Takva Ne Demek? Takva Sahibi Olabilmek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Her mümin takva sahibi olmayı ister. Tabii, bu durum olmak istiyorum denilince olmuyor. ALLAH’ın Resulü: Kuşkusuz ki benim dostlarım müttaiklerdir (takva sahibi kullar) demiştir. Bu yüzden de birçok mümin bu şerefe nail olmak ister. Bu kadar değerli bir unvan sahibi olabilmek için neler yapılır? Hangi dualar edilir? Merak edilen, sık sorulanları sizler için yanıtladık.

Her mümin için güzel ahlak önemlidir. Bunun olabilmesi için de sorumluluk almaktan kaçınmama ya da bunları yerine getirecek karaktere, akla sahip olmalıdır. İmran Suresi 102.ayette der ki: Rabbinize karşı takva sahibi olunuz! Yani, kulları olarak Rabbimizin gazabından çekinmeli, O’nun onaylamadığı şeyleri yapmamalıyız. Böyle bir ahlaka nail olabilmemiz için de ilk olarak takva sahibi unvanını alabilmelidir. Bunu sağlamak için de sorumluluk şarttır.

Hepimizin Rabbimize karşı yükümlülükleri vardır. İlk olarak Rabbimize, ardından Rabbimizin diğer varlıklarına da mesuliyetlerimiz var. Teknoloji geliştikçe, çağlar ilerledikçe, kullar farklı şeylerle oyalanmaya başladı ve hayatın eğlencesine kapılıp gitti. Yani, yasak şeyleri, hataları, günahları çok çok işlemeye başladı. Sayısız şekilde utanmazlık, şerler, hayatından memnun olmayan, Rabbine isyan edenler çoğaldı. Bu kadar olaya rağmen, Rabbini her daim anan ve takva sahibi unvanını almak isteyenler vardır. Bakara Suresi 117.ayetinin kün fe yekun bölümünde: Rabbimiz ol der ve o da anında oluverir. Bu ayeti öyle yürekten benimsemeliyiz ki takva sahibi olmaya yaklaşalım.

Takva sahibi olabilmek için ilk olarak, bizleri Rabbimizin yolundan alıkoyan bütün şeyleri geride bırakmalıyız. Bunun mümkün olması da yürekten bir inanç ve imanla mümkündür. Takva unvanını alan kullar ne gibi özelliklere sahip? Neler yapılır? ALLAH’ın Resulünün ettiği takva duasını ve bununla ilgili ayeti kerimeleri, hadisi şerifleri bilmekte fayda var.

Şüphesiz ki şu âlemde gelmiş geçmiş takva sahiplerin en yücesi kimdir desek hepimiz Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in ismini söyleyecektir. Zira ALLAH’ın Resulü, bütün yaşamı boyunca öyle güzel bir ahlaka sahipti ki, O’nun yaptıklarını görenler, düşündüklerini bilenler hayran kalırdı. Rabbinin rızasını gözetmesi ve O’nun yapmayın dediklerini yapmaması ile bilinirdi. Yaptığı her ibadette sürekli Rabbinin adını anar ve tefekkürün ne kadar önemli olduğunu bilirdi.

Hz. Aişe Annemi bir rivayette şunları anlatmıştır: ALLAH’ın Resulü, bütün anlarında Rabbine zikir durumundaydı. Rabbine zikir etmeden evvel oturmaz ve doğrulmazdı. Rabbinin, yarattıkları her daim izlediğini, duyduğunu, alelade veya saklı yapılan her şeyi bildiğinin farkındaydı. Kendi çevresindekine ve ümmetine de aynı şekilde davranmalarını önerirdi.

Takva Sahibi Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Hz. Osman’ın anlattığı rivayetlere baktığımızda takva unvanını alabilmek için beş özelliğe sahip olmak gerekir.

  1. Rabbine dost olan kişilerle birlikte zaman geçirirler.
  2. Nefsine zayıf düşmez, ağzından çıkanlara dikkat ederler.
  3. Nefis zayıftır, eğlenceyi gördü mü oraya yönelir, bu kişiler ise fani dünyadaki bu şeylerin zararlı olanlarını bilir ve uzak durur. İslam’da kendi şahıslarına ufacık bir olay nasip olunca onu bile büyük zenginlik sayarlar.
  4. Helale haram bulaşmasın diye endişelenmelerinden dolayı helalden emin dahi olsalar tamamıyla doymadan kalkmayı bilirler.
  5. O kadar alçakgönüllü kişilerdir ki, bütün herkesin kurtuluşa erdiğini ama şahsının ziyan olduğunu aklından geçirirler. 

Takva Sahibi Unvanını Alabilmek için Ne Yapmak Gerekir?

ALLAH’ın Resulü, takva sahibi olabilecek kişiler için bir hadiste şundan bahsetmiştir: Bak! Sen ki ne kırmızıdan ne de siyahtan üstün değilsin. Anca ve ancak takva sayesinden üstün olabilirsin. Bu hadiste bizlere anlatılmak istenen, kulların üstünlüğü Rabbimize karşı yükümlülüklerimiz, verdiği emirleri yerine getirmemizdir. Kullar içinde bunun imkânı yoktur.

ALLAH’ın yarattığı kullardan birisi Hz. İsa’ya yaklaşarak şunu sormuştur: Ey hayır ve iyiliklerin muallimi! Kullar Rabbine karşı nasıl takva sahibi olur? Hz. İsa ise cevaben şunları demiştir. Bu basttir: Rabbini yürekten, candan, hakkını vererek seversin, Rabbinin rızasını kazanmak için kudretin el verdiği kadar hayırlı işler yaparsın. Dünya’daki insanlara şahsına nasıl acıyarak merhamet gösteriyorsan onlara da göstermelisin.

Ayrıca dedi ki: Senin hoşlanmadığın şeyleri sen de başka kullara karşı yapma! İşte o vakit Rabbine karşı hakkını vererek takva sahibi olabilirsiniz.

Takva Sahibi Olmakla Alakalı Hadisi Şeriflerin Listesi

Takva sahibi derecesine ulaşabilmek için ALLAH’ın Resulünün hadislerini de bilmek gerekir.

Kullar arasında, bana yani ALLAH’ın elçisine yakın olacak kişiler, hangi kul olursa olsun, nerede yaşaras yaşasın, Rabbine karşı takva sahibi kişilerdir. İkinci hadisi şerif de yukarıda verdiğimiz: “Şüphesiz benim dostlarım müttakîlerdir.” Hadisidir.

Takva sahibi unvanı için Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şu cümleleri kurmuştur: Kullar ki, sakıncası olan olaylara karışma korkusuyla, sakıncası olmayan birtakım şeyleri bırakmadığı müddetçe müttaki, yani takva sahibi unvanına erişemez.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Ettiği Takva Duaları Nelerdir?

Bazı rivayetlerde anlatıldığına göre ALLAH’ın Resulü müttakiler mertebesine erişebilmek için şöyle dualar edermiş:

Rabbim! Bu kulunun nefsine takvasını nasip et ve onu arıt. Sen ki onu en iyi şekilde arıtabilensin. Sen ki nefsimin hem velisi hem Rabbisin.

Takva sahibi olmak için Peygamberimiz (s.a.v)’in ettiği diğer kısa dua da: “Allahümme inni eselükel hüda vettuka vel afafe velkına.”

Anlamı: Rabbim! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.

77673