SinopluKoca

Ya Olduğun Gibi Görün Ya da Göründüğün Gibi Ol Sözünün Anlamı

Ya Olduğun Gibi Görün Ya da Göründüğün Gibi Ol

Kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan Mevlana Celaleddin Rumi tarafından sarf edilmiş bu söz aslında günümüz sahte yaşamlarına ibret olarak gösterilebilir. Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol sözünde kişinin olmadığı gibi göstererek kendisine çıkar sağlamasının ne denli yanlış olduğunu vurgulanmaktadır. Aynı durum göründüğü gibi olmayan içten pazarlık hissine kapılmış insanlar için de geçerlidir.

İçeriğimizde ve Olduğun Gibi Görün Göründüğün Gibi Ol Sözün Anlamı Atasözleri Özdeyişler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ya
Ya Olduğun Gibi Görün Ya da Göründüğün Gibi Ol Sözünün Anlamı

Herkesin şeffaf bir biçimde kendisini yansıtması gerektiği, dürüstlükten taviz vermeyerek yaşamını sürdürmesi gerektiğinin altı çizilmiştir. Sahteliğin elbet ki ortaya çıkacağını söyleyen Mevlana ise bunu bir şiirle bize sunmuş ve günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Çıkar, rant ya da başka bir amaç uğruna olduğundan farklı davrananların bu şekilde kendilerine ve başkalarına ciddi zararlar vereceği ana fikirleri arasındadır.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin o meşhur şiiri şu şekildedir.

Güneş gibi ol şefkatte, merhamette.

Gece gibi ol ayıpları örtmekte.

Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte.

Ölü gibi ol öfkede, asabiyette.

Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Celaleddin Rumi Kimdir?

Mevlana Celaleddin Rumi 13.yüzyılda Anadolu’da yaşamış bir ilahiyatçı, tasavvufçu ve mistik şairlerdendir. Global çapta duyulmuş bir isim olup Amerika’da en çok satan şair unvanıyla anıldığını vurgulamak gerekir.

Toplum tarafından en çok bilinen şiirinin bir parçası olan ‘’Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’’ sözü günümüze kadar ulaşmayı başarmış olup günümüze de ışık tutmaktadır. O dönemlerde kaleme alınmış olan bu cümlenin aslında güncel insan yaşamına da ayna tuttuğunu söylemeliyiz. Karşılıklı çıkar ilişkilerinden dolayı, ranttan kazançtan dolayı dürüstlükten uzaklaşmamak gerektiğinin altı daha o zamanlar çizilmiştir.

RcxzRrSo
Exit mobile version