Ticari Kredi Kartı Kullanım Amacı ve Asgari Ödeme Tutarı

Ticari Kredi Kartı Kullanım Amacı ve Asgari Ödeme Tutarı Ticari bir işletme adına çıkarılan ve ticari harcamalarda kullanımı gerçekleştirilen, bu kartlara tanınan özel avantajların bulunduğu bir kart türü olan şirket kartı, pek çok kişinin sorduğu şirket kartı nedir sorusun cevabı olarak verilebilir.Aynı zamanda da bünyesindeekstra taksit, puan biriktirme gibi işlevlerin de yer aldığı kredi kartı türüdür. Şirket kartları, şahıs firmaları veya tüzel şirketler tarafından kullanıma uygundur. Ancak bireysel müşterilerin kullanımına sunulamaz. 

Şirket kredi kartı ile ticari kredi kartı aynı kart tipini belirtir. Bu kapsamda ticari kart nedir sorusu için açıklanan tanımlar, şirket kredi kartlarını da kapsar. Bir başka deyişle ikisinin de kullanım amacı aynıdır.

Ticari Kredi Kartının Kullanım Amacı Nedir?

Ticari Kredi Kartının Kullanım Amacı Nedir?

Kişilerin ticari kredi kartı nedir sorusuna cevap verilmesinin ardından sunduğu avantajlara da değinmek gerekir.Firmaya ait olan harcamaların ticari kart ile yapılması mümkündür. Nakit para, çek veya senet yardımı ile alınabilecek ürünler, ticari kart ile kırk güne kadar vadeyle alınabilir.  Yapılan alışverişler, şirket kredi kartlarına tanınan ekstra avantajlar ile birlikte taksitlendirilebilir.

Ticari kredi kartı hesap özeti erteleme, vade öteleme gibi alternatiflerin kullanılmasıyla da borçların ertelenmesi mümkündür. SGK, BAĞ-KUR, fatura ve vergi ödemeleri de kart kullanılarak gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda da faturalar otomatik ödeme talimatıyla kredi kartına bağlanabilir, bu şekilde faturaların takip etme yükünün ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Şirket Kartının Sunmuş Olduğu Avantajlar

Nakit avans ve taksitli nakit avans alternatifleri sayesinde nakit gereksinimleri anlık olarak karşılanabilir. Kredi kartı ekstresinin ortalama %10’luk bölümünün ödenmesi ile uygun minimum ödeme avantajından faydalanılabilir. İşletmelere ait harcamaların daha rahat kayıt altına alınması sağlanabilir. Aynı zamanda şirket kartı avantajları olarak firmaya ait olan harcamaları şirket kartı ile yapılması halinde harcamaların bilançoya yansıtılmasını sağlanabilir ve bu şekilde vergi indirimlerinden yararlanabilmesi mümkün hale gelir.

Belirli sektörlerde bireysel kredi kartlarına uygulanmakta olan taksit sınırlarını firma kartı ile aşılması sağlanır. LKS limiti nedeniyle kişisel olarak alınamayan tutarda limit şirket kartı ile alınabilir. Ticari ek kartlar ile personellere belirli tutarda kredi kartı limiti temin edilebilir, bu şekilde işletme giderlerinin kolayca karşılanması gerçekleştirilebilir.

Firma Sahipleri Açısından Ticari Kart Tercih Edilmesi

Firma Sahipleri Açısından Ticari Kredi Kartı Kullanım Tercih Edilmesi

Firma Sahipleri Açısından Ticari Kredi Kartı Kullanım Tercih Edilmesi Firmalara sunulan ticari kredi kartı avantajları oldukça fazla yer alır vediğer ek fırsatlarla birlikte şirket kartı avantajları listesini daha da genişletmek mümkündür. Firma sahiplerinin ticari kredi kartı müracaatı yapmaları fayda sağlayan bir durumdur. Bu sayede bireysel kredi kartıyla yapılamayan pek çok işlemi sağlanabilir, harcamalardan ekstra kazanç elde edilebilir.

İşletmelerin nakit döngüsü, firmanın varlığını sürdürmesi ve büyümesi amacı doğrultusunda en önemli öğelerden birisidir. Birçok işletme, harcama ve mal alımı için çek, senet, kredi veya nakit para gibi ürünleri tercih eder ve her bir kullanımda pek çok maliyetler alınabilir. Bankalar, ticari kredi kartlarından ya hiç masraf almazlar veya masraf tutarını mümkün olduğunca düşük tutarlar.

