Uzak Doğu Yemek Çubuklarının Kullanımı

Uzak doğu mutfağının geleneksel bir mutfak gereci olan yemek çubukları, son zamanlarda tüm dünyada kullanıma yayılmış durumdadır. Chopstick olarak da bilinen b..

Uzak doğu mutfağının geleneksel bir mutfak gereci olan yemek çubukları, son zamanlarda tüm dünyada kullanıma yayılmış durumdadır. Chopstick olarak da bilinen bu çubuklar, bambu malzemeden ve plastik, metal gibi metaryelden yapılmaktadır. Bir çok lokantada tek kullanımlık olarak servis edilmektedir. Yemekleri iyi bir şekilde tutabilmesi için uç kısımları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Geleneksel çubuk tasarımda, gövdeler Japon kültürüne ait çeşitli semboller ile süslenmektedir.

Uzak Doğu Yemek Çubuklarının Kullanımı

Uzak doğu yemek çubuklarını doğu bir şekilde kullanmak için doğru tutulması önemlidir. İlk denemede kolay alışılamayan ve biraz pratik yapılması gereken bir araçtır. Doğru tutuş şekline alıştıktan sonra yemekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Japon yemek çubuklarının en doğru tutulması için çubuklardan birinin orta üst bölümünün işaret parmak ile başparmak arasında yer alan boşluğa dayanması gerekmektedir. Uç kısmının ise yüzük parmağının ucu ve üstü ile desteklenmesi gerekmektedir. Diğer çubuğu da bir parmak boyutunda yukarıda olacak şekilde uç kısmının başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırılıp sabitlenmesi gereklidir. Çubuklar ile yeme hareketlerinin kısıtlanmaması için orta bölümlerden değil biraz üstten tutulması önemlidir. Tutuşu doğru bir şekilde yaptıktan sonra alttaki çubuk sabit, üstteki çubuğu hareket ettirerek yemeklerin sıkıştırılarak tutulmasını sağlamalısınız. Böylece rahatlıkla yemeklerinizi tüketebilirsiniz. Çubuklarla yemek yerken, serçe parmağınızın yüzük parmağını desteklemesi gerekmektedir. Japon yemek çubukları ile balık, suşi gibi iri parçalı yiyecekleri tüketebilirsiniz. İri parçalı besinler daha rahat kavranabildiği için tercih edilmektedir. Yumuşak besinler, çubuklar yardımı ile rahatlıkla bölünebildiği için çatal gibi malzeme kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. Japon ve çin mutfağında yaygın olarak yapılan iri malzemeli sebze çorbalarını da çubuklarla tüketebilirsiniz. Bunlar için özel bir kaşık yardımı ile sebzelerin toplanması sağlanmaktadır. Kaşık yoksa eğer, çorbanın içindeki sebzeler çubuklarla yenilir, kalan çorba suyu ile kase ile içilir. Japon mutfağının en yaygın yemeklerinden olan pirinç pilavını da çubuklar ile tüketmek mümkündür. Lapa olarak pişirilen Japon pilavındaki taneler birbirine yapıştığı için çubuklarla rahat bir şekilde tutulabilmektedir. Bu çubuklar sayesinde bir çok yemek için kaşığa ihtiyaç duymadan beslenebilirsiniz. 20759