T Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgileri

T harfiyle başlayan ülkeler listemizde 12 farklı ülke ve başkentleri yer alıyor. Baş harfi T olan ülkeler hakkında kısa bilgileri de sizler için bir araya getirdik.

Yazımızda ve T Harfiyle Başlayan Ülkeler Ülkeler ve Başkentleri Ülke Bilgileri Başkentler Ülke İsimleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

T
T Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgileri

T harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nelerdir?

 • Tacikistan Başkenti: Duşanbe
 • Tanzanya (Resmî olarak) Başkenti: Dodoma
 • Tanzanya (Siyasî olarak) Başkenti: Darüsselam
 • Tayland Başkenti: Bangkok
 • Tayvan Başkenti: Taipei
 • Togo Başkenti: Lomé
 • Tonga Başkenti: Nuku’alofa
 • Trinidad ve Tobago Başkenti: Port of Spain
 • Tunus Başkenti: Tunus
 • Turks ve Caicos Adaları Başkenti: Cockburn Town
 • Tuvalu Başkenti: Fongafale
 • Türkiye Başkenti: Ankara
 • Türkmenistan Başkenti: Aşkabat

T harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Tacikistan

Tacikistan, Orta Asya’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 141.380 km² alana sahiptir. Tacikistan böylece Asya’nın 24. en küçük ülkesi ve dünyada 96. sırada yer alıyor. Nüfusun çoğu (%72) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Tacikistan, deniz seviyesinden ortalama 3186 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Pik Ismoil Somoni) 7.495 metredir. Açık denize erişim yoktur.  Afganistan, Çin, Kırgızistan ve Özbekistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Tanzanya

Tanzanya, Doğu Afrika’nın büyük gölleri ile Hint Okyanusu arasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 947.300 km² ve toplam kıyı şeridi 1.424 km’dir. Tanzanya böylece Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 31. ülkesidir. Nüfusun çoğu (%64) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Tanzanya, deniz seviyesinden ortalama 1018 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Kibo on Kilimandscharo) 5.895 metredir. Ülkenin yaklaşık 30 adası var. Burundi, Kongo (Dem. Cumhuriyeti), Kenya, Malavi, Mozambik, Ruanda, Uganda ve Zambiya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. 

Tayland

Tayland, Hint-Çin yarımadasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 513.120 km² ve toplam kıyı şeridi 3.219 km’dir. Tayland böylece Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%52) şehirlerde yaşıyor. Her yedinci sakinden biri yalnızca Bangkok’ta yaşıyor.

Tayland, deniz seviyesinden ortalama 287 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Doi Inthanon) 2.576 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 1.430 ada var. Burma, Kamboçya, Laos ve Malezya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Tayvan

Tayvan, Japonya’nın batısında, Güney Çin Denizi’nde bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 35.980 km² ve toplam 1.566 km kıyı şeridi vardır. Bu nedenle Tayvan, bölgelere göre Asya’daki en küçük ülkelerden biridir ve dünya çapında 139. sıradadır. Km² başına 655 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir.

Tayvan, deniz seviyesinden ortalama 1150 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Yushan) 3.997 metredir. Ana adanın yanı sıra 165 küçük ada daha ülkeye ait. Tayvan’ın doğrudan komşusu yoktur.

Togo

Togo, Batı Afrika’da, Gine Körfezi’nde dar bir kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 56.790 km² ve toplam kıyı şeridi 56 km’dir. Böylece Togo, bölgelere göre Afrika’nın en küçük ülkelerinden biri ve dünya çapında 127. sırada yer alıyor. Sadece birazcık Tüm sakinlerin yarısından azı (%43) şehirlerde yaşıyor.