Ticari Kart Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Mal alımlarını veya harcamaları ticari kredi kartıyla hayata geçirmek, işletmeye ciddi anlamda bir katkı sunar.Ayrıca ticari kredi kartı başvurusu bankaların web sitelerinden, mobil şube veya internet bankacılığından gerçekleştirilebilir. Arzu edilmesi halinde şubeden de şirket kartı müracaatı yapılması mümkündür. Ticari kredi kartı müracaatı için gerek duyulan belgeler de oldukça önemlidir.

Şirket kartı için gerekli belgelerle birlikte banka şubesine gidildiği zaman öncelikle ticari hesap açılacaktır. Firmaların mali verilerinizin tutarlılığı, borçların düşük, gelir ve kârın yüksek olduğu durumlarda daha yüksek limitli ticari kredi kartı almaları mümkün hale gelecektir. Şirket kredi kartı ile yapılan bir harcamanın ödemesi, son ödeme tarihi de hesaba katılarak ortalama kırk günde ödenir.

Ticari Kredi Kartı ile Normal Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerden Meydana Gelir?

İnsanlar tarafından merak edilen konulardan biri de ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki fark konusudur. Kurumsal kredi kartı avantajları, bireysel kredi kartlarına göre daha fazla alana sahiptir. Ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki fark sayıca bir hayli fazladır. Şirket kartlarından elde edilen harcamalar, harcama çeşidine göre vergiden düşürülebilir.

Akaryakıt, cep telefonu, gıda gibi özel sektörlerde bireysel kartlar ile daha az taksit sunulurken, ticari kredi kartlarına uygulanmakta olan taksit sınırlaması daha esnek bir konumdadır. Şirket kartı minimum ödeme oranı, bireysel kartlara göre daha azdır. Şirket kartı tercih eden firmalar, bankaların çeşitli hizmetlerinden ücretsiz bir biçimde yararlanabilirler.

Ticari Kart Limitleri Değişiklik Gösterir Mi?

Günümüz koşulları içerisinde ticari kredi kartı limitleri bankadan bankaya farklılık gösterebilir ve şirketin büyüklüğü, borç tutarı, başka ürünlere bağlı olarak kaynaklanan ödemelerin düzeni, şirketin geçmişi, bankadaki etkinliği gibi faktörlere bağlı şekilde artıp azalma eğilimine girebilir. Bir banka ile ayrıntılı bir biçimde çalışan ve diğer ticari ürünlerin kullanılması durumunda yüksek limit alma fırsatı artmış olacaktır.

Ticari kredi kartı limiti genel itibari ile 10.000 TL’den başlar ve daha yüksek tutarlara kadar ilerleyen bir süreç izler. Bankalar, şirket kartı limitine bağlı olarak çeşitli teminatlar isteyebilirler. Bazı şirketlere imza karşılığı direkt olarak limit açılması mümkünken bazı şirketlerden ipotek, nakit blokesi, taşıt rehini gibi ek teminatlar talep edilebilir. Şirketler için ticari kredi kartı için gerekli belgeler ise farklılık gösterebilir.

Ticari Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Ticari Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Bankalar tarafından ticari kredi kartı asgari ödeme oranı genel itibari ile %10 olarak uygulanır. Ancak bireysel kredi kartlarında bu oran daha da yüksek düzeylerde seyir eder. Bu yönden bakıldığı zaman şirket kartlarının bireysel kartlara göre daha avantajlı olduğu net bir biçimde görülür. Şirket kartı minimum ödeme oranı, hesap özeti dönemi içerisinde ödenmesi gereken asgari borç tutarını ifade eder.

Bankaların her şirkette olmasını talep ettiği türden birtakım şartlar mevcuttur. Eğer şirketin gelir/borç durumunda bir olumsuzluk durumu yer almıyorsa başvurun kabul görme ihtimali yüksektir. Aksi takdirde şirket kartı koşullarının sağlanmaması durumunda başvurular reddedilebilir. Ticari kart alma koşullarında da belirlenmiş özel şartlar söz konusudur.

Ticari Kredi Kartı İçin Gerek Duyulan Evraklar

Ticari kredi kartı için istenen belgeler, her banka tarafından mutlaka talep edilir. Şirketin şahıs firması veya tüzel şirket olmasına bağlı şekilde Ticari kredi kartı için gerekli evraklar farklılık gösterebilir.Şahıs firması şirket kartı başvurusu için gerekenler ise vergi levhası, şahıs firması sahibinin kimliğinin aslı veya fotokopisi, noter tasdikli imza beyannamesi, oda Kayıt Belgesi ya da faaliyet belgesi istenebilir.

Ancak bu belgeyi her banka talep etmez. Tüm bunlara ek olarak son 2-3 yıla ait İşletme Defteri Hesap Özeti veya Detay Mizan ve Vergi Beyannameleri (Muhasebeciden alınabilir) şeklinde sıralanabilir. Şirketler için Ticari kredi kartı için gerekli belgeler ise farklılık gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap