Yalnız Efe Kitabının Kısa Özeti, Kahramanları ve Konusu

Türk hikayeciliğinde önemli bir yeri olan Ömer Seyfettin’in kısa hikayelerinden biri olan Yalnız Efe birçok insan tarafından sevilerek okunmuş ve daha sonra film senaryosu olarak da kullanılmıştır. Yalnız Efe kahramanları ve kısa özeti ile ilgili bir içeriği sizler için hazırladık.

Bu içerikte ve Yalnız Efe Kitap Kısa Özeti Kahramanları Konusu Kitap Özeti Edebiyat hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Yalnız Efe Konusu Nedir?

 

Yalnız Efe halk arasından olan kadın bir halk kahramanının çevresindeki halka zarar veren zalimlere karşı yapmış olduğu mücadeleleri anlatan bir hikayedir. Hikayenin kahramanı olan Kezban babasının uğramış olduğu saldırı sonrası halk arasından çıkararak mücadele etmeye başlar ve halkın kahramanı olmayı başarır.

 

Yalnız Efe Kitap Özeti

 

Hikayede eski dönemlerde halk arasında Yörük hoca namıyla tanınan dürüst ve sevilen bir karakterin Eseoğlu adındaki zalim bir kişi ile alacak meselesi yüzünden öldürülmesi ile başlamaktadır. Eseoğlu içinde bulunduğu halka çeşitli zorbalıklarla zulüm etmektedir. Halkın topraklarını ele geçirmek ve para ve haklarını gasp etmek gibi kötü işleri yapan biridir. Yörük hoca ile para alışverişi yaptıktan sonra Yörük hocaya parasını ödemediği gibi yanındaki kişilerin onu öldürmesine de neden olur.

Bu durum karşısında babasının Eseoğlu ve adamları tarafından öldürüldüğünü duyan Kezban olayın iç yüzünü öğrenmesine rağmen başka bir çözüm yolu bulamadığı için dağa çıkarak yalnız yaşamaya başlar. Halk arasında böylelikle yalnız efe olarak da kabul edilir.

Zamanla kendini savunmada ve saldırıda geliştiren yalnız efe Eseoğlu’nu ve adamlarını öldürerek babasının intikamını alır. Bu olaydan sonra haksızlık ve zulüm yapan herkes karşısında yalnız efeyi bulmaktadır. Hayatını bu şekilde zulme karşı adayan bir kişi haline gelir.

 

Yalnız Efe Hikayesinin Kahramanları

 

Kezban: Yörük Hoca’nın kızı olarak yaşarken babasının öldürülmesine karşı intikam için zalimlerle mücadele etmek için dağlara giderek yalnız Efe olmaktadır. Hayatı boyunca yalnız yaşadığı ve zalimlerle mücadele ettiği için bu adı almıştır.

Eseoğlu: Halka zulüm eden kötü bir karakterdir. Halka zalimlik yaparak hayatını sürdürür. Yaptıkları kötülüklerle halkı sindirmişlerdir.

Yörük Hoca: Köyde ve çevrede sevilen saygı duyulan bir kişidir. Kezban’ın daha sonra yalnız efenin babasıdır.

Hikayede geçen mekan ve olayın yönü Yörük Hoca’nın Eseoğlu tarafından öldürülmesi ve Kezban’ın bu olaylardan sonra dağa çıkması ile Efe olması sürecini konu edinen bir hikayedir.

Xxo2mgqu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir