Van İçin Detaylı Hava Durumu

Van Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bu içerikte ve Van Hava Durumu Detaylı Hava Durumu Van Hava Durumu Van’da Hava Hava Tahmini Meteoroloji ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Van Hava Durumu Tahmini

Van için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

VAN

Van için 5 Günlük Hava Tahmini

VAN

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Van

Van’ın kahvaltısıyla, gölüyle ve eşsiz doğasıyla ünlü olduğunu söylemeye gerek yok. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan şehrin artan nüfusu ve her zaman dikkat çeken kültürüyle fark yarattığını da vurgulayabiliriz. Özellikle günümüzde Yukarı Murat Van bölgesi olarak adlandırılan alanda en dikkat çekici şehirlerin başında geliyor.

Ki zaten nüfusuyla da bunu ortaya koymayı başarıyor. 2022’de açıklanan rakamlar baz alındığında Van nüfusu 1 milyon 149 bin 342 şeklinde lanse edildi. Ki bu rakamların demografik incelemesini yaptığımızda da 563.488 kadının, 585.854 erkeğin yaşadığını görebiliyoruz. Şehrin plaka kodu 65 iken, telefon alan kodu olarak ise 0432 kullanılmaktadır. 

Van Coğrafi Konum

Van coğrafi konumu gereği İran ile sınır şehridir. Dolayısıyla önemli bir jeopolitik noktada yer aldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda Van’ın kuzeyinde Ağrı ile sınırı bulunmaktadır. Batıda Bitlis, güneyde Hakkari ve güneybatıda da Siirt ile sınır komşusudur. Doğu kanadı İran’a bakar ve Van Gölü kıyısında da toprakları bulunur. 

Doğu Anadolu bölgesinde şaşırılmayacak bir oran olan %53’lük dağlık alan ortalaması aslında biraz düşük gibi değerlendirilebilir. Aladağ ve Tendürek dağları şehir sınırları içerisindedir. Toplam 20.921 kilometrekarelik bir alanı kapsadığından dolayı Türkiye’nin en geniş yüzölçümüne sahip şehirleri arasında yer aldığı söylenebilir. Kilometrekare başına 55 kişi düşen şehirde nüfus yoğunluğu yüksektir. 

Van’da Hava Koşulları

Van’ın iklimi karasal iklimdir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan her şehir gibi Van’da da kışlar oldukça soğuk ve sert geçer. Fakat yaz ayları hem sıcak hem de kurak olarak tanımlanabilir. İlkbahar sürecinde çok fazla yağış gözlemlenmesi havaları bir miktar yumuşatabilmektedir. Tabii ki kış mevsiminde yağan kar yağışı burada ön plana çıkarılmalıdır. 

Keza Van’da hava durumu kış aylarında soğuk ve sert geçerken yaklaşık 3 aylık bir süreçte de kenti beyaz bir örtü kaplar. Kar yağışıyla geçen gün sayısı ortalama 90 civarındadır. Ortalamalara bakıldığı zaman en sıcak ay Temmuz olup 37.5 derece sıcaklık ölçülmektedir. En soğuk ay olarak ise Ocak ayı -28.7’ye kadar düşen sıcaklıkla termometrelere yansımaktadır. 

Van Tarihi ve Kültürü 

Van tarih ve kültür açısından değerlendirildiğinde insanlık tarihinin en köklü geçmişine kadar ulaşabilmektedir. Öyle ki Kalkolitik döneme kadar uzanan, M.Ö 7.000’li yıllara kadar süren bir insanlık tarihi geçmişine ev sahipliği yapmaktadır. Hurriler net olarak M.Ö 2.000’li yıllarda Van Gölü civarından başlayarak yerleşim yerlerini kurmuşlardır. 

Direkt bulgular ve yazılı kaynaklar neticesinde bile 4.000 yılı aşkın bir süredir insan yerleşimine ev sahipliği yapmaktadır. Ki zaten Van Kalesi baz alındığında 3.000 yıl önce inşa edilmiş ve insanlardan kalma bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yedi kilise, Süleyman han camii, Van evleri, kızıl minareli cami görülmeye değerdir. Savatlı gümüş, ceviz ağacı oymacılığı ve Van kilimi ise en önemli kültürel miraslarıdır. 

Van Mutfağı


Van kahvaltısı diye bir gerçek olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Aynı zamanda kahvaltıda da mutlaka Van balı tüketildiğinden söz etmeden geçmemeliyiz. Van otlu peyniri yine efsanevi bir lezzet olarak Türkiye’nin dört bir tarafında arz talep dengesi yaratmaktadır. Gavut, tuzlu balık, ciğer köftesi, kete, tandırda Van balığı ve Kürt köftesi direkt olarak Van’da denemeniz gereken lezzetlerdir. 

Yine acem köftesi olarak da bilinen etli köfte kesinlikle önerilecek bir lezzettir. Sütlü buğday, keledoş ve çılbır gibi lezzetler Van’da bir hayli popülerdir. Kış yoğurdu ile turşu ise soğuk dönemler için vazgeçilmez bir seçeneğe dönüşürken sofralarınızdan eksik olmayacaktır. 

van hava durumu, hava durumu van, van için hava durumu, van hava durumu saatlik, van hava durumu yarın, van saatlik hava durumu, van hava durumu 2022, van rüzgar durumu, van meteoroloji hava durumu, van gerçek hava durumu

51313