum Teminatı Nedir?

Yatarak Tedavide Doğum Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası pek çok konuyu kapsayarak teminat sağlar. Bu konulardan birisi de doğum ve doğum sonrasıdır. Doğum sigortası geçerli olduğu süre sigorta şirketinden şirketin değişiklik gösterebilir. Sigorta uygulanmasından ne kadar sonra sigortanın geçerlilik kazanacağı tamamen sigorta şirketinin kararına bağlıdır. Bu karar da şirketten şirket değişiklik gösterir. Bunun için poliçenin ne zaman başlayacağını bilmeli ve ona göre bir doğum planı oluşturulmalıdır. Genellikle sigorta poliçenin ilk ödemesi baz alınarak 1 yıl sonra devreye girer. Bu süreden sonra normal doğum ve sezaryen doğum için teminat sağlanır.

Doktor muayeneleri, bebek kontrolleri bu kapsam yer alır. Ayrıca doğumdan sonra bebek muayenesi ve tanıları, aşıları, ilaçları ve kontrolleri sigorta teminatı kapsamında kabul edilir ve uygulanır. Siz de hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığını güvence altına almak için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Daha avantajlı olan bu sigorta çeşidi her daim yanınızda yer alacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap