Yasemin Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Yasemin çağı, kolestrolü azaltır ve kilo vermeye iyi gelen faydaları vardır. Kalorisine 0 bile diyebiliriz. Yine de hamilelikte zararlı olabilir.

Yasemin Çayı

Gündelik hayatta sıradan çaylardan sonra en çok sevilen ve çok tüketilen çaylardan birisi de yasemin çayıdır.

Bu makalede ve Yasemin Çayı Hastalıklar İyi Gelir Faydaları Zararları Kalorisi Yasemin Çayının Fayd hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lezzeti, faydaları ve kalorisi ile çok tercih edilen yasemin çayının gündelik hayat için de büyük etkisi vardır. Vücut sağlığı açısından fazlasıyla önemlidir ve zihin sağlığı açısından da bu önemi taşımaktadır.

Yasemin, zeytingiller familyasından Jasminum cinsinden 300’e kadar tropik ve astropik bitkinin ortak adıdır. Hoş kokulu çiçekler açmaktadır. Üst sınıfı Jasmineae olan bu bitki türü Kuzey Amerika dışında her kıtada yetişmektedir. Bu türlerin çoğu ise tırmanıcı yapıdadır.

Bitkinin bilimsel adı Jasminum’dur. Boyları genel olarak 3m’den uzundur. Genellikle 15-23 derece sıcaklıkları sevmektedirler. Genellikle çay olarak kullanılan yasemin çayı nasıl saklanır?

Yasemin Çayı Nasıl Saklanır?

Yasemin çayı, hazırlanması kolay bir çaydır. Hazırlanması gibi saklanması da yine kolaydır. Bu nedenle tüketmek isteyen kişilerin kendini fazla yormasına gerek kalmaz.

Yasemin çayı bir demlik kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı yasemin bitkisinin koyulup 5 dakika boyunca demlenmesi ile yapılır. Ekstradan bal da bu çayın içine katılabilir.

Yasemin bitkisi ise eğer yetiştirilip çay haline getirilecekse bitkinin öncelikle araştırılıp iyi seçilmesi gerekir. Daha sonra ise 15-23 derece sıcaklıklarında saksılarda saklanmalıdır. Sürekli ve düzenli olarak sulanmalıdır.

Haftada bir kez olacak şekilde bu sulama işlemi yapılabilir. Ayrıca bu bitki ilkbahar mevsiminde toprak değişikliği yapabilir. Bu nedenle ilkbahar ayında yasemin bitkisinin toprağı değiştirilebilir.

Bu düzenle sulanan bitki ilkbahar mevsiminde açar ve yazın tam verim gösterir. Çoğunlukla krem, beyaz ve sarı renge yakın renklerde olurlar. Açan bitki tomurcuklanmaya başlanınca budanır. En uygun zamanı ise ilkbahar mevsimidir. Toplanan bitkiler bir kavanoz içerisinde bekletilir.

Kavanozda sabit sıcaklıktaki bitkilerin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kurutabilirsiniz. Kurutulan bitki uzun süre bozulmadan durur.

Kurutmadan da daha az bir süre ile kavanoz içinde saklayabilirsiniz. Bu şekilde işlemlerden geçtikten sonra saklanan yasemin daha sonra çay haline getirilir.

Yasemin Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yasemin çayı, yemeklerde veya yemeklerin yanında da kullanılan bir çaydır. Tek başına birçok yararı bulunan bu besin sebzelerin yanında da tüketilebilir.

Bal gibi tatlı besinler ile de yasemin çayı tüketilebilir. Aynı zamanda bu çay yaprakları ile tüketildiği için yanında kişi damak zevkine göre çeşitli besinler tüketebilir.

Yasemin çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun bir diğeri ise bisküvi gibi besinler olabilir. Kimileri bu tarz besinlerle yasemin çayını çok sever. Aynı zamanda yasemin çayı ceviz ile de fazlasıyla beğenilmektedir.

Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin çayının pek çok faydası mevcuttur. Gündelik hayatı kolaylaştıracak, zihinsel ve bedensel sağlığı güçlendirecek minerallere sahiptir.

Bu minerallerden kaynaklanan sayısız faydası mevcuttur. Ancak en bilinen faydaları ise en önemlileridir. Peki yasemin çayının faydaları nelerdir?

• Yasemin çayının en bilindik faydası kan dolaşımını iyileştirmesidir. Yasemin çayı kandaki dolaşımı daha sağlıklı bir hale getirir.

• Bu çayın bir diğer faydası ise antioksidan etkisi sayesinde metabolizmayı hızlandırmasıdır. Böylece hem kilo vermeye yardımcı olur hem de besleyici öğeleri daha çabuk işlemeyi sağlar.

• Yasemin çayı vücuttaki kolesterol ve kötü yağları azaltır.

