Üzüm Üzüme Baka Baka Kararı Atasözü Ne Anlama Gelir? Ana Fikri Nedir?

Üzüm üzüme baka baka kararır

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünü ailenizden, yakınınızdan mutlaka duymuşsunuzdur. Ana fikrine bakacak olursak: Sürekli beraber yaşan, vakit geçiren kişilerin karakterlerinde zaman geçirdiği kişiye benzer durumlar görülebilmektedir. 

Bu yazıda ve Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü Anlamı Ana Fikri Ne Anlama Gelir Türk detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Üzüm
Üzüm Üzüme Baka Baka Kararı Atasözü Ne Anlama Gelir? Ana Fikri Nedir?

Herkesi çok sayıda arkadaşı olabilir ama sürekli zaman geçirdiği kişi sayısı azdır. En iyi arkadaşınızı düşünün, onunla senelerce birlikte zaman geçirdiğinizde iyi ya da kötü yönlerini kendinizde bulabilirsiniz. Bu çocuğun huyu suyu değişti lafı da üzüm üzüme baka baka kararır lafını kanıtlar niteliktedir. 

Bazı arkadaşlıklar vardır ki kardeşlikten ötedir. Üzüm üzüme baka baka kararır sadece arkadaşlık değil, ailesel olarak etki gösterebilir. Evlendiğinizde eşinizle çok zaman geçirirsiniz ve birbirinizin huyları sizde de görülmeye başlayabilir. Normalde tepki vermediğiniz bir olaya sinirlenmeye başlayabilirsiniz. Aksi bir durumda, önceden öfkelendiğiniz şeylere sakin de kalabilirsiniz.

 Partneriniz size iyi huylar kazandırabildiği gibi kötü huylar da kazandırabilir. Belirli bir yaşa eriştikten sonra huy değişikliği daha az görülse de genç yaşlarda etkilenme daha yüksektir. Çünkü karakterin şekillenme zamanıdır ve kimlerle zaman geçirdiğiniz geleceğiniz ve karakteriniz için de çok önemlidir. O yüzden kiminle arkadaşlık edeceğiniz iyi bir mesleğe sahip olup olamayacağınızın da göstergesi olabilir. 

Türk Dil Kurumunda üzüm üzüme baka baka kararı sözünün anlamı: Sürekli birlikte zaman geçiren, arkadaşlık yapanların birbirlerine huy aşılaması durumudur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir