Spastik Kolon Nedir?

Spastik Kolon aslında ishal ya da diğer dışkı düzensizliklerini içerisinde barındıran bir huzursuz bağırsak sendromudur. Türkiye’de çok sık görülen bu ha..

Spastik Kolon aslında ishal ya da diğer dışkı düzensizliklerini içerisinde barındıran bir huzursuz bağırsak sendromudur.

Türkiye’de çok sık görülen bu hadisenin genelde net olarak tek bir noktada görülmesi ender rastlanan durumlar arasındadır. Yani ishal ile beraber baş gösterebileceği gibi kabız olarak su yüzüne çıkabilmektedir. Hatta her ikisini aynı anda olup tam manasıyla dışkı yapmayı en zor raddeye sürükleyen bir rahatsızlığın belirtilerinden bahsetmekteyiz. Ortalama olarak süreci 3 ay kadar sürmektedir. Bu 3 ayın ise sağlıklı bir boşaltım sisteminden uzak, haftada yaklaşık olarak 3 ya da bazı durumlarda 4 günü problem yaşamanıza olanak veren bir sendrom olarak tanımlayabiliriz. Karın ağrısı, karnınızda şişkinlik, dışkı yapmakta zorlanma, tuvalete girmeme isteği, dışkının çıkması için sarf edilen efora rağmen ya ishal ya da kabız durumlarının görülmesi söz konusudur.

Birçok nokta spastik kolon neden olur dendiğinde önem arz edebilir.

Gıda zehirlenmesi Besinlere karşı alerjik durumlar Çölyak Enflamatuar bağırsak rahatsızlıkları İnfektif ishal Eğer bu sıkıntılar size tanıdık geliyorsa ve uzun süredir de var olan bir periyot gözünüzün önüne geliyorsa muhtemelen tanısı konulmamış olan bir bağırsak rahatsızlığına gebesiniz. Belirtilere karşılık olarak lifli gıdaların çözünür olanlarını tercih etmek, beslenmenizi kontrol altına almak ve ilaç kullanarak bu durumu belirli bir periyoda sokmanız mümkündür. Tabi her ihtimale karşı bağırsaklarınızda bir hassasiyet oluşarak visseral hipersensitivite tanısına maruz kalmamak adına doktorunuzdan düzenli bir randevu talep etmenizi önerdiğimizin altını çizelim.

Spastik Kolon Neden Olur?

Spastik kolon halk arasında bilinen, ancak tıbbi terimlerde İBS ismiyle anılan, açılımının ise İrritabl bağırsak sendromu olduğu bir rahatsızlık şeklidir. Kadınlarda oluşma ihtimali erkeklerde olmasına nazaran iki kat daha fazlayken yaş grubu olarak ya geç ergenliğe girenlerde, ya da erken erişkin olanlarda görülebilir. Korkunç bir hastalık olmamakla beraber birçok rahatsızlığa göre tedavisi basittir. Basit olmakla beraber korkulacak bir hastalık türünün olmadığını, bağırsak kanseriyle bağdaştırılmasının da ilk etapta doğru kabul edilmediğini vurgulayalım. Genellikle ya fiziksel ya da psikolojik etmenler bir araya gelerek spastik kolon sendromunu ortaya çıkarabilirler.

Besin Hassasiyetleri

Herkeste aynı olmamakla beraber kahve ve alkol tüketimi, yağlı yemekler ve buna benzer baharatlı yiyeceklerin her bünyede aynı etki yaratmadığını biliyoruz.

İnce Bağırsak Bakterileri

Bakterilerin ince bağırsaktan idrar yoluyla atılmasıyla mesane temizlenir. Bazı durumlar ise mesane duvarına yapışan bakterilerin orada hızlıca üremesiyle sonuçlanır. İşte bu nokta Spastik kolon sendromu için uygun ortamı yaratabilir.

Beyne Dayalı Problemler

Bağırsakların sindirimden boşaltıma her an yaptığı hareket ve tüm eğilim beyin tarafından yönetilmektedir. Haliyle beynimiz normal bir biçimde komutları iletmezse bağırsak merkezli sorunlar yaşamamız muhtemeldir.

Enfeksiyon Riski

Özellikle mide ve bağırsak arasında erkeklerde ince ve uzun bir yol vardır. Aynı bölge kadınlarda çok daha kısadır. Bu sebeple de spastik kolon kadınlarda çok daha fazla görülür. Çünkü enfeksiyon oluşturabilecek bakterilerin her an her yere ulaşımı daha kolaydır.

Üreme Hormonları

Eğer yaşınız küçükse ve vücudunuz dinçse hormon yönünden özellikle de üreme açısından fazlasıyla müsaitsinizdir. Bu sizin hem Spastik kolon rahatsızlığına yakalanma riskinizi hem de daha ağrılı bir süreç geçirme riskinizi arttırır.

Depresif Duygularla Karamsarlık

Kişinin kendisini beyin yoluyla ya da bir şekilde kontrol altına alarak karamsarlığa itmesi, sürekli kötü ve karanlık düşüncelere sapması bu tarz beyin odaklı rahatsızlıklara ön ayak olabiliyor.

Spastik Kolon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Spastik kolon tedavisi süresince belirli yiyeceklere düzeyli yaklaşıp bazı programların dışına çıkmamanız gerekiyor. Çünkü bağırsaklarınızda yaşayacağınız herhangi bir şok aynı zamanda ishal, kabız ve benzeri rahatsızlıklarla sizi daha da kötü bir duruma sürükleyebilir. Çözülebilen lifli gıdalar tüketmeye özen göstermek tedavi sürecinde çok önemlidir. Bu konuda doktorunuz tedavi süresince uygulayacağınız bir diyet programını size iletecektir. Bu programın dışına çıkmamanız çok önemli. Beslenme düzeninizi yeniden yapılandırın. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği ana öğün olarak aksamamalı. Aynı zamanda 4 farklı zaman dilimine ikişer saat aralıklarla ara öğünler yerleştirmeniz yararınıza olacaktır. Su tüketimi ve egzersizler yapacağınız diyetle birleştiğinde oldukça yararlı olacaktır. Belirli bir süre uyguladıktan sonra harika bir vücuda sahip olurken Spastik kolon sendromu gibi rahatsızlıklardan da kurtulmuş olacaksınız. Midenizde ya da bağırsaklarınızda hassasiyet yaratabilecek; soda, kahve, alkol, baklagiller ve yeşilliklerden uzak durmalısınız. Gerek gaz gerekse şişkinlik yapan bu besinleri bir süre tüketmeyerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. 75444