• Bir diğer faydası ise kanseri önlemesidir. Uzmanların araştırmasına göre düzenli bir şekilde yasemin çayı tüketmek kanser riskini fazlasıyla azaltır veya önler. Yaseminden yapılan tüm yeşil çaylar için de bu durum yine geçerlidir.

• Yasemin çayının sık bilinen bir diğer faydası da stres giderici olmasıdır. Agresif kişiler yasemin çayı ile stresini giderebilir. Anti-depresan etkisine bu çay sayesinde sahip olabilir.

• Yasemin çayı soğuk algınlığı ve gribi de önler. İçerisinde bulundurduğu mineral, vitamin ve antiviral ile antibakteriyel özellikler sayesinde bu durum gerçekleşir.

• Yasemin çayı anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini de korur.

Yasemin Çayı Neye İyi Gelir

Yasemin çayının faydaları dolaylı yoldan pek çok rahatsızlığa ve pek çok hastalığa da iyi gelir. Bu nedenle de uzmanlar tarafından sıkça önerilen bir çay olmuştur. Geçmişten günümüze pek çok yarar sağlayan yasemin çayı neye iyi gelir?

Yasemin çayı sinir sistemini gevşettiği için sinire ve strese iyi gelir. Özellikle covid-19 döneminde bağışıklığın korunması fazlasıyla önem taşıdığı için covid-19’a da iyi gelir. Bunun sebebi ise bağışıklığı güçlendirmesidir.

Bu çay diyabet hastalıklarına iyi gelir. Aşırı kilolara iyi gelir ve aşırı yağ oranını azaltmak için yapılan aktivitelere de iyi gelir. Aynı zamanda Alzheimer ve unutkanlığa da iyi gelmektedir. Vücuttaki yaralara da bu çay iyi gelmektedir.

Yasemin Çayı İçindeki Vitaminler

Yasemin çayı içerisinde pek çok mineral mevcuttur. Sayısız mineraller bulunduran bu çayın içerisindeki gündelik hayatı ve yaşam sağlığını daha iyi hale getirecek vitaminler de merak edilmektedir. Peki yasemin çayının içindeki vitaminler ve mineraller nelerdir?

Yasemin çayının içerisinde vitamin olarak yalnızca B vitamini mevcuttur. Çoğunlukla mineral içerir. Bu minerallerden birisi ise çinkodur.

Özellikle çocuklarda bolca bulunması gereken minerallerden birisidir. Bir diğer minerali ise potasyum olmaktadır. Yine içerisinde bolca bulunan potasyuma ek olarak bakır minerali ve sodyum minerali de eklenebilir. Peki yasemin çayının kalorisi kaçtır?

Yasemin Çayı Kalorisi

Yasemin çayı kilo vermek isteyenlerin bir numaralı dostudur. Hem günlük protein ihtiyacının bir kısmını karşılar hem de kalori bakımından mutlu eder. Besin değerleri bir hayli yüksek yasemin çayının kalorisi de merak konusudur.

Yasemin çayının kalorisi 0’dır. Çünkü yasemin bitkisinin bir kalorisi yoktur. Yalnızca mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Beraberinde 0kcal’ye sahip su ile yapıldığı için ek bir kalori gelmez. Ancak bal ile tüketilirse kalorisinde değişiklik görünür.

Yasemin Çayı Zararları

Yasemin çayının fazla tüketilmesi sonucu zararları meydana gelebilir. Bunlara yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar da çok nadir de olsa rastlanmıştır. Peki yasemin çayının zararları nelerdir?

Her bitki çayı gibi yasemin çayı da fazla tüketilmemelidir. Günde 2 fincan yasemin çayından yukarıya çıkmak tehlike yaratabilir. Haricinde ise görülebilecek sıkıntılardan birisi fazla kafein içermesidir.

Yasemin çayı fazla kafein nedeniyle kaygı, huzursuzluk, titreme veya mide sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bu nedenle fazla tüketmek bu tarz sorunlar doğurabilir.

Bir diğer zarar ise hamilelerde risk oluşturabilmesidir. Bunun başlıca sebebi de yine kafeindir. Bu nedenle hamile kişiler yasemin çayını sınırlandırmalıdır veya tüketmemelidir. Tüketecekse de günlük kafein ihtiyacını yalnızca yasemin çayından karşılamalıdır.

Yasemin çayının bir diğer zararı ise demir eksikliği olan kişilerde risk oluşturmasıdır. Demiri absorbe etme kabiliyetini azaltan kateşinler içerdiği için bu bireylerde tüketimi durdurulmalıdır. Bunlara hamile kadınlar, küçük çocuklar ve diyetteki insanlar da dahildir.

Özet olarak yasemin çayı genellikle güvenlidir. Ancak demir ve kafeine duyarlı olan bireylerde risk taşıyabilir. Yalnızca çok tüketilirse kafeine duyarsız olan veya demir eksikliği bulunmayan kişilerde de risk doğabilir. Haricinde ise yasemin çayının zararları yoktur.

 

16259