Tuğ İsminin Anlamı

Tuğ İsminin Anlamı

Tuğ İsminin Anlamı İsimler hayatta varoluşumuzu etkilediği karakterimizle de direkt ilişkili bir durumdur. Bu bağlamda ebeveynler çocukları için isim arayışlarında özellikle son yıllarda daha da seçici davranmaktadır. Tuğ isminin anlamını inceleyeceğimiz bu yazıda size rehber olacağımızı umuyoruz.

Tuğ isminin TDK’deki anlamına baktığımızda padişahların ve vezirlerin başlarına taktıkları başlıklardaki tüy veya püskülden olan süs olduğunu, diğer bir anlamının ise bazı kuşların tepelerinde bulunan uzunca tüy olduğunu görüyoruz. Eski bir isim olan Tuğ ismi Türkçe kökenli ve erkeklerde kullanılan bir isimdir.

Tuğ isminin Türk tarihindeki önemi de yadsınamaz. Eski devlet geleneklerinde hükümranlık yani egemenlik sembolü anlamı taşıyan Tuğ ismi, genelde at kılından yapılan ve sancak tepesine takılan bir sembol anlamında kullanılır. Bu açılardan bakıldığında da tarihi anlamları olan bir isimdir.

Eskiden kahve gibi mekânlarda hoş öyküler anlatan ve taklitler yapan meddahların da bir simgesi olarak kullanılan tuğ, kişileri mekâna toplamada etkili bir araç, simge olarak kullanılmıştır. Bu anlamda sanatsal açıdan da bir anlam kazanır. Mısır darısının erkek organı, tavukların kuluçka durumu gibi yerel Türkçe ’de çeşitli anlamlarda kullanılan bu isim birçok alanda farklı anlamlarda karşımıza çıkıyor.

Tuğ ismi günümüzde kullanımı yaygın bir isim değildir. Yapılan istatistiklere göre ülkemizde en çok kullanılan 11161. isimdir. Tuğ ismi Kur’an da geçer mi diye merak edenler içinse bu ismin Kur’an da geçmediğini söyleyelim. Peki, Tuğ ismi caiz midir yani kullanımı dinimizce uygun mudur diye baktığımızda ise İslami açıdan caiz olduğunu, kullanımında bir sakınca olmadığını görüyoruz.

İsimlere göre kişilik ve harf analizi durumları günümüzde oldukça popüler bir durumdur. İsimlerin kendisini taşıyan kişiye bazı özellikler yüklediği ve kişiliğini yansıtan bir araç olduğu düşünülür. Bu açılardan Tuğ isminin kişilik analizine baktığımızda fedakâr, merhametli, sadık, güvenilir, sevdiklerine karşı oldukça şefkatlidirler ve genellikle çevreleri tarafından sevilen kişilerdir. Olumlu yönlerine ayrıca baktığımızda sadakatli, sahiplenici, paylaşımcı, dürüst, sabırlı kişiler olduğu görülür. Olumsuz yönleri içinse rahatına düşkün, tereddütlü ve kararsız yapılı oldukları söylenebilir. Tuğ ismine sahip kişilerin fiziksel özellikleri içinse uzun boylu, yüz hatları düzgün ve belirgin, dalgalı saçlı ve açık renkte göz rengine sahip oldukları söylenmektedir. Tuğ isminin harf analizini yaptığımızda ise; T: Duygularını belli edemeyen, U:Durağan yapılı, aceleci olmayan, Ğ: Azimli ve mücadeleci oldukları söylenir. Tuğ ismine sahip kişilerin sanatsal yönü güçlü olduğu bu anlamda tiyatro, oyunculuk, yazar, şarkıcı gibi meslek dallarında başarılı oldukları görülür. Genellikle de insanlığa hizmet eden meslekleri tercih ettikleri görülür. Bu isimdeki isimler genel olarak ikili ilişkilerinde romantik ve duygusaldırlar. Sevdiklerine karşı şefkatli, tutkulu ve cömerttirler.

tug-isminin-anlami-83021
Tuğ İsminin Anlamı

Tuğ ismine benzer isimlere; Ertuğrul, Göktuğ, Tuğrul, Altuğ, Tuğba, Tuğçe, Aytuğ gibi günümüzde kullanımına daha çok rastladığımız isimleri örnek olarak verebiliriz. Tuğ ismine sahip ünlüleri araştırdığımızda ise bu isme sahip bir ünlü olmadığını görüyoruz. Daha çok benzer isimlerdeki haliyle kullanımı ile karşımıza çıkan bu ismin kullanımının yaygın olmadığını ülkemizde yapılan istatiksel verilerde de görüyoruz.

Türk tarihinde ve yerel Türkçe’de derin anlamlara sahip olan ancak günümüzde kullanımı gün geçtikçe azalan Tuğ isminin anlamını birçok açıdan bu yazıda ele almış olduk. Taşıdığımız isimlerin insan kişiliğinde ve hayattaki seçimlerinde etkili olduğunu yapılan araştırmalar neticesinde görüyoruz. Araştırmamızın isim koyarken bu etkene önem veren kişilere yardımcı olmasını ve bu anlamda ele aldığımız bu yazının rehber olmasını umuyoruz.

Tuğ isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bazı kuşların tepelerinde bulunan uzunca tüy, sorguç.
  • 2 – Padişahların ve vezirlerin başlarına taktıkları başlıkların ön tarafında bulunan tüy veya püskül biçimindeki süs.
  • 3 – Eskiden paşalara verilen at kılından yapılmış sorguç

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Tuğ ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Tuğ ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Tuğ ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Tuğ ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Tuğ ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Tuğ isminin Türkiye sıralaması

Tuğ en çok kullanılan 11161. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 5871. isimdir.

Tuğ ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Tuğ isminin Harf Analizi

Kişiye Tuğ ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

Tuğ İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Tuğ ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Tuğ isminin anlamını gözden geçirin!

Tuğ İsminin Numerolojisi

Tuğ isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
U: yirmi beş
Ğ: dokuz
TOPLAM: 58

Tuğ ismini taşıyan bazı ünlüler şunlardır:

  1. Tuğba Ekinci: Türk şarkıcı ve oyuncu.
  2. Tuğba Yurt: Türk şarkıcı ve söz yazarı.
  3. Tuğba Büyüküstün: Türk oyuncu ve model.
  4. Tuğba Özay: Türk oyuncu ve model.
  5. Tuğçe Kazaz: Türk manken ve televizyon sunucusu.
  6. Tuğçe Güder: Türk milli güreşçi.

Bu listedeki kişiler, Tuğ ismini taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

68580