Sütün Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki protein sayesinde süt, büyüme, gelişme, hücre oluşumu, hücrelerin onarılması ve yaraların iyileşmesi gibi birçok fayda sağlamaktadır. Sütte buluna..

İçeriğindeki protein sayesinde süt, büyüme, gelişme, hücre oluşumu, hücrelerin onarılması ve yaraların iyileşmesi gibi birçok fayda sağlamaktadır. Sütte bulunan protein yaklaşık olarak % 90 oranında vücut tarafından kullanılmaktadır. Süt özellikle de kasların gelişmesinde ve kemiklerin güçlenmesinde çok etkili olmaktadır.

Bu içerikte ve Süt Sütün Faydaları Sağlık Beslenme Vitaminler Kalsiyum Protein Kemik Sağlı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Mineral bakımından oldukça zengin bir ürün olan süt, içerdiği kalsiyum ve fosfor sayesinde kemiklerin hızlı ve daha güçlü şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Yeterli miktarda ve düzenli olarak süt tüketilmesi kemik erimesi hastalığı riskini ortadan kaldıracaktır. Yaşlılığa ve menopoza bağlı olan kemik erimesini önlemek için kesinlikle süt tüketilmesi gerekir.


Kalorisi düşük olduğu için kilo kontrolünde de kullanılan süt, mideye tokluk hissi verirken aynı zamanda içerisindeki mineraller sayesinde yağların daha hızlı yakılmasına da yardımcı olmaktadır.


Hastalıklara yakalanma riskini azaltan süt, mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıracak ve sağlıklı bir yaşam geçirilmesini sağlayacaktır.


Uyku öncesi tüketilen süt rahat ve huzurlu bir uyku döneminin geçmesini sağlayacaktır.
Sütte bulunan K vitamini sayesinde ufak çaplı yaralanmalarda kan pıhtılaşması daha hızlı olmaktadır.


A vitamini, E vitamini ve çinko gibi mineralleri sayesinde cildi güzelleştiren süt, cildin erken yaşlanmasını ve yıpranmasını da önleyecektir.


Vitaminleri sayesinde Alzheimer hastalığının önlenmesinde oldukça yardımcı olacaktır.
Vücutta ödem oluşmasını engelleyecektir.


Sindirim sistemini düzenleyecek süt, özellikle de mide rahatsızlıkları ve sindirim sistemi problemlerinde oldukça çabuk etki edecektir. Ülser tedavisinde ve ishal gidermede süt oldukça etkili olacaktır.


Dişlerin korunmasını sağlayacak ve diş çürüklüğü sorunlarını engelleyecektir.
Saç ve tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasında yarar sağlayacaktır.


Hafızayı ve odaklanmayı güçlendirecek olan süt, beyin hücrelerinin yapımında görev alacak ve sinir hücrelerine de koruma sağlayacaktır.


Kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkide bulunacak olan süt, içerdiği kalsiyum sayesinde tansiyonu da düşürecektir. Özellikle de yağı alınmış süt tüketilmesi kolesterolün düşürülmesini sağlayacak ve kalp krizi risklerini tamamen ortadan kaldıracaktır.


Mide, bağırsak, meme ve testis kanserlerinin önlenmesinde sütün faydaları oldukça fazladır.
Kronik bronşitin oluşmasını engelleyecek olan süt öksürüğe de iyi gelecektir.


Sütün içinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını da olumlu etkileyen süt, katarakt riskini oldukça azaltacaktır.

25063