Togo, deniz seviyesinden ortalama 236 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ülkenin en yüksek rakımı (Mont Agou) 986 metredir. Benin, Burkina Faso ve Gana ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Tonga

Tonga, Pasifik Okyanusunda, Avustralya anakarasından yaklaşık 3200 km uzaklıkta bir takımadadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 750 km² (290 mi²) ve toplam kıyı şeridi 419 km’dir. Böylece Tonga, Okyanusya’daki dokuzuncu en büyük ülke ve dünya çapında 193. sırada yer alır. Sakinlerin önemli bir kısmı (%77) kırsal nüfusa aittir. En yüksek dağ zirvesi (Kao Adası’ndaki Kao Dağı) 1.033 metredir. Takımadalar 169 adadan oluşur. Tonga’nın doğrudan komşusu yoktur.

Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago, karayip denizinde bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 5.130 km² ve toplam kıyı şeridi 362 km’dir. Trinidad ve Tobago böylece Amerika’nın en küçük 25. ülkesi ve dünyada 174. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%53) şehirlerde yaşıyor. Her dokuz sakinden biri sadece Port-of-Spain’de yaşıyor.

Trinidad ve Tobago, deniz seviyesinden sadece 83 m ortalama yüksekliği ile çok derindir. Ülkenin en yüksek rakımı (Cerro del Aripo) 940 metredir. Ülkede iki ana adanın yanı sıra 35 küçük ada daha var. Trinidad ve Tobago’nun doğrudan komşusu yoktur.

Tunus

Tunus, Afrika’nın kuzeyinde, güney Akdeniz kıyısında bir ülkedir. Güney İtalya adalarına olan uzaklık 70 km’nin hemen altındadır. Arazinin toplam alanı 163.610 km² ve toplam sahil şeridi 1.148 km’dir. Böylece Tunus, Afrika’nın 24. en küçük ülkesi ve dünyada 93. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%70) şehirlerde yaşıyor.

Tunus, deniz seviyesinden ortalama 246 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Djebel Chambi) 1.544 metredir. Ülkenin yaklaşık 30 adası vardır. Cezayir ve Libya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda ve Dominik Cumhuriyeti’nin yaklaşık 180 km kuzeyinde bulunan bir adalar grubudur. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 950 km² ve toplam kıyı şeridi 389 km’dir. Turks ve Caicos Adaları böylece Amerika’nın 21. en küçük ülkesi ve dünyada 189. sırada yer alıyor. Ada grubu, kısmen ıssız 307 adadan oluşmaktadır. Turks ve Caicos Adaları’nın doğrudan komşusu yoktur.

Tuvalu

Tuvalu, Pasifik’te Avustralya anakarasından yaklaşık 3700 km uzaklıkta bir takımadadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 26 km² ve toplam kıyı şeridi 24 km’dir. Bu arazi alanı Manhattan’ın yaklaşık 0.8 katı büyüklüğünde. Alan açısından, Tuvalu bu nedenle Tokelau ve Tuvalu’dan sonra Okyanusya’daki üçüncü en küçük ülke ve dünya çapında sekizinci en küçük ülkedir. Km² başına 459 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir. En yüksek yükseklik (Funafuti) sadece 5 metreye ulaşır. Takımadalar 9 adadan oluşmaktadır.

Türkiye

Türkiye, Akdeniz ile Karadeniz arasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 785.350 km² (303.225 mi²) ve toplam 7.200 km sahil şeridi (4.473.9 mil) vardır. Türkiye böylece Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 37. büyük ülkesidir. Sakinlerin önemli bir kısmı (%77) kentsel nüfusa aittir. Her altı kişiden biri İstanbul’da yalnız yaşıyor.

Türkiye, deniz seviyesinden ortalama 1132 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Ağrı Dağı) 5137 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 500 ada var. Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, İran, Irak ve Suriye ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Türkmenistan

Türkmenistan, Hazar Denizi’nin doğusunda Orta Asya’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 488.100 km²’dir. Türkmenistan böylece Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 53. büyük ülkesidir. Km² başına 13 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%53) şehirlerde yaşıyor. Aşkabat’ta her altı kişiden biri yalnız yaşıyor.

Türkmenistan, deniz seviyesinden ortalama 230 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Aýrybaba) 3.139 metredir. Açık denize erişim yoktur. Afganistan, İran, Kazakistan ve Özbekistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir