Slovakya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Market Alışverişine 200 Euro Yeterli!

Slovakya asgari ücret konusunda tutar olarak 2021 yılında 623 Euro olarak görülsel de 2022 zamlarla beraber en düşük maaşın 650-700 Avro olması bekleniyor. 200 Euro gibi tutarlara temel ihtiyaçlar karşılanabilir.

Slovakya asgari ücret ne kadar sorusunun karşılığı olarak son derece düşük bir meblağ ile listelerde yer alıyor. Avrupa ülkelerini baz aldığımız zaman en düşük tutarlardan birisine sahip olması ise dikkat çekiyor. Çünkü ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaratabilecek bir tutar ortaya çıkıyor. Fakat ülkenin yaşam normları ve düzeni göz önüne alındığında bunun aslında standart bir yaşam için yeterli olduğu kanısına varmak mümkün.

Öncelikle Slovakya asgari ücret tutarı 2021 yılında da geçmişte olduğu gibi kira tutarı haricinde bir meblağı kapsıyor. Slovakya’da yaşayan ve çalışan bireyler kira tutarını ödemiyor ve bu tutar işverenler tarafından karşılanıyor. Ayrıca asgari ücret belirlenmiş olan tutar olarak kayıtlara geçmiş olsa da işyerleri bu tutarda işçi çalıştırmayarak daha yüksek maaşlar sunuyorlar.

Slovakya’da Asgari Ücret 2022

Asgari ücretten daha yüksek maaşların yaygın olduğu bir ülke olması sebebiyle Slovakya asgari ücret tutarı 2022 yılında da standart bir yaşam için yeterli seviyede olacaktır. 623 € dolaylarında bir tutarla birlikte temel gıda, giyim ve yaşam maliyetlerinin tümünün karşılanması mümkün görünmektedir. Aynı zamanda asgari ücretle çalışma oranının düşük olması, işverenlerin daha yüksek maaşlar sunması sebebiyle de alım gücü ve refah seviyesi yüksektir.

Slovakya’da Market Alışverişi

Slovakya’da market alışverişi yaparken ortaya çıkan fiyatlar son derece makul görünüyor. Ki asgari ücret tutarına oranla marketteki fiyat etiketleri yaşam standartlarının hangi noktada olduğunu anlamamız için önemli bir göstergeye dönüşüyor. Pet şişede satın alacağınız suyun fiyatı 0,6 € iken ekmek fiyatları 0,91 € olarak görünüyor. Aynı zamanda bir litre süt için ödemeniz gereken tutar 0,76 €.

Temel gıdalardan önemli bir kıstas olarak görülebilecek yumurta içinse 12’li bir pakete 1,70 € ödenmesi gerekiyor. Alkol fiyatlarının da uygun olması vatandaşın rahatlıkla alışveriş yapmasına olanak tanıyor. Slovakya’da alkol fiyatları 2022 yılında da Avrupa ortalamasında seyrediyor. Şarap fiyatları şişe bazında 5 € iken ithal biralarda 1,20 € olan fiyat yerli bira markalarında 0,75 € seviyelerine kadar gerileyebiliyor. Slovakya’da temel gıda harcamaları için market alışverişine 200 € bütçe ayrılması yeterli oluyor.

